Zyski walutowe – czy trzeba od nich odprowadzić podatek?

Zyski walutowe – czy trzeba od nich odprowadzić podatek?

Prowadzisz działalność gospodarczą i potrzebujesz stałego dostępu do walut obcych? Jeżeli cenisz sobie szybkość transakcji i przede wszystkim oszczędności, to z pewnością korzystasz z kantoru internetowego. Czy wiesz jednak, że od zysków walutowych powinieneś odprowadzić podatek?

 

Kantory internetowe działają w sieci bardzo prężnie, a z roku na rok ich oferta jest coraz obszerniejsza. Wszystko dlatego, że dziś z ich usług korzystają nie tylko klienci indywidualni (którzy potrzebują np. franków szwajcarskich, aby uregulować ratę kredytu hipotecznego), lecz także firmy.

Jeżeli jesteś właścicielem dobrze funkcjonującego przedsiębiorstwa, które współpracuje z zagranicznymi podmiotami i w związku z tym często potrzebujesz dostępu do waluty obcej, to możesz zastanawiać się, czy i kiedy powinieneś odprowadzić podatek od zysków walutowych. Dowiedz się więcej, aby nie okazało się, że będziesz miał poważne problemy.

Co w przepisach?

Nie zatrudniasz księgowej, ale samodzielnie prowadzisz księgi rachunkowe swojej firmy? W takim razie musisz wiedzieć, że ciąży na tobie obowiązek uregulowania podatku od zysków walutowych. Wynika to z zapisów znajdujących się w ustawie z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Jeżeli w kantorze internetowym kupujesz waluty od dłuższego czasu, to z pewnością zauważyłeś, że nie zawsze na takiej transakcji zarabiasz – zdarza się, że sporo tracisz. Z twojego punktu widzenia ważne jest to, że:

  • dodatnie różnice kursowe powiększają dochody, które osiągasz w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą,
  • ujemne różnice kursowe możesz zaliczyć do kosztów firmy, dzięki czemu kwota podatku, który będziesz musiał odprowadzić do urzędu, będziesz niższa.

Niezależnie od tego, czy zarabiasz, czy też tracisz na wymianie waluty, konieczne jest, abyś wykazał te transakcje w księgach rachunkowych prowadzonych dla firmy. W przeciwnym razie w wypadku kontroli musisz liczyć się z karami finansowymi.

Gdzie korzystnie kupić walutę?

Gdy mowa o zakupie waluty obcej, to możesz się zastanawiać, gdzie zrobić to najkorzystniej. Dziś w internecie działa wiele kantorów internetowych, co znacząco utrudnia wybór. Który kantor ma niski spread i proponuje korzystne warunki współpracy przedsiębiorcom?

Fritz Exchange to kantor internetowy, który na rynku istnieje od ponad 5 lat. Dla bezpieczeństwa pieniędzy wszystkich klientów ważne powinno być to, że czerpie on z bogatego, bo ponad 20-letniego doświadczenia grupy finansowej Fritz Group. Jeżeli dodać do tego nowoczesne zabezpieczenia i niski spread, to należy uznać, że jest to jeden z najlepszych kantorów aktualnie działających w sieci.

O innowacyjnym podejściu Fritz Group do kwestii wymiany walut świadczy również to, że firma ta jest właścicielem kantoru automatycznego (korzystając z urządzenia przypominającego gabarytami bankomat, możesz zakupić walutę bez pośredników).

Czy jako przedsiębiorca możesz liczyć na lepszą ofertę?

Prowadząc firmę, potrzebujesz stałego dostępu do walut obcych. Czy korzystając z usług kantorów internetowych, możesz liczyć np. na dodatkowe zniżki lub sprawniejszą obsługę? Wszystko zależy od tego, na współpracę z jakim kantorem internetowym się zdecydujesz.

Kantor internetowy Fritz Exchange przygotował specjalną ofertę dla podmiotów gospodarczych. Przedsiębiorcy mogą liczyć na to, że:

  • W przypadku regularnych lub dużych wymian środków (powyżej 10 tys. euro) będą mogli negocjować wysokość spreadu. Takie rozwiązanie gwarantuje dobry kurs, a zatem oszczędności.
  • Do ich dyspozycji będą trzy grupy pracowników Fritz Exchange. Mowa o fachowcach, którzy: pomogą w objaśnieniu działania serwisu (specjaliści z biura obsługi klienta), negocjują z klientem wysokość spreadu (doradcy ds. rynków finansowych) i przygotowują merytoryczne artykuły o aktualnej sytuacji na rynkach finansowych (dealerzy walutowi/traderzy).

Wdrożenie takich rozwiązań spowodowało, że 90% transakcji w kantorze Fritz Exchange jest realizowanych w ciągu 15 minut. Może również twoje zlecenie powinno być tak szybko zrealizowane?

Poprzedni Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych może uniknąć dalszych podwyżek cen
Następny Tylko 50 proc. małych i średnich firm udaje sę samodzielnie odzyskać długi

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Komentarz

Polscy eksporterzy i importerzy będą mogli skorzystać z nowego połączenia kolejowego do Chin

Licząca ok. 70 mln mieszkańców chińska prowincja Hunan położona w południowo-wschodniej części kraju chce współpracować z Polską. Operator intermodalny Loconi podpisał porozumienie o współpracy w zakresie rozwoju przewozów kolejowych między tą prowincją a Polską.

Wiadomości 0 Komentarz

Zmieniają się zasady zatrudniania osób niepełnosprawnych

Od 1 lipca wchodzą w życie nowe przepisy o zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Ulga, o jaką pracodawcy mogą obniżyć wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zostanie obniżona z 80 do 50 proc. To oznacza więcej

Wiadomości 3 komentarze

Nowelizacja ustawy o rachunkowości – kogo obejmie?

Sejm uchwalił ustawę zmieniającą ustawę o rachunkowości. Zdaniem ustawodawcy zmiany obejmą ok. 40 tys. podmiotów. Małe firmy skorzystają z ułatwień dotyczących m.in. sporządzania sprawozdań finansowych. Zmiany mają wymiar finansowy. Szacuje

Wiadomości 0 Komentarz

Rynek płatności mobilnych ma przed sobą świetlaną przyszłość

Ponad 2 mln użytkowników liczy uruchomiony 14 miesięcy temu Polski Standard Płatności BLIK. Jego twórcy chcą za dwa lat było ich dwa razy więcej. Porozumienie sześciu konkurujących na co dzień

Wiadomości 1 Komentarz

Uprawnienia podatnika

Nadpłata podatku powstaje w przypadku zapłacenia lub pobrania kwoty wyższej od należnej lub w przypadku zapłacenia lub pobrania podatku nienależnego. W tego typu sytuacjach podatnik ma pełne prawo do złożenia

Wiadomości 0 Komentarz

Lenovo inwestuje w segment urządzeń dla małych i średnich firm

Polska to jeden z najważniejszych krajów dla Lenovo, czego dowodem będzie wrześniowa wizyta w naszym kraju całego zarządu chińskiego koncernu z prezesem Yang Yuanqing na czele. Po sukcesach na polskim rynku konsumenckim koncern chce

0 Komentarzy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!

Zostaw odpowiedź