Zakupy bez paragonu a KPIR
Czasami przedsiębiorcy robią zakupy na potrzeby swojej firmy w miejscach, gdzie sprzedawcy nie wystawiają rachunku (ani faktury VAT potwierdzającej dokonanie transakcji). Chodzi w szczególności o targowiska i stoiska handlowe. Jak rozliczyć takie zakupy w księdze przychodów i rozchodów? Czy to w ogóle możliwe?
Według aktualnie obowiązującego prawa dowodem na zdarzenie gospodarcze (kupno lub sprzedaż) jest faktura, paragon lub inny dokument, który zawiera wszystkie niezbędne informacje o dokonanej transakcji. Czasami bierze się pod uwagę deklarację obu stron (sprzedający i kupujący) lub podobne orzeczenia.
Dodatkowo, według ustawy każdy wpis do księgi przychodów i rozchodów musi mieć swoje odzwierciedlenie w zapisie (np. paragon), aby uwiarygodnić zaksięgowane zdarzenie. Co powinien zrobić przedsiębiorca jeśli nie posiada rachunku lub sprzedawca po prostu nie może go wystawić?
Otóż istnieje proste rozwiązanie tej trudnej sytuacji. Można bowiem spisać dowód wewnętrzny, czyli pisemną deklarację sprzedaży określonego towaru za wyznaczoną sumę, wraz z podaniem miejsca i czasu zdarzenia oraz umieszczeniem danych kontaktowych i podpisów obu stron.
Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net
Może to Ci się spodoba
Kiedy założyć KPiR?
Księga przychodów i rozchodów to jeden ze sposobów rozliczania się przedsiębiorstw. Założyć ją należy w dniu, kiedy rozpoczyna się funkcjonowanie firmy. I nie ma znaczenia, że pierwsze przychody lub rozchody
Kto nie musi zakładać KPiR?
Według aktualnie obowiązującego prawa przedsiębiorcy powinni prowadzić księgę przychodów i rozchodów. Jednak nie zawsze jest to koniecznością. Kiedy osoba kierująca działalnością gospodarczą nie musi posiadać księgi? Przede wszystkim dotyczy to
0 Komentarzy
Brak komentarzy!
Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!