Zadłużenie młodych ludzi, czyli niespłacone kredyty i rachunki telefoniczne
Na młode osoby wkraczające w dorosłe życie czeka wiele wyzwań, również finansowych. Próby usamodzielnienia się i nie zawsze dobrze przemyślane priorytety finansowe często są powodem problemów z pieniędzmi. Ich konsekwencją jest natomiast zadłużenie.
Tylko Grupa KRUK obsługuje obecnie ponad 400 tys. spraw osób w wieku między 18. a 30. rokiem życia. Są one zadłużone na łączną sumę 1,45 mld złotych. Powodem zadłużenia młodych są głównie nieuregulowane zobowiązania wobec banków i instytucji finansowych oraz niezapłacone rachunki telefoniczne.
Młodzi ludzie uzyskując pełnoletność stają przed wieloma ważnymi życiowymi wyborami. Po zakończeniu szkoły średniej decydują się na podjęcie dalszej edukacji, która nierzadko wiąże się z przeniesieniem do innego miasta, zakładają własne rodziny, a także podejmują próby znalezienia pierwszej pracy. Często próba usamodzielnienia się nie podąża za ich możliwościami finansowymi.
– Wraz z otrzymaniem dowodu osobistego młody człowiek uzyskuje możliwość podpisania umowy na długoterminowe zobowiązania. Może to być np. umowa z dostawcą usług telefonicznych, często to też kredyt lub zakup na raty – mówi Karolina Barańska z Grupy KRUK. – Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że stają się w pełni odpowiedzialni za decyzje i zobowiązania, a konsekwencje podjętych przez nich działań mogą mieć wpływ na ich przyszłą wiarygodność finansową. Nawet nieopłacane rachunki za telefon czy zaległy mandat pozostawiają ślad w naszej historii i mogą mieć wpływ na zdolność kredytową w przyszłości. Niestety, młodzi ludzie mają tendencję do bagatelizowania problemu zadłużenia. Zamiatanie problemu pod dywan nie jest rozwiązaniem i skutkuje pogłębianiem się złej sytuacji.
Największe zadłużenie młodych na Mazowszu
Średnie zadłużenie młodych ludzi obsługiwane przez Grupę KRUK to ok. 3 600 złotych. W Grupie KRUK obsługiwanych jest ponad 400 tys. osób w wieku 18-30 lat, a łączna kwota ich zadłużenia opiewa na 1,45 mld złotych. Na najwyższą kwotę zadłużeni są młodzi z województwa mazowieckiego. Mają do oddania ponad 193 mln złotych. Na trochę mniej, bo 181 mln złotych, zadłużeni są mieszkańcy Śląska. Natomiast największe zadłużenie, przekraczające 1,43 mln złotych, ma 30-letni mieszkaniec województwa małopolskiego.
Edukacja finansowa młodych
Młodzi ludzie często ulegają różnego rodzaju modom i działaniom marketingowym. Niestety, zdarza się, że podczas zakupów źle oszacowują swoje rzeczywiste możliwości finansowe. Wskutek tego zaciągają zobowiązania większe niż są w stanie spłacić. Najczęstszym powodem jest tu brak wiedzy finansowej i nawyku zarządzania własnym, choćby niewielkim, budżetem domowym.
Coraz powszechniejsze używanie elektronicznych form płatności daje młodym jedynie złudzenie kontroli nad własnymi finansami. W rzeczywistości elektroniczny pieniądz często wymyka się spod kontroli.
Jak wynika z badania społecznego przeprowadzonego w 2013 roku przez TNS Polska na zlecenie Grupy KRUK*, Polacy mają świadomość znaczenia wiedzy finansowej – aż 92% respondentów jest zdania, że wcześnie rozpoczęta edukacja na temat gospodarowania pieniędzmi może przynieść duże korzyści w dorosłym życiu. Natomiast aż 71% twierdzi, że jej brak jest bezpośrednim powodem wpadania w tarapaty finansowe i zadłużenie. Ponad jedna trzecia respondentów (37%) jest przekonana, że edukacja finansowa powinna rozpoczynać się już w szkole podstawowej.
– Ważne jest, aby jak najwcześniej uczyć dzieci, jak posługiwać się pieniędzmi. Można zacząć nawet w przedszkolu, a już na pewno w szkole podstawowej -mówi Karolina Barańska. -Z tego względu Grupa KRUK angażuje się w działania mające na celu szerzenie edukacji finansowej wśród dzieci ze szkół podstawowych. Wspieramy program „Moje pierwsze pieniądze” prowadzony przez Stowarzyszenie Krzewienia Edukacji Finansowej.
* Badanie Edukacja finansowa Polaków przeprowadzone przez TNS Polska na zlecenie Grupy KRUK, 14-20 sierpnia 2013 roku.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!
Może to Ci się spodoba
Czy to parabank? Uważaj zanim cokolwiek podpiszesz
Po wakacjach i rozpoczęciu roku szkolnego domowe budżety trzeszczą w szwach. Codziennie bombardowani jesteśmy ulotkami zachęcającymi do wzięcia pożyczki – od zaraz, przy minimum formalności. Pokusa jest silna. Warto jednak
Czy właściciele firm generują duże zarobki?
Wielu pracowników dużych przedsiębiorstw i korporacji prognozuje założenie własnej działalności gospodarczej. Przyczyn takiego rozwoju zawodowego jest kilka. Jednak zazwyczaj najbardziej ceniona jest niezależność decyzyjna i finansowa. Ile zarabia zwykły przedsiębiorca?
Krajowy sektor finansowy otwarty na innowacje
Polska jest dużym, chłonnym i otwartym na nowinki rynkiem, a polski sektor bankowy ma stabilną pozycję – ocenia Tomasz Rzeski, wiceprezes Inbanku. Wywodzący się z estońskiego sektora fintech Inbank zadebiutował w Polsce w marcu
Branża ubezpieczeniowa inwestuje w nowe technologie
Aplikacje mobilne w ubezpieczeniach powoli stają się standardem w zachodniej Europie. Polski rynek ma wiele do nadrobienia. Wciąż tylko niewielki odsetek ubezpieczycieli udostępnia swoim klientom takie narzędzia. A przykłady z krajowego rynku pokazują,
Inwestowanie w sztukę się opłaca
Rynki finansowe narażone są na nieprzewidziane spadki, dlatego osoby posiadające pewien kapitał coraz częściej podejmują decyzję, by inwestować również w sztukę, która daje możliwości długoterminowego lokowania kapitału. W ostatnich latach
Długowieczność jest super, ale nie dla portfela
Żyjemy coraz dłużej i powinniśmy się z tego cieszyć. Poza oczywistymi plusami, długowieczność ma też słabsze strony. Podstawową jest to, z czego to dłuższe życie będziemy finansować. Możliwości jest kilka,
0 Komentarzy
Brak komentarzy!
Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!