Za co naliczany jest podatek od nieruchomości

Za co naliczany jest podatek od nieruchomości

Każda gmina indywidualnie precyzuje wysokość opłat za podatek od nieruchomości. Pierwsza wpłata podatku od nieruchomości musi zostać uregulowana każdego roku do dnia 15 marca.

Podatek od nieruchomości obowiązuje eksploatatorów gruntów wieczystych oraz właścicieli garaży, budynków, mieszkań i innych budowli. W Polsce większość osób jest zobligowana uregulować podatek z tytułu dysponowania mieszkaniem.

Kategorie podatku od nieruchomości:

– podatek naliczany od obszaru własności,

– podatek od części wzajemnych nieruchomości i powierzchni gruntu, gdy jest się ich współposiadaczem,

– podatek od strefy parkingowego w podziemnym garażu,

– podatek od części wspólnych i powierzchni gruntu, gdy jest się współwłaścicielem hali garażowej.

Kwota podatku dla każdej podatnika jest naliczana przez gminę. Osoba w okresie 14 dni od zakupu mieszkania musi poinformować ją o tym fakcie.

Raty płatności podatku wypadają kolejno na daty: do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada. Podatnik nie musi uiszczać podatku, jeśli urząd gminy nie podejmie decyzji o jego wysokości. W okoliczności, gdy gmina wyda decyzję spóźnioną, podatek powinno się uregulować w okresie 14 dni od daty otrzymania decyzji.

Warto zweryfikować, czy wysokość podatku została właściwie wyliczona przez gminę. Wartości są określane przez radę gminy i nie mogą przekraczać pułapu stawek maksymalnych, które co roku podawane są do wiadomości przez Ministra Finansów. W urzędzie gminy można pozyskać informację o stawkach obowiązujących na danym terytorium.

Osoba posiadająca prawo do własnościowego lokalu spółdzielczego podatek od nieruchomości wpłaca na konto gminy pośrednio przez spółdzielnię. Członkowie spółdzielni regulują raty w comiesięcznych czynszach.

Joanna Walerowicz
www.gazetapodatkowa.net

Poprzedni Kiedy możemy skorzystać z ulgi mieszkaniowej w zeznaniu PIT?
Następny Wzrost inflacji przyczyną złej sytuacji gospodarczej

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Komentarz

Media społecznościowe to miejsce najgorętszych dyskusji o bankach i oszczędzaniu

Internauci chętnie dyskutują w sieci o oszczędnościach. W I kwartale tego roku w mediach społecznościowych pojawiło się blisko 90 proc. wszystkich wzmianek o bankach – wynika z badania IMM. Klienci radzą, czasami dają gotowe rozwiązania.

Finanse 0 Komentarz

Co trzeci Polak nie ma żadnych oszczędności

Łączne oszczędności Polaków wynoszą już przeszło 1,2 bln zł i rosną. Jak jednak wynika z badania firmy Lindorff co najmniej jedna trzecia społeczeństwa w ogóle nie ma odłożonych pieniędzy na przyszłość. Blisko 60 proc.

Wiadomości 0 Komentarz

Rynek przesyłek kurierskich pod koniec roku może być wart 5,2 mld zł

W tym roku rynek przesyłek kurierskich może wzrosnąć o ponad 20 proc. i osiągnąć wartość 5,2 mld zł. Popyt na usługi generuje rozwijający się dynamicznie eksport, a przede wszystkim rosnąca sprzedaż przez internet.

Wiadomości 5 komentarzy

Wszystko o księgowości przez internet

Wielu przedsiębiorców, szczególnie młodych, ma duże kłopoty z zapanowaniem nad sprawami księgowymi. Zwykle przekazują te zadania specjalistom i nie muszą się martwić o ewentualne niejasności. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się

Wiadomości 0 Komentarz

Rynek mieszkaniowy bije rekordy. Najpopularniejsze są małe mieszkania

Sytuacja na rynku sprzedaży mieszkań jest bardzo korzystna dla deweloperów, którzy prześcigają się we wprowadzaniu nowych projektów do sprzedaży. W efekcie, aby wyróżnić swoją ofertę, należy wykreować bardzo charakterystyczne produkty –

Wiadomości 0 Komentarz

Jakie informacje zawrzeć w wystawianym rachunku?

Do dnia dzisiejszego nie wprowadzono uregulowań prawnych dotyczących sposobu wystawiania rachunku. Nie usystematyzowano również, co ma widnieć się na takim rachunku oraz w jakim sposobem ma być zapisane. Tematem tym

1 Komentarz

  1. Adamek
    11 września, 14:38 Odpowiedz
    Moim zdaniem podatek od nieruchomości powinien być ustalony już z góry i obowiązywać każdą gminę w takim samym stopniu. To jest sprawa, którą uważam, że powinno się zmienić dla dobra ogółu.

Zostaw odpowiedź