Wszystko o ciekawych listach motywacyjnych

Wszystko o ciekawych listach motywacyjnych

Pracodawcy, którzy poszukują rzetelnych i odpowiedzialnych pracowników, często mają bardzo wysokie wymagania. Wieloetapowe rekrutacje czy szczegółowe rozmowy kwalifikacyjne stały się normalnością i nikogo już nie zaskakują. W celu przeprowadzenia weryfikacji przyjętych aplikacji kandydat powinien przygotować CV, list motywacyjny, życiorys oraz ewentualne portfolio lub wyniki projektów. O ile napisanie curriculum vitae i życiorysu nie jest trudne, ponieważ wystarczy zgromadzić najważniejsze fakty ze swojego życia, o tyle list motywacyjny może przysporzyć wielu problemów. Oczywiście w internecie można znaleźć wzory, jednak nie zawsze pasują do aktualnej sytuacji i zwolnionego stanowiska. Jak powinien wyglądać dobrze napisany list motywacyjny? O czym trzeba pamiętać? Jak zrobić dobre wrażenie na rekruterach?

students with laptop and notebooks at school

Jak już sama nazwa wskazuje list motywacyjny powstaje, aby przekonać pracodawcę o posiadanych umiejętnościach, wykształceniu, doświadczeniu zawodowym, predyspozycjach oraz cechach charakteru. Ma stanowić potwierdzenie oraz objaśnienie ewentualnych niejasności znajdujących się w pozostałych dokumentach aplikacyjnych. Dostarczany jest to przedsiębiorstw lub korporacji, które były zainteresowane przyjęciem nowego pracownika i ogłosiły nabór na opisane szczegółowo stanowisko.

Na początek należy powiedzieć o prawidłowym układzie listu motywacyjnego. Najlepiej rozpocząć od daty i miejsca sporządzenia dokumentu (prawy górny róg), swoich danych osobowych: imię i nazwisko, miejsce zamieszkania, numer telefonu, adres e-mail (lewy górny róg, poniżej daty), dane firmy: nazwa i siedziba (prawy róg, pod informacjami na swój temat). Następnie przychodzi czas na część właściwą i najdłuższą. W kilkunastu zdaniach należy przekonać pracodawcę do swoich umiejętności, napisać o swoich sukcesach i planach na przyszłość. To pewnego rodzaju reklama i próba uzyskania zatrudnienia. Na zakończenie należy dodać zwrot grzecznościowy (np. ,,Z poważaniem”, ,,Z wyrazami szacunku”) i własny podpis (prawy dolny róg, pod tekstem właściwym).

Jak w każdym oficjalnym dokumencie należy zadbać o przestrzeganie zasad ortografii i interpunkcji, właściwe ułożenie, odstępy i akapity. Często dużym problemem jest zwięzła wypowiedź (maksymalnie jedna strona A4), która nie jest powtórzeniem CV. Oczywiście list motywacyjny powinien być modyfikowany i edytowany na potrzeby każdego ogłoszenia. Dużym nietaktem jest przesłanie pisma dotyczącego posady w innej firmie. Warto pamiętać, że nawet najdrobniejsze pomyłki mogą zostać wychwycone (niewyjustowany tekst) i wpłynąć niekorzystnie na wyniki rekrutacji. Dotyczy to szczególnie osób z wyższym wykształceniem, którzy pragną zdobyć posadę umysłową (biuro, administracja firmy, urząd państwowy).

Reasumując, list motywacyjny to dokument, który musi się znaleźć w aplikacji na poważne stanowisko. Powinien stanowić prezentację kandydata, uwypuklać jego atuty i zwracać uwagę pracodawcy. Może służyć również podczas starań o awans, zmianę dotychczasowych obowiązków lub inne kwestie dotyczące współpracy.


Artykuł przygotowany przez specjalistów z http://recrute.pl/

stopka

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Poprzedni Oprocentowanie części kredytów spadnie dopiero w czerwcu
Następny Usługi finansowe przydatne w chłodne dni

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 9 komentarzy

Jak zdecydować się na odpowiednie biuro rachunkowe?

Takie pytanie zadają sobie nie tylko początkujący przedsiębiorcy, którzy nie mają żadnych doświadczeń związanych z prowadzeniem księgowości, ale również ci, którzy zawiedli się na rozwiązaniach stosowanych dotychczas. Niektórzy prowadzili swoje

Finanse 0 Komentarz

W Wielkiej Brytanii Polacy pracują na minimalnych stawkach

Rosną wynagrodzenia Polaków pracujących w Niemczech – wynika z raportu Grupy Euro-Tax.pl, który objął emigrantów transferujących środki do kraju. Ich zarobki w tym kraju podobnie jak w Austrii są tylko nieco niższe niż tamtejsze

Wiadomości 1 Komentarz

Oprogramowanie dla firm w chmurze? Tak!

Mimo, iż najpopularniejszym urządzeniem IT pozostaje laptop, to coraz więcej osób docenia także wygodę użytkowania tabletów oraz smartfonów. Dotyczy to w szczególności korzystania z Internetu oraz rozmaitych aplikacji. To niezwykle

Wiadomości 0 Komentarz

Opłacalne stało się korzystanie z leasingu z wysoką wartością wykupu

Zarówno w przypadku kredytu, jak i leasingu coraz popularniejsze staje się pokrycie kosztów zakupu samochodu w oparciu o wysoką wartość wykupu. Taka operacja może obniżyć poziom miesięcznej raty za auto o nawet 70 proc. W

Wiadomości 0 Komentarz

Reforma administracji podatkowej ma zwiększyć ściągalność podatków

Przychody z podatków VAT i CIT są coraz niższe. W ubiegłym roku luka podatku od towarów i usług była szacowana na 53 mld zł, o 12 mld więcej niż rok wcześniej. Dzięki zmianom w organizacji

Wiadomości 0 Komentarz

Nowe regulacje UE zmienią rynek płatności w Polsce

Rośnie udział transakcji bezgotówkowych, w tym mobilnych, w rynku płatności. Rozwój w tym obszarze biznesu może nabrać jeszcze większego tempa po wejściu w życie uchwalonej pod koniec ubiegłego roku dyrektywy PSD2, która przyczyni się

4 komentarze

  1. desmoxan
    11 sierpnia, 14:50 Odpowiedz
    Jak już sama nazwa wskazuje list motywacyjny powstaje, aby przekonać pracodawcę o posiadanych umiejętnościach. Trzeba je umieć odpowiednio przedstawić.
  2. arek
    23 grudnia, 15:25 Odpowiedz
    Zazdroszczę niektórym osobom, które potrafią napisać listy motywacyjne. Też bym chciał takie zdolności posiadać.
  3. mania
    29 grudnia, 19:03 Odpowiedz
    Dobrze, że niektórzy pracodawcy nie muszą dostawać listów motywacyjnych, bo niestety nie wiedziałbym w jaki sposób go napisać.
  4. darek
    09 stycznia, 09:40 Odpowiedz
    A i pamiętajmy, żeby listów motywacyjnych nie przepisywać słowo w słowo z internetu, to łatwo sprawdzić.

Zostaw odpowiedź