Wpłata zaliczki a koszty uzyskania przychodu
Zaliczka to inaczej przedpłata stanowiąca potwierdzenie dla wykonania zleconej usługi oraz pewność, że klient nie wycofa się z dalszej współpracy. Według aktualnie obowiązującego prawa może zostać wliczona w koszty, ale jako część większego zlecenia.
Dla wyjaśnienia warto powiedzieć, że w świetle prawa za koszty uzyskania przychodu uważa się wszystkie usługi i transakcje, których wykonanie działa na rzecz przedsiębiorstwa oraz bezpośrednio wpływa na poprawę sytuacji finansowej.
Zatem aby zaliczka została wpisana w koszty uzyskania przychodu prowadzący działalność gospodarczą powinien spełnić kilka podstawowych wytycznych. Przede wszystkim zaliczka musi być przeznaczona na cel związany z działaniem firmy. Dodatkowo należy posiadać dokument potwierdzający dokonanie wpłaty (faktura, rachunek i inne).
Jeśli zaliczka nie posiada wyżej wymienionych cech nie może zostać wpisana w koszty. Błędne zakwalifikowanie może nieść za sobą konsekwencje karne i działać na niekorzyść firmy.
Trzeba pamiętać, że sam fakt wpisania zaliczki w koszty nastąpi dopiero w momencie, gdy przekazana zostanie pozostała część gotówki za zlecone świadczenie, a sama usługa wykonana.
Natomiast za dzień poniesienia kosztu uważa się dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury, rachunku, lub innego dowodu – w przypadku braku faktury lub rachunku.
Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net
2 komentarze
Karolina
04 września, 14:44kiść
10 sierpnia, 14:04