VAT a wartość aportu
Wyznaczenie wartości świadczenia niepieniężnego wnoszonego do kapitału zakładowego spółki to czynność, która może nastręczyć pewnych problemów, szczególnie gdy świadczenie to będzie stanowiło podstawę opodatkowania VAT. Kwestią dyskusyjną jest uznawanie wartości nominalnej otrzymanych udziałów jako podstawy do określenia wysokości VAT.
Praktyka organów podatkowych w tym zakresie wykazuje, że fiskus kwestionuje przyjmowanie wartości rzeczywistej udziałów jako podstawy opodatkowania VAT. Również Naczelny Sąd Administracyjny wskazał że podstawę opodatkowania VAT w przypadku aportu stanowi wartość nominalna otrzymanych udziałów (postanowienie z 31 marca 2014 r. (sygn. akt I FPS 6/13)). Trzeba zaznaczyć, że sąd w tym przypadku zajął stanowisko w oparciu o własną interpretację przepisów unijnych.
Jednak Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że wartość świadczenia niepieniężnego powinna być taką wartością, „którą otrzymujący usługi stanowiące wynagrodzenie za dostawę towarów przypisuje usługom, które pragnie otrzymać i musi odpowiadać kwocie, jaką jest on gotowy wydać w tym celu”. Zatem należałoby przyjąć, że wartością świadczenia winna być cena, którą podmiot wnoszący aport jest gotowy wydać w zamian za udziały lub akcje.
Problem powstaje, gdy wartość nominalna udziałów, czy akcji przekracza wartość rzeczywistą udziałów. Często bywa tak, że wartość nominalna akcji nie ma żadnego uzasadnienia w faktycznym stanie rzeczy, nie zależy ona od obiektywnych mierników wyceny, a np. od tymczasowej koniunktury na giełdzie.
Wydawałoby się racjonalne ustalanie wartości aportu na podstawie rzeczywistej wartości udziałów lub akcji. Warto byłoby, przy wyznaczaniu podstawy opodatkowania VAT, kierować się ekonomicznymi wskaźnikami, miast nieprzystających do stanu faktycznego nominalnymi wartościami akcji, czy udziałów.
Stosując zasady wyceny, które zbyt daleko odbiegają od rzeczywistej ceny świadczeń niepieniężnych tworzy się pole do nadużyć ze strony podmiotów, które nie prowadzą działalności opodatkowanej VAT.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!
Może to Ci się spodoba
Pełny bak w firmowym aucie tańszy o 30zł
Od 1 lipca 2015r weszły w życie przepisy, które umożliwią sporej grupie kierowców zaoszczędzić na kosztach zakupu paliwa znaczące kwoty. Właściciele aut firmowych (również tych, używanych częściowo także do celów
Jakie sankcje karne za nie złożenie deklaracji VAT -7?
Stanowisko Ministra Finansów w sprawie złożenia przez podatnika podatku od towarów i usług jest takie, że w przypadku nie złożenia przez podatnika w terminie ustawowym deklaracji VAT-7 i wskazujący nadwyżkę
Gminy centralizują rozliczenia VAT
W 2013r. Naczelny Sąd Administracyjny odmówił jednostkom budżetowym prawa samodzielności jako podatnika VAT. Tej jesieni takie stanowisko zajął również Trybunał Sprawiedliwości UE. Gminy muszą przejąć przejąć rozliczenia VAT jednostek podległych.
Jakie są skutki VAT dla cash poolingu
Cash pooling jest to usługa oferowana przez banki grupom kapitałowym, aby mogły one zoptymalizować zarządzanie ich płynnością finansową i kosztami pozyskiwania finansowania. Bank jest usługodawcą, który z tytułu wykonania usługi
Podwyżki VAT i akcyzy należy wstrzymać w czasie pandemii. Rząd powinien szukać wpływów do budżetu z innych źródeł
Federacja Przedsiębiorców Polskich opracowała dla rządu szereg rekomendacji dotyczących polityki fiskalnej na najbliższe lata. Odpowiednie zmiany w tym zakresie mogą zapewnić gospodarce impuls do wzrostu po koronakryzysie – i to bez sięgania do kieszeni Polaków. Według ekspertów
Rejestracja VAT – jakie obowiązki i jakie przywileje niesie dla podatnika
Ustawodawca znacznej grupie podatników narzucił status czynnego podatnika VAT. Jednak przedsiębiorcy, którzy z mocy przepisów nie są zobligowaniu do rejestracji VAT, mogą to zrobić dobrowolnie. W tej grupie podatników ścierają
0 Komentarzy
Brak komentarzy!
Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!