VAT-8 i VAT-9M – kto i kiedy musi składać te deklaracje

VAT-8 i VAT-9M – kto i kiedy musi składać te deklaracje

Druk VAT- 8 służy do rozliczania transakcji prowadzonych przez przedsiębiorcę, który nie jest czynnym podatnikiem VAT. Co do zasady, tacy przedsiębiorcy nie składają fiskusowi żadnych deklaracji związanych z VAT, jednak jest kilka sytuacji, gdy od reguły trzeba zrobić wyjątek.

Podatnicy, którzy w skali roku przekroczyli roczny limit obrotów wynoszący 50tys. zł, poprzez prowadzenie transakcji WNT, importu usług lub dostawy towarów, dla których podatnikiem jest nabywca. W miesiącu, w którym nastąpiło przekroczenie podatnik musi naliczyć podatek VAT od nadwyżki ponad wyznaczony limit oraz odprowadzić kwotę VAT na konto urzędu skarbowego.

Druk VAT-8 służy właśnie do dokonania tego rodzaju rozliczenia w odniesieniu do transakcji, w których nastąpiło wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów. Podobną funkcję spełnia druk VAT-9M, lecz w stosunku do transakcji, w których nie wystąpiło WNT.

Transakcji typu WNT to transakcje, w których przedsiębiorca kupił towar od kontrahenta z Unii Europejskiej. Jeśli wartość transakcji przekroczy pułap 50tys. zł, wówczas właśnie należy złożyć deklarację VAT-8, w którym wykazany będzie podatek VAT od nadwyżki ponad tenże pułap. Podatek VAT należy naliczyć w kraju, do którego przywieziono towar.

Przedsiębiorca, który nie jest podatnikiem VAT musi obliczyć podatek VAT należny (po stronie sprzedaży) i wyliczoną kwotę odprowadzić do urzędu skarbowego. Jeśli stroną będzie podatnik VAT, wówczas wystąpi podatek neutralny. VAT-owiec wykaże go w deklaracji zarówno po stronie sprzedaży, jak i zakupu, a kwoty podatku VAT należnego i naliczonego wzajemnie się zniosą.

Osoba, która nie jest podatnikiem VAT może nie znać przepisów regulujących tę kwestię. Trzeba jednak pamiętać, że nieznajomość prawa nie zwalnia z odpowiedzialności. Jeżeli należy złożyć deklarację, a podatnik zaniechał tego obowiązku, grozi mu kara grzywny w wysokości nawet 33tys.zł. Aby uniknąć takiej sytuacji, należy jak najszybciej złożyć brakującą deklarację i dołączyć do niej „czynny żal”, zgodnie z art. 16 Kodeksu karnego skarbowego).

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Poprzedni Bilety i paragony – kiedy fiskus uzna je za dowód poniesienia wydatku?
Następny Nowelizacja ustawy o rachunkowości – kogo obejmie?

Może to Ci się spodoba

Faktura 4 komentarze

Faktury uproszczone. Kiedy można je stosować?

Ustawodawca przewidział, że w pewnych okolicznościach sprzedawca jest zwolniony z obowiązku wykazywania wszystkich danych w treści faktury. Przepisy precyzują wymagania co do zamieszczanych na fakturze informacji, jednak w sytuacji, gdy

Zakres opodatkowania 0 Komentarz

VAT a wartość aportu

Wyznaczenie wartości świadczenia niepieniężnego wnoszonego do kapitału zakładowego spółki to czynność, która może nastręczyć pewnych problemów, szczególnie gdy świadczenie to będzie stanowiło podstawę opodatkowania VAT. Kwestią dyskusyjną jest uznawanie wartości

Kwestie kar i awarii budziły najwięcej wątpliwości przedsiębiorców co do ustawy o Krajowym Systemie e-Faktur

Potencjalne kary finansowe i sposób postępowania na wypadek awarii Krajowego Systemu e-Faktur – te dwie kwestie okazały się dla przedsiębiorców najbardziej wątpliwe w trakcie konsultacji projektu nowelizacji ustawy o VAT, którego celem jest wprowadzenie KSeF. – Nowy

VAT-UE czyli informacja składana przez handlujących na terytorium Unii Europejskiej

Znaczna część transakcji gospodarczych odbywa się z udziałem podmiotów mających siedzibę w różnych krajach Unii Europejskiej. W przypadku tego typu transakcji, oprócz standardowego ujęcia  ich przebiegu w deklaracji VAT, należy

Czy nieodpłatne przekazanie towarów podlega VAT?

Podatnik, który prowadzi działalność gospodarczą, wielokrotnie, oprócz nieodpłatnego przekazywania towarów swoim kontrahentom w celach reklamowych, dokonuje również takiego przekazania na rzecz członków swoich rodzin lub innych podmiotów. Czy takie przekazanie

Rozliczenia VAT 1 Komentarz

Jak rozliczyć import usługi?

W naszym kraju na przywożone towary decyduje się coraz więcej przedsiębiorców. Przede wszystkim dlatego, że rodzimy rynek jest uboższy, a towary importowane o wiele ciekawsze i w niższej cenie. Na

2 komentarze

  1. Jacek
    09 sierpnia, 12:50 Odpowiedz
    Wysokość kary mnie przeraża, aż 33 tysiące? To lekka przesada, ale faktycznie, nieznajomość przepisów szkodzi i nie zwalnia od odpowiedzialności, ale wydaje mi się, że każdy przypadek takiej nieznajomości powinien być rozpatrywany osobno, bo niektórzy ludzie faktycznie mogliby próbować się tłumaczyć w ten sposób, że "nie wiedzieli".
  2. Michał
    09 sierpnia, 20:50 Odpowiedz
    Pierwszy raz słyszę o takich pitach. Jestem czynnym podatnikiem VAT więc nie bardzo mnie one dotyczą, jednak warto zapamiętać do czego służą. Może ta wiedza przyda mi się w przyszłości, kto wie?

Zostaw odpowiedź