Usługi zagraniczne w CIT

Usługi zagraniczne w CIT

CIT to podatek dochodowy od osób prawnych. Poniższy artykuł poświęcony będzie rozwiązaniu wątpliwości w przypadku rozliczania podatku CIT przez przedsiębiorców korzystających z usług doradców za granicą kraju.

Przedsiębiorcy działający na terenie Polski mają obowiązek odliczania podatków od osiągniętego dochodu. Ograniczony obowiązek podatkowy nałożony jest na te firmy, które posiadają swoje siedzimy w różnych krajach UE. Prawo nakazuje odliczenie podatku tylko od dochodów uzyskanych w Polsce.

Wysokość owego podatku CIT od usług księgowych, doradczych, finansowych i innych tego typu oferowanych na polskim rynku ustalony jest w wysokości 20% z całego dochodu.

Zagraniczni kontrahenci nie mają obowiązku podatkowego w Polsce. Usługodawca nie ma także prawa pobierać od nich zaliczek na podatek CIT, który nie jest wymagany. W przypadku polskiej firmy realizującej usługi na rynkach zagranicznych, miejscem uzyskania przychodu jest Polska. Ponieważ realizowana działalność ma wpływ na gospodarkę krajową, a nie zagraniczną i nie ma tu znaczenie gdzie klienci korzystają z nabytych usług.

Istnieje kilka aktów prawnych regulujących skomplikowany proces naliczania podatku od uzyskiwanego dochodu. Należą do nich:

-artykuł 3 ustawy 1 i ustawy 2,

– artykuł 26 ustawy 1, artykuł. 21 ustawy 1,

– punkt 2a) ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Podsumowując, polscy przedsiębiorcy korzystający z usług za granicą w celu poprawy efektywności działania własnej firmy, są zobowiązani do uiszczenia podatku od dochodu.

Ewelina Uroda
www.gazetapodatkowa.net

Poprzedni Jak opodatkować zapłatę przez wykonaniem zlecenia?
Następny Jak podwyższyć stawkę amortyzacyjną?

Może to Ci się spodoba

Jak wpisać leasing do ksiąg rachunkowych?

Obecnie część przedsiębiorców posiada problemy finansowe lub kłopoty ze spłatą kredytu. Dobrym rozwiązaniem dla małych firm jest skorzystanie z leasingu. Decydują się na niego właściciele, którzy muszą zakupić pojazd mechaniczny.

Czy ceny transferowe są kontrolowane?

W trakcie przygotowywania dokumentacji podatkowych lub druków indywidualnych dla firmy, nadchodzi pora na ustalenie cen transferowych. Czym są w rzeczywistości oraz kiedy powinny być stosowane? Czy ktoś kontroluje ich wartość?

Dokumentacja i rozliczanie 0 Komentarz

Kiedy można mówić o stracie podatkowej?

Wielu przedsiębiorców zakłada dwój interes, żeby osobiście decydować o zakresie powinności oraz pozyskiwać przyzwoite pieniądze, które ułatwią funkcjonowanie na średnim poziomie. Niejednokrotnie jednak plany finansowe spadają poniżej oczekiwanego poziomu i

Dokumentacja i rozliczanie 0 Komentarz

ABC strat podatkowych – Dokumentacja i rozliczanie

Każdy przedsiębiorca otwiera firmę, aby generować zyski, które z czasem rosną. Jednak oprócz zysków są i straty jako normalna kolej rzeczy przy prowadzeniu działalności. Są jednak sytuacje, gdy straty okazują

Przychody i dochód 0 Komentarz

Sprzedaż poza strefą specjalną ekonomiczną zwolniona z CIT

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że sprzedaż podzespołów do urządzeń dzierżawionych poza specjalną strefą ekonomiczną jest objęta ulgą podatkową. Jednocześnie NSA uchylił wyrok WSA oraz interpretację indywidualną, które w odmienny sposób

Dokumentacja i rozliczanie 0 Komentarz

Jak liczyć rok podatkowy?

Termin „rok podatkowy” nie jest wyjaśniony w żadnej dedykowanej temu tematowi ustawie. Jednakże ustalone zostały uznane ogólne zasady określania roku podatkowego. Za taki uważa się rok kalendarzowy, czyli 12 miesięcy.

0 Komentarzy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!

Zostaw odpowiedź