Świadczenie alimentacyjne a podatek
Alimenty są wypłacane w momencie, gdy jeden z rodziców nie uczestniczy w życiu dziecka, tzn. nie finansuje jego utrzymania, nie zapewnia bytu oraz nie sprawuje opieki. Czy w związku z otrzymywanym świadczeniem należy odprowadzić podatek od przychodu?
Okazuje się, że zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem nawet świadczenia alimentacyjne zostały objęte opodatkowaniem. Zatem rodzic, który otrzymuje comiesięczne wpłaty musi się z nich właściwie rozliczyć.
Należy jednak mieć na uwadze fakt, że podatek dotyczy alimentów, których wartość przekracza 700 zł miesięcznie. W związku z tym niższe kwoty są wolne od opłat.
Dodatkowo warto wspomnieć, że alimenty nie są opodatkowane, jeśli rodzic finansuje życie dziecka poniżej 25. roku życia lub dziecka, które wciąż się uczy.
Świadczenia alimentacyjne przekraczające 700 zł należy uwzględnić na rocznym zeznaniu podatkowym (PIT-36). Przestrzeganie ustanowionych sum jest konieczne, ponieważ w razie nieprawidłowości możliwe są kary grzywny oraz odebranie prawa do świadczenia.
Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net
1 Komentarz
Tasior
15 września, 15:52