Sprzedaż poza strefą specjalną ekonomiczną zwolniona z CIT

Sprzedaż poza strefą specjalną ekonomiczną zwolniona z CIT

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że sprzedaż podzespołów do urządzeń dzierżawionych poza specjalną strefą ekonomiczną jest objęta ulgą podatkową. Jednocześnie NSA uchylił wyrok WSA oraz interpretację indywidualną, które w odmienny sposób definiowały co jest sprzedażą poza strefą specjalną.

NSA rozważał sytuację spółki, która produkowała kombajny górnicze na terenie strefy specjalnej. Zanim spółka uzyskała pozwolenie na prowadzenie działalności strefowej, wydzierżawiła kombajny. Po uzyskaniu zezwolenia wyprodukowała ona podzespoły do dzierżawionych kombajnów i je sprzedała. Przedsiębiorstwo uznało, że sprzedaż podzespołów jest objęta ulgą na mocy przepisów zawartych w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Odmienne stanowisko zajęły organy podatkowe.

W wydanej interpretacji indywidualnej Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wyraził pogląd, że spółka nie jest uprawniona do korzystania z ulgi, gdyż podzespoły zostały sprzedane do kombajnów, które spółka wydzierżawiła poza terenem strefy specjalnej. Zdaniem fiskusa nie można mówić, że dochód z ich sprzedaży dotyczył działalności strefowej.

Wyrok niekorzystny dla spółki wydał Wojewódzki Sąd Administracyjny. Powołał się jednak na inne argumenty niż Dyrektor IS w Katowicach. W opinii sądu czym innym jest dochód z produkcji, a czym innym jest dochód ze sprzedaży. Spółka wykazała, iż dochód powstał w efekcie działalności handlowej. Zdaniem sądu, skoro dochód powstał ze sprzedaży poza strefą specjalną, to dochód nie będzie zwolniony z CIT na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34.

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł ostatecznie, że w tej sprawie nie ma racji ani fiskus, ani Wojewódzki Sąd Administracyjny. NSA wskazał, że art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o CIT oraz art. 12 ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych (t.j. Dz.U. z 2007 r. nr 42, poz. 274 ze zm.) mówią o dochodach uzyskanych z działalności prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Nie jest możliwe uzyskanie dochodu z produkcji bez sprzedaży. Tylko sprzedaż spowoduje, że powstanie dochód, a ten będzie zwolniony z opodatkowania, jeśli zostaną spełnionej wymogi prawa.

Zdaniem NSA sprzedaż miała miejsce w specjalnej strefie, gdyż tam właśnie spółka ma swoją siedzibę. Nie ma przy tym znaczenia, że dzierżawione kombajny znajdowały się poza strefą. Zgodnie z wyrokiem NSA z 20 sierpnia 2015 r., sygn. akt II FSK 1551/13 w tej sprawie, dochód ze sprzedaży podzespołów produkowanych przez spółkę korzystającą z zezwolenia  na prowadzenie działalności strefowej jest zwolniony z podatku CIT.

Poprzedni Nowe technologie ustępują miejsca badaniom i rozwojowi
Następny W ubiegłym roku pacjenci 75+ kupili leki na receptę o wartości 4 mld zł

Może to Ci się spodoba

Czy ceny transferowe są kontrolowane?

W trakcie przygotowywania dokumentacji podatkowych lub druków indywidualnych dla firmy, nadchodzi pora na ustalenie cen transferowych. Czym są w rzeczywistości oraz kiedy powinny być stosowane? Czy ktoś kontroluje ich wartość?

Początek roku przyniesie wiele nowych obciążeń dla firm. Część z nich dotknie również konsumentów

Podatek CIT dla spółek komandytowych, opłata cukrowa czy podatek od sprzedaży detalicznej to tylko niektóre koszty, które będą musiały uwzględnić firmy od 2021 roku. Do tego dojdą m.in. wyższa płaca minimalna

Przychody i dochód 3 komentarze

Kiedy spółka osiąga dochody?

Na podstawie ustawy dotyczącej podatku dochodowego bezpłatne poręczenie osoby powiązanej ze spółką jest traktowane jako przychód. Oznacza to, iż od takiej pomocy należy odliczyć i zapłacić podatek. Wartość owego świadczenia

Podatnicy i zakres opodatkowania 0 Komentarz

Kwota wolna od podatku w 2013 roku

Prowadzący działalność przyzwyczaili się do faktu, że nieustannie trzeba płacić podatki, za wszystko. Jednakże wychodzi na to, że nie każdy przychód obarczony jest podatkiem. Każda obniżka zależy od wielkości zysku.

Estoński CIT w Polsce zbyt skomplikowany dla firm

Zamiast zapowiadanych 200 tys. z estońskiego CIT-u zdecydowało się dotąd skorzystać raptem nieco ponad 330 firm. Eksperci oceniają, że nowa formuła opodatkowania nie jest wcale tak prosta i korzystna jak jej estoński pierwowzór. – Wyjaśnienia do

Przychody i dochód 0 Komentarz

Jak rozumieć ustawę o CIT?

Często w momencie, gdy podatnik pobiera pełną sumę wynagrodzenia przed zrealizowaniem zadania, pojawia się problem z rozliczeniem. Ustawa o CIT opisuje jak należy postąpić, jednak niektóre organy podatkowe nie akceptują

0 Komentarzy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!

Zostaw odpowiedź