Ryczałt dla firm przewozowych
Jak już wielokrotnie powiedziano ryczałt jest bardzo prostą i łatwą formą opodatkowania. Wiele firm korzysta z ryczałtu dla wygody i próby oszczędzania. Jak jest w przypadku firm przewozowych?
Wielkość podatku ryczałtowego zależy przede wszystkim od ładowności pojazdów będących na stanie przedsiębiorstwa. Według prawa obowiązują dwa zakresy ryczałtu kształtujące się na wysokości 8,5% i 5,5%. Ten niższy dotyczy usług budowlanych oraz właśnie transportowych (pojazdy o ładowności powyżej 2 ton).
W sytuacji, gdy właściciel firmy przewozowej ma kilka pojazdów, każdy o różnej ładowności, nie musi ich dodawać i odprowadzać podatku za każdy z osobna. Zobowiązany jest wówczas do płacenia wyższego podatku: w wysokości 8,5% bez względu na ilość samochodów ciężarowych. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ pozwala oszczędzić zbędnego liczenia i sumowania.
Organy podatkowe jasno określiły jak powinny być zbierane dokumenty w firmach transportowych. Przede wszystkim trzeba bezwzględnie posiadać dowód zakupu pojazdu (świadczy o tym, że samochód został nabyty legalnie), zapisywać wszystkie naprawy i wymiany części oraz elementów wyposażenia oraz posiadać wszystkie aktualne przeglądy i pozwolenia na dopuszczenie pojazdów do ruchu.
Wbrew pozorom, aby prowadzić firmę transportową, trzeba się na tym dość dobrze znać, mnie obeznanie w branży, kontakty biznesowe, zaprzyjaźnione przedsiębiorstwa. Jest to dość trudna sztuka zarządzania, dlatego powinna być wykonywana przez specjalistów w tej dziedzinie.
Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net
Może to Ci się spodoba
Czy można płacić ryczałt cztery razy w roku?
Wielu przedsiębiorców, którzy korzystają z ryczałtu muszą go opłacać raz w miesiącu. Nie zawsze jest to korzystne rozwiązanie, szczególnie dla tych, którzy nieregularnie otrzymują wynagrodzenie od kontrahentów. Czy istnieje inna
0 Komentarzy
Brak komentarzy!
Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!