Roczna deklaracja PIT-37. Jak złożyć korektę?

Roczna deklaracja PIT-37. Jak złożyć korektę?

Wielu pracowników zakłada, że dział księgowości w firmie funkcjonuje prawidłowo i bezbłędnie wypełnia PIT-11. Na tej podstawie przygotowują PIT-37 i szybko przesyłają do urzędu skarbowego. Niestety, po krótkim czasie okazuje się, że nie wszystko zostało uzupełnione dobrze i należy przygotować korektę. Jak to zrobić? Na jakich zasadach powinno się to odbywać?

W pierwszej kolejności należy przeanalizować, gdzie został popełniony błąd oraz poinformować o fakcie pracodawcę. Obowiązkiem zatrudniającego jest dokonanie korekty oraz przedstawienie jej urzędnikowi oraz pracownikowi.

Wykonanie poprawek w PIT-11 jest dosyć proste i polega na wypełnieniu tego samego druku po raz kolejny oraz zaznaczeniu, że jest to korekta. Nie można zapominać, że podatnik rozliczany jest z każdej pomyłki i ponosi pełną odpowiedzialność za wszelkie nieprawidłowości. Oczywiście pracownik nie powinien zostać w żaden sposób obciążony, ponieważ nie ponosi winy w tej sprawie.

Nie można jednak zapominać, że także deklaracja PIT-37 musi zostać poprawiona i przekazana jeszcze raz do miejscowego urzędu skarbowego. W celu wyjaśnienia zajścia warto dołączyć pisemne wyjaśnienie całego zajścia oraz usprawiedliwić się i uniknąć konsekwencji karnych. Niecierpliwi lub zdezorientowani mogą udać się do pobliskiej placówki osobiście i tam otrzymają wszystkie istotne informacje oraz wskazówki dotyczące dalszego działania.

Całkowicie zabronione jest wykonywanie korekt, gdy w sprawie zostało wszczęte postępowanie podatkowe lub odbywają się kontrole. Zgodnie z prawem pracownik w ciągu pięciu lat może złożyć korektę, jeśli uzna, że popełnił błąd w poprzednich latach. Należy jednak pamiętać, że urząd skarbowy może sprawdzić dokument wcześniej, wówczas konsekwencje zostaną wyciągnięte wedle obowiązujących przepisów.

Powodem składania korekt PIT-37 jest sprawiedliwe obliczenie zwracanego podatku. Błędy poprawiają zwykle ci, którzy dokonali obliczeń dla siebie niekorzystnych. Rzadziej, gdy są zbyt wysokie (wówczas należy zwrócić nadwyżkę).

Niestety, w tym wszystkim najmniej przyjemne są kary finansowe za ewentualne pomyłki. Przykładowo: nieuregulowany podatek przekraczający 8 000 zł to kara równa pięciokrotności minimalnej pensji krajowej oraz oskarżenie za przestępstwa skarbowe (w najgorszym wypadku kara więzienia do 3 lat).

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Poprzedni Wynajem mieszkania. Który podatek wybrać?
Następny Podatek od inwestycji w fundusze inwestycyjne

Może to Ci się spodoba

Sprawdź zmiany w PIT 2014

Każdy nowy rok podatkowy przynosi większe lub mniejsze zmiany. Na szczęście w roku 2014 zmiany nie są ani wielkie, ani kuriozalne. Wprawdzie zmianom uległo rozliczanie aut z kratką, ale to

Rozliczenia PIT-ów 1 Komentarz

Kolejne e-deklaracje bez podpisu elektronicznego

Od jakiegoś czasu każda osoba kierująca firmą może przekazać swoje zobowiązanie podatkowe za pośrednictwem internetu nawet wtedy, gdy nie dysponuje podpisem elektronicznym. Zmiany mają w dużym stopniu ułatwić całą czynność

Działalność gospodarcza 1 Komentarz

Czym są dodatnie lub ujemne różnice kursowe?

Podmioty gospodarcze, których zobowiązania lub zapłata wyrażone są w walutach obcych w rozrachunkach podatkowych są zobowiązane przeliczyć je na złotówki. Istniejące wówczas różnice podatkowe wpływają na wartość podstawy opodatkowania. Krajowe

Niższa stawka podatku, zwolnienie z podatku dla młodych i nowe ulgi

Zmiana skali podatkowej, wyższe koszty uzyskania przychodu czy wprowadzenie mikrorachunku podatkowego – to tylko część zmian w rozliczaniu podatków za 2019 rok. W tym roku będzie można także odliczyć do 53

Działalność gospodarcza 1 Komentarz

Nowelizacja praw dotyczących prowadzenia pełnej księgowości

W roku 2012 wielu organom będzie ciężej uniknąć stosowania zasad pełnej księgowości, jako że zmieniła się granica dochodów netto. Pułap, jaki obowiązywał, wynosił 5 293 440zł, z kolei teraz jest

Działalność gospodarcza 1 Komentarz

Jak wliczyć wydatki na mieszkanie w koszty podatkowe firmy?

Przedsiębiorca, którego siedziba prowadzonej działalności gospodarczej jest zlokalizowana w miejscu zamieszkania, ma możliwość włączenia części wydatków poniesionych utrzymanie mieszkania w koszty podatkowe. Pierwszym krokiem jest określenie powierzchni lokalu, który ma

0 Komentarzy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!

Zostaw odpowiedź