Rejestracja VAT – jakie obowiązki i jakie przywileje niesie dla podatnika
Ustawodawca znacznej grupie podatników narzucił status czynnego podatnika VAT. Jednak przedsiębiorcy, którzy z mocy przepisów nie są zobligowaniu do rejestracji VAT, mogą to zrobić dobrowolnie. W tej grupie podatników ścierają się dwa poglądy, część podatników uważa, że rozliczanie VAT nastręcza zbyt dużą ilość problemów, druga część, że warto wypełniać liczne obowiązki czynnego podatnika VAT, bo bycie VAT-owcem pozwala na odliczenia części kwot pochodzących z faktur zakupu.
Ciemne i jasne strony rejestracji VAT
Przedsiębiorcy narzekają m.in. na konieczność prowadzenia dodatkowych ewidencji (ewidencja zakupów i sprzedaży VAT), wypełniania deklaracji podatkowych, dokonywania dodatkowych przelewów na konto fiskusa. Jest jeszcze obowiązek ustalania stosowanych w konkretnych przypadkach stawek podatku VAT, a od niedawna dla sprzedawców niektórych wyrobów doszedł kolejny przymus sprawdzania statusu podatkowego VAT swoich klientów. To oczywiście niewielka część tych czynności, które musi wykonać podatnik VAT.
Do pozytywnych stron rejestracji VAT należy możliwość dokonywania umniejszeń kwot przekazywanych na konto urzędu skarbowego tytułem VAT-u należnego o kwoty podatku VAT wynikającego z faktur zakupowych.
Kiedy nie masz wyboru?
Przede wszystkim, niezależnie od tego, czy jest się, czy też nie jest czynnym podatnikiem VAT, ustawa o tym podatku domaga się zaznajomienia z jej zapisami przez wszystkie grupy przedsiębiorców. Nawet bowiem, gdy w danej chwili nie jest się podatnikiem zobligowanym do rejestracji VAT, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że z uwagi np. na wysokość obrotów, przyjdzie taki dzień, gdy rejestracji trzeba będzie dokonać.
Z mocy przepisów niektórzy podatnicy są zobligowani do rozliczania się z fiskusem jako czynni podatnicy VAT. Dzieje się tak, gdy obrót w danym roku podatkowym przekroczy próg 150 000zł. Jeżeli firma rozpoczęła swoją działalność w trakcie trwania roku podatkowego, wówczas wysokość obrotów obligująca do rejestracji VAT ustalana jest proporcjonalnie. Jeśli podatnik osiąga obroty niższe, wówczas może dobrowolnie zarejestrować się jako czynny podatnik VAT, np. już w dniu rozpoczęcia działalności, czy też z początkiem każdego kolejnego miesiąca, ale nie musi korzystać z tej opcji.
Takiego wyboru ustawodawca nie pozostawia jednak firmom, które dokonują dostawy:
- wyrobów z metali szlachetnych lub z udziałem tych metali,
- towarów, opodatkowanych podatkiem akcyzowym (z wyjątkiem energii elektrycznej)
- wyrobów tytoniowych w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym,
- nowych środków transportu,
- terenów budowlanych oraz przeznaczonych pod zabudowę,
lub
- świadczą usługi prawnicze, w zakresie doradztwa oraz jubilerskie
- nie posiadają siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju.
Te podmioty muszą działać jako czynni podatnicy VAT (art. 113, ust. 13 ustawy o VAT).
Termin rejestracji VAT
Jeżeli przedsiębiorca zamierza dokonywać czynności, które wymienione zostały w art. 113, ust. 13 ustawy o VAT lub osiągane przez niego obroty przekroczą kwotę 150 000zł (lub kwotę proporcjonalną, w przypadku podatników rozpoczynających działalność w trakcie roku podatkowego) lub dobrowolnie chce zrezygnować ze zwolnienia z podmiotowego VAT, wówczas musi on dokonać czynności rejestracyjnych w określonych przepisami terminach, tj.:
- przed rozpoczęciem sprzedaży niepodlegającej zwolnieniu przedmiotowemu z VAT,
- przed dniem przekroczenia limitu 150 tys. przychodu,
- z początkiem miesiąca, w którym rezygnują ze zwolnienia.
Zgłoszenia należy dokonać w urzędzie skarbowym właściwym, ze względu na miejsce prowadzenia czynności opodatkowanej podatkiem VAT. Rejestracji VAT dokonuje się na druku VAT-R.
Jeżeli podatnik złoży wniosek o wydanie zaświadczenia o statusie czynnego podatnika VAT, wówczas musi dokonać opłaty w wysokości 170zł. Jeśli posiadanie takiego zaświadczenia jest zbędne, nie ma obowiązku uiszczania żadnych dodatkowych kwot z tytułu rejestracji VAT.
W 2014r. przestały obowiązywać przepisy zobowiązujące podatnika, który utracił uprawnienia do zwolnienia lub dobrowolnie zrezygnował z tego zwolnienia, do przeprowadzenia inwentaryzacji posiadanych towarów w dniu utraty zwolnienia lub w dniu rezygnacji ze zwolnienia.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!
Może to Ci się spodoba
Optymalizacja VAT w handlu z UE
Dostawy towarów z terytorium kraju zasadniczo podlegają opodatkowaniu VAT w kraju przeznaczenia (art. 23 ustawy o Vat). To z jednej strony zwiększa konkurencyjność cenową, gdyż niweluje ewentualne różnice wynikające z
Jakie sankcje karne za nie złożenie deklaracji VAT -7?
Stanowisko Ministra Finansów w sprawie złożenia przez podatnika podatku od towarów i usług jest takie, że w przypadku nie złożenia przez podatnika w terminie ustawowym deklaracji VAT-7 i wskazujący nadwyżkę
Wszystko o fakturze powtarzalnej
Każde większe przedsiębiorstwo, renomowana korporacja lub urząd czy biuro muszą nieustannie sporządzać faktury. Niejednokrotnie zakupy się powtarzają, jednak dokument powinien zostać wydany. Czy właściwym pomysłem będzie wdrożenie faktur powtarzalnych? Czym
Od wakacji e-sprzedawców czekają duże zmiany w rozliczaniu VAT
Od 1 lipca br. firmy, które prowadzą transgraniczną sprzedaż przez internet, czekają duże zmiany w zakresie rozliczania podatku VAT. Po pierwsze, nie będą musiały rejestrować się w każdym kraju członkowskim, do którego sprzedają, bo
Jak zarejestrować się jako podatnik VAT?
Przedsiębiorca, który prowadzi działalność gospodarczą zobowiązany jest dopełniać wszystkie ustawowe formalności. Zwłaszcza wtedy, gdy chciałby wpisać się w urzędzie skarbowym jak podatnik. Nie jest to konieczne tylko po warunkiem, że
Zwrot za materiały budowlane – kogo dotyczy i na jakich zasadach
Możliwość ubiegania się o zwrot za materiały budowlane na cele mieszkaniowe mają osoby, które wydatków dokonały po 1 stycznia 2006r. Ci, którzy zakupy materiałów poczynili po 1 stycznia 2014r. z
6 komentarzy
Maria
08 sierpnia, 12:32Lukasz17
16 sierpnia, 23:45Maciej90
16 sierpnia, 23:45Marcel
16 sierpnia, 23:46JanW
16 sierpnia, 23:48Maciej90
16 sierpnia, 23:49