Pracownica w ciąży, czyli wszystko o urlopach i świadczeniach dla przyszłych i młodych mam

Pracownica w ciąży, czyli wszystko o urlopach i świadczeniach dla przyszłych i młodych mam

Niektórzy pracodawcy, zwłaszcza właściciele małych firm, boją się zatrudniać młode kobiety, bo te mogą w niedługim czasie zajść w ciążę i iść na zwolnienie, a potem urlop macierzyński. Czy dla pracodawcy taka pracownica naprawdę jest obciążeniem? Jakie obowiązki ma przedsiębiorca wobec kobiety w ciąży, kto i w jakiej wysokości wypłaca przyszłej, a potem młodej mamie gwarantowane świadczenia? Zapytaliśmy o to ekspertów z Biura Rachunkowego Profais.

urlp

Ciąża i zwolnienie lekarskie

Jako pracodawca możesz dowiedzieć się, że twoja pracownica spodziewa się dziecka, gdy… przyniesie zwolnienie lekarskie. Coraz częściej bowiem kobiety, które mają zostać matkami idą na „L4” na cały okres ciąży. Co prawda ciąża to nie choroba, ale lekarze różnych specjalności (nie tylko ginekolodzy) nie robią większych problemów z wysłaniem ciężarnej na zwolnienie. Dzieje się to często już w okolicy 2-3. miesiąca ciąży, czyli wtedy, gdy przyszła mama dowiaduje się o swoim stanie.

Jakie obowiązki wobec ciężarnej pracownicy ma wówczas pracodawca? Pracodawcy często obawiają się tego momentu, gdy kobieta zatrudniona w firmie oznajmi, że jest w ciąży i idzie na zwolnienie, a tymczasem nie ma się czego bać, bo tylko przez pierwsze 33 dni pracodawca musi wypłacać jej wynagrodzenie chorobowe. – mówi Joanna Woźnica, dyrektor generalny Biura Rachunkowego Profais. Według art. 92 § 1 i 4 Kodeksu pracy, po tym czasie obowiązek wypłaty świadczeń przechodzi na ZUS i wówczas nie jest to już wynagrodzenie chorobowe, a zasiłek chorobowy. Warto dodać, że niezdolność do pracy kobiety w ciąży musi wynikać nie z samego faktu spodziewania się dziecka, ale z choroby, na którą zapadła ciężarna, przy czym choroba ta nie musi mieć żadnego związku z ciążą i nie musi trwać aż do rozwiązania. Te same przepisy obowiązują, gdy ciężarna pracownica pójdzie na dwutygodniowe zwolnienie z powodu przeziębienia czy grypy.

Wynagrodzenie chorobowe, jakie wypłaca pracodawca, a potem zasiłek chorobowy wynosi 100% średniego miesięcznego wynagrodzenia z ostatnich 12 miesięcy u danego pracodawcy. Jeśli od chwili zatrudnienia kobiety w obecnym miejscu pracy minęło mniej czasu, za podstawę do obliczeń przyjmuje się wszystkie pełne miesiące kalendarzowe. Przepisy te dotyczą kobiet zatrudnionych na umowie o pracę.

Świadczenia dla kobiety po porodzie

Od czerwca 2013 roku kobieta, która urodziła dziecko może iść na roczny urlop macierzyński. W myśl przepisów prawa pracy urlop ten składa się z trzech części: podstawowego urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego i urlopu rodzicielskiego, na które pracownica udaje się w tej właśnie kolejności. Długość poszczególnych urlopów wynosi:

  • 20 tygodni urlopu macierzyńskiego
  • 6 tygodni dodatkowego urlopu macierzyńskiego
  • 26 tygodni urlopu rodzicielskiego

Warto pamiętać, że wymiar urlopu macierzyńskiego i dodatkowego urlopu macierzyńskiego zwiększa się, jeśli kobieta urodzi bliźniaki, trojaczki lub więcej dzieci podczas jednego porodu. – dodaje ekspert z biura Profais. Na urlop macierzyński mogą wybrać się także rodzice adoptowanych dzieci.

Podczas cały czas trwania urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego, kobiecie przysługuje prawo do zasiłku macierzyńskiego. Jeśli matka zdecyduje się na wykorzystanie tylko pierwszych dwóch urlopów (macierzyński i dodatkowy macierzyński), wówczas otrzymuje 100% wysokości swojego dotychczasowego wynagrodzenia. Jeżeli po zakończeniu dodatkowego urlopu macierzyńskiego zechce wykorzystać jeszcze urlop rodzicielski, wówczas przez kolejne 26 tygodni otrzymywać będzie 60% wynagrodzenia. W przypadku kobiet, które od razu po porodzie zadeklarują, że będą korzystać ze wszystkich 52 tygodni przysługujących im urlopów, przez cały ten okres otrzymywać będą zasiłek macierzyński w wysokości 80% dotychczasowego wynagrodzenia.

Kto wypłaca zasiłek macierzyński?

O tym, na kim ciąży obowiązek wypłacania zasiłku macierzyńskiego decyduje wielkość firmy, a ściślej mówiąc: liczba zatrudnionych pracowników, zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego. Jeśli młoda mama pracuje w firmie, w której do ubezpieczenia chorobowego zgłoszonych jest więcej niż 20 osób, wówczas zasiłek macierzyński wypłaca jej pracodawca. Jeżeli zaś firma zatrudnia mniej pracowników – obowiązek wypłacania zasiłków przejmuje ZUS. – wyjaśnia Joanna Woźnica. Trzeba jednak pamiętać, że ZUS bierze pod uwagę nie obecną liczbę pracowników zgłoszonych do ubezpieczenia chorobowego, a liczbę zadeklarowaną w listopadzie poprzedniego roku (30 listopada).

Czy jest się czego bać?

Biorąc pod uwagę obowiązujące przepisy, obawy pracodawców, zwłaszcza właścicieli małych firm, przed zatrudnianiem młodych kobiet są całkiem nieuzasadnione. W chwili, gdy kobieta zajdzie w ciążę i pójdzie na zwolnienie, pracodawca płaci jej wynagrodzenie chorobowe tylko przez pierwsze 33 dni. Potem, do czasu porodu, obowiązek wypłacania świadczeń przejmuje ZUS, on także wypłaca młodej mamie zasiłek macierzyński. Przedsiębiorca może więc w takiej sytuacji spokojnie poszukać nowego pracownika, zatrudniając go na czas określony, odpowiadający długości urlopów, zadeklarowanych przez młodą matkę. I wielu pracodawców tak właśnie robi, korzystając z możliwości, jakie daje umowa na zastępstwo.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Poprzedni Przekuj marzenia na cele, czyli o skutecznym poszukiwaniu pracy
Następny Nawet lekkoduch może nauczyć się oszczędzania

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 4 komentarze

Jak szybko nauczyć się języka?

W dzisiejszych czasach nauka języków obcych rozpoczyna się już w przedszkolu. Dzieci poznają podstawowe słówka i zwroty grzecznościowe. W zasadzie przez cały okres edukacji zajęcia towarzyszą uczniowi, a później także

Kontrola podatkowa 2 komentarze

Zakres działania kontrolera podatkowego

Kontroler skarbowy jest pracownikiem dowolnego urzędu skarbowego. Jego podstawowym obowiązkiem jest monitorowanie oraz karanie przebiegłych podatników, którzy nie stosują się do ogólnie przyjętego prawa. Kontrolą obejmuje się zwykle osoby prywatne

Wiadomości 0 Komentarz

Przybywa pracowników tymczasowych. Wartość tego rynku w Polsce to ponad 5,5 mld zł

Globalny rynek pracy tymczasowej wzrósł w 2015 roku o 12 proc. i odpowiada za 70 proc. przychodów branży agencji zatrudnienia. Wciąż jednak pracownicy tymczasowi stanowią zaledwie 1,8 proc. ogółu zatrudnionych. W Polsce odsetek

Wiadomości 0 Komentarz

Polskie banki dobrze sobie radzą na tle europejskich. Muszą jednak szukać dalszych oszczędności

Banki działające w Polsce są beneficjentami dobrej sytuacji w gospodarce, ale szukanie oszczędności będzie w kolejnych latach jednym z największych wyzwań stojących przed nimi – wskazują eksperci A.T. Kearney. W ubiegłym roku w sektorze koszty

Finanse 0 Komentarz

Banki inwestują w zaawansowaną analitykę danych

Dzięki zaawansowanej analityce dużych zbiorów danych (big data) banki lepiej poznają zachowania swoich klientów i dostosowują swoją ofertę do ich indywidualnych potrzeb. Pozwalają także bardziej precyzyjnie określić zdolność kredytową klienta. Analityka

Wiadomości 0 Komentarz

Poznaj narzędzia i korzyści współpracy z multiagencją ubezpieczeniową

Coraz więcej agentów decyduje się na współpracę z multiagencją ubezpieczeniową, aby maksymalizować swoje możliwości i oferować klientom szeroki zakres produktów ubezpieczeniowych. Dlaczego warto rozważyć takie partnerstwo? Wyjaśniamy! Multiagencja ubezpieczeniowa –

5 komentarzy

  1. Maria
    05 sierpnia, 10:00 Odpowiedz
    W teorii wygląda to bardzo pięknie, jednakże wydaje mi się, że pracodawcy nagminnie łamią te reguły. Kobiety w ciąży są traktowane przedmiotowo, stają się ciężarem przez co szybko tracą posady. Mam nadzieję, że w niedługim czasie się to zmieni.
  2. gregory
    05 sierpnia, 15:24 Odpowiedz
    Niektórzy pracodawcy, zwłaszcza właściciele małych firm, boją się zatrudniać młode kobiety - dla mnie to dyskryminacja i nie uczciwość po prostu.
  3. mania
    29 grudnia, 18:57 Odpowiedz
    Szkoda tylko, że pracownice zatrudnione na umowę zlecenie nie mają takich samych praw, jak te z umową o pracę.
  4. darek
    09 stycznia, 09:29 Odpowiedz
    Pracownica w ciąży wciąż ma za mało przywilejów. Niestety są gorzej traktowane czasem niż w obozach pracy.
  5. aniś
    02 lutego, 15:43 Odpowiedz
    Coraz częściej niestety pracownice w ciąży są zwalniane. Niestety prawo jest nie obliczalne i nie wiadomo co jak komu zawieje.

Zostaw odpowiedź