Polacy czują się odpowiedzialni za decyzje finansowe – wynika z badania ING
Czterech na pięciu Polaków interesuje się finansami. Trzech na czterech uważa, że główna odpowiedzialność za decyzje finansowe spoczywa na nich samych – taki obraz Polaków wyłania się z międzynarodowego badania „Finansowy Barometr ING”.
Polacy interesują się finansami. Tak deklaruje aż czterech na pięciu Polaków (82%), co jest trzecim najwyższym wynikiem wśród trzynastu badanych krajów. Trzy czwarte mieszkańców Polski uważa, że na nich samych ciąży główna odpowiedzialność za decyzje finansowe. Na bank wskazało zaledwie 6% respondentów.
Blisko trzy czwarte mieszkańców Polski deklaruje, że z łatwością kontroluje swoje wydatki (73%). Tylko co piąty Polak przyznaje się, że kupuje coś impulsywnie (22%). To jeden z najniższych wyników wśród badanych krajów. Na zakupach mniej spontaniczni od Polaków są tylko Hiszpanie i Włosi.
Równocześnie z badania wynika, że Polacy nadal są społeczeństwem na dorobku. Ponad dwie trzecie uważa, że największą przeszkodą w podejmowaniu dobrych decyzji finansowych są niewystarczające zarobki (69%). Mniej niż połowa uważa, że bogaci lepiej zarządzają finansami niż osoby z trudem wiążące koniec z końcem (44%).
Co drugi Polak zgadza się ze stwierdzeniem, że regularnie oszczędza każdego miesiąca, przy czym zdecydowanie popiera je tylko 11% mieszkańców Polski. To jeden z niższych wyników wśród badanych krajów. Polacy nie oszczędzają również na emeryturę. Robi to zaledwie co czwarty Polak (28%) co po Rumunii (26%) jest drugim najniższym wynikiem wśród badanych krajów.
Ta edycja międzynarodowego badania grupy ING przynosi kolejną odsłonę smutnej prawdy, że łatwiej wystawić sobie dobrą cenzurkę, niż na nią zapracować. W wynikach przykuły nasza uwagę liczne deklaracje polskich respondentów, że czują się odpowiedzialni za swoje decyzje finansowe, a także rozsądnie i ostrożnie podchodzą do zakupów. Niestety inne pytania przedstawiły odmienny obraz Polaków – mniej niż w pozostałych krajach zaangażowanych w odkładanie na przyszłość, a w szczególności na poczet przyszłej emerytury. To szczególnie dziwi w obliczu tegorocznych zmian w systemie emerytalnym.
Polacy często deklarowali, że na „dobre decyzje finansowe” ich po prostu nie stać – nawet unikając impulsywnych zakupów, wciąż nie zostaje im wiele do odłożenia na przyszłość. Rzeczywiście, znaczna grupa potwierdziła, że z trudem wiąże koniec z końcem (39%), ale osób, którzy problem w podejmowaniu dobrych decyzji finansowych widzą w zbyt małych zarobkach było znacznie więcej (69%). Wygląda na to, że przeceniamy swoja zdolność kontrolowania wydatków i racjonalnego podchodzenia do zakupów. Mamy nadzieję, że to przejaw nabrania wiatru w żagle przez gospodarkę po długotrwałym spowolnieniu, a nie powrót do starych nawyków „życia ponad stan” z lat 2007-08 – powiedział Grzegorz Ogonek, ekonomista ING Banku Śląskiego.
„Finansowy Barometr ING” to cykliczne badanie realizowane dla Grupy ING przez grupę badawczą IPSOS. Badanie zostało zrealizowane w trzynastu krajach m.in. w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Holandii i Turcji. Ostatnia edycja badania została przeprowadzona w lutym i marcu 2014 r. Wzięło w niej udział ponad 12 403 respondentów, w tym 980 z Polski.
Wybrane wyniki badania:
Interesujemy się finansami
– Polacy interesują się finansami. Tak twierdzi aż czterech na pięciu Polaków (82%), co jest trzecim najwyższym wynikiem wśród badanych krajów. Najbardziej interesują się sprawami finansowymi Francuzi (89%), najmniej Holendrzy (72%) i Belgowie (71%).
– Trzy czwarte Polaków uważa, że główna odpowiedzialność za decyzje finansowe spoczywa na nich samych (74%).
– Blisko trzy czwarte mieszkańców Polski deklaruje, że z łatwością kontroluje swoje wydatki (73%), a 44% prowadzi szczegółowy budżet.
Ostrożnie wydajemy pieniądze
– Co piąty Polak stale kupuje coś impulsywnie (22%) – to jeden z najniższych wyników wśród badanych krajów. Na zakupach mniej spontaniczni od Polaków są tylko Hiszpanie i Włosi (19%). Na impulsywne zakupy najczęściej wybierają się Brytyjczycy (44%) i Turcy (43%).
– Wśród Polaków kupujących impulsywnie przeważają osoby młode. Robienie spontanicznych zakupów deklaruje co trzecia osoba w wieku 18-24 lat (34%) i tylko co siódma w wieku 45-54 (14%)
– Co piąty Polak (21%) regularnie przekracza stan swojego konta w banku. Rekordzistami pod tym względem są mieszkańcy Rumunii (33%), najbardziej ostrożni są mieszkańcy Luksemburga (15%)
Źle zarządzamy pieniędzmi, bo mamy ich niewiele
– Ponad dwie trzecie Polaków uważa, że największą przeszkodą w podejmowaniu dobrych decyzji finansowych są niewystarczające zarobki (69%).
– 44% Polaków uważa, że bogaci lepiej zarządzają finansami niż osoby z trudem wiążące koniec z końcem. Taką opinię najczęściej podzielają Francuzi (59%), najrzadziej Holendrzy (16%).
– Co piąty Polak jako przyczynę nieodpowiedniego zarządzania swoimi finansami podaje brak czasu (21%). To powyżej średniej dla wszystkich badanych krajów (17%).
Oszczędzanie przychodzi nam z trudem
– Co drugi Polak deklaruje, że każdego miesiąca regularnie oszczędza, przy czym zdecydowanie zgadza się z tym stwierdzeniem tylko 11% mieszkańców Polski. To jeden z niższych wyników wśród badanych krajów. Najwięcej osób regularnie oszczędzających każdego miesiąca mieszka w Luksemburgu (70%), Holandii i Austrii (68%).
– Polacy nie oszczędzają na emeryturę. Robi to zaledwie co czwarty Polak (28%) co po Rumunii (26%) jest drugim najniższym wynikiem wśród badanych krajów. Największą przezornością charakteryzują się Czesi (61%), Belgowie (53%) i Austriacy (52%)
Inne
– Młodzi Polacy potrzebują pomocy w podejmowaniu decyzji finansowych. 29% osób w wieku 18-24 lat korzysta z rad przyjaciela w zakresie racjonalnego wydawania pieniędzy. W przypadku osób powyżej 35 roku życia odsetek ten zmniejsza się do 7%.
– 60% Polaków uważa, że dzisiaj jest trudniej zarządzać finansami niż 10 lat temu. W porównaniu z pozostałymi badanymi krajami w Polsce odnotowano stosunkowo niski odsetek osób uważających, że przejście w kierunku płatności bezgotówkowych utrudnia zarządzanie finansami (40%).
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!
Może to Ci się spodoba
Choć panie lepiej spłacają karty kredytowe, banki dają im niższe limity
Z najnowszych danych Biura Informacji Kredytowej wynika, że co szósty dorosły Polak ma w portfelu kartę kredytową, jednak aż 2,3 mln kart do portfeli i torebek nie trafia, leżą nieużywane
Projekty społeczne mogą być dobrą inwestycją prywatnych pieniędzy
W Polsce rozwija się nowoczesna dobroczynność i rośnie zaangażowanie społeczne. Polacy coraz częściej angażują się w akcje charytatywne, coraz chętniej też poświęcają swój czas i pieniądze na projekty społeczne. Ważne jest dla nich osobiste
Wyniki gospodarcze napędzają branżę leasingową
Polska branża leasingowa odnotowała historyczne wyniki w pierwszym półroczu 2017. W tym czasie dynamika wzrostu branży przekroczyła 11 proc. rdr., a firmy leasingowe udzieliły finansowania w wysokości 31,8 mld zł. W leasingu
Czy biuro rachunkowe może popełnić błąd?
Najważniejszym obowiązkiem biura rachunkowego jest prowadzenie księgowości i dokumentacji firm, które we własnym zakresie nie mogą gromadzić i uzupełniać dokumentacji. Powodów zlecania tej czynności jest wiele. Przede wszystkim brak specjalistycznej
Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych może uniknąć dalszych podwyżek cen
Kierowcy mocno odczuli ubiegłoroczne podwyżki cen obowiązkowych polis OC. W niektórych przypadkach wzrosty sięgały nawet kilkuset procent. Eksperci firmy Marsh Polska podkreślają, że w tym roku raczej nie spodziewają się odwrócenia tego
Na jakich zasadach przyznaje się kredyt odnawialny?
Osoby, które posiadają konto oszczędnościowe mają możliwość skorzystania z wielu produktów, które reklamują bank. Wśród nich znajduje się kredyt odnawialny. Jest on dostępny po spełnieniu kilku najważniejszych warunków. Co zrobić,
0 Komentarzy
Brak komentarzy!
Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!