Podatek VAT za usługi gastronomiczne i cateringowe
W usługach cateringowych i gastronomicznych zastosowana obecnie preferowana stawka VAT to 8%. Pytanie, czy jeśli podatnik oprócz tej usługi sprzedaje, herbatę kawę czy wodę może również korzystać ze stawki obniżonej podatku od towarów i usług, gdy ten towar jest mu dostarczany?
Regulacje w tym zakresie jednoznacznie informują, że nie jest to możliwe. Sprzedaż napojów posiada bowiem wyodrębniona stawkę w wysokości podatku VAT w wysokości 23%. Opodatkowanie odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terenie państwa jest zawarte w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług. Od 1 stycznia 2011 roku podstawowa stawka VAT wynosi 23%.
Zostały przewidziane jednak sytuacje, w których opodatkowanie stawkami VAT jest obniżone lub zredukowane. Podstawa prawna dla tych regulacji to rozporządzenie Ministra Finansów z dn. 4 kwietnia 2011 roku dotyczące niektórych zapisów prawnych ustawy o podatku od towaru i usług.
Zgodnie z przepisami, stawka podatku VAT od towarów i usług obniża się do poziomu 8% w przypadku:
– napojów alkoholowych o zawartości powyżej 1,2 % alkoholu,
– napojów alkoholowych, które są mieszaniną napojów bezalkoholowych i piwa a zawartość alkoholu przekracza w nich 0,5%,
– usług związanych z przygotowaniem i dostarczeniem żywności z wyłączeniem sprzedaży,
– herbaty i kawy,
– gazowanych napojów bezalkoholowych,
– wody mineralnej,
– innych towarom nieprzetworzonym, które są wymienione w art. 41 ust. 1.
Świadczenie usług gastronomicznych ii cateringowych oraz dostawa napojów podlegają opodatkowaniu od towarów i usług, stawka podatku będzie różna. W świetle prawa nie ma możliwości połączenia tych dwóch usług i stosowania jednej preferencyjnej stawki VAT w wysokości 8%. Obydwa przedmioty transakcji różnią się od siebie. Usługi gastronomiczne i cateringowe jako usługi związane z wyżywieniem, których stawka opodatkowania to 8%. Dostawa napojów tj. kawy, herbaty, wody mineralnej czy napojów bezalkoholowych podlegają natomiast 23% opodatkowaniu.
Podatnik, który wykonuje takie czynności powiązane ma obowiązek na fakturze dokonać rozliczenia wyodrębniając dwie pozycje – dotyczącą wykonania usługi gastronomicznej czy cateringowej (8%VAT), oraz dostawy napojów (23%VAT).
Joanna Walerowicz
www.gazetapodatkowa.net
1 Komentarz
Anna
12 sierpnia, 19:27