Podatek od inwestycji w fundusze inwestycyjne

Podatek od inwestycji w fundusze inwestycyjne

Fundusz inwestycyjny to osoba prawna, której wyłącznym przedmiotem działalności jest lokowanie środków pieniężnych zebranych w drodze publicznego, a w niektórych przypadkach również niepublicznego, proponowania nabycia jednostek uczestnictwa albo certyfikatów inwestycyjnych, w określone papiery wartościowe, instrumenty rynku pieniężnego oraz inne prawa majątkowe. Od inwestycji w fundusze inwestycyjne, według polskiego prawa podatkowego, potrąca się podatek.

141898492408739100

Fundusze inwestycyjne można podzielić na: otwarte (emitują jednostki uczestnictwa), specjalistyczne otwarte (uczestnikami mogą zostać podmioty określone w statucie lub takie, które spełniają warunki w nim określone) oraz zamknięte (emitują certyfikaty inwestycyjne będące papierami wartościowymi imiennymi lub na okaziciela.

Profity uzyskane w wyniku inwestycji w fundusze inwestycyjne podlegają opodatkowaniu w wysokości 19% zryczałtowanego podatku dochodowego od dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych. Podatek pobiera fundusz inwestycyjny, a podatnik nie rozlicza zysków w corocznym zeznaniu podatkowym PIT. Zasady te są stosowane głównie w przypadku najpopularniejszej formy inwestowania w fundusze inwestycyjne, którą jest nabycie, a następnie umorzenie (sprzedaż) jednostek funduszy inwestycyjnych (poza działalnością gospodarczą), a także w przypadku inwestycji w certyfikaty inwestycyjne.

Podatek od inwestycji w fundusze inwestycyjne o charakterze ryczałtowym pobierany jest od każdej konkretnej wypłaty (zmniejszony o koszty uzyskania), niezależnie od potencjalnych strat uzyskanych z tego źródła przychodów. W przypadku, gdy inwestujący ma zamiar dokonywać transferu swoich środków pomiędzy funduszami (np. z funduszu akcyjnego do funduszu pieniężnego), za każdym razem musi zapłacić podatek od zysku.

Wyjątek stanowi przenoszenie środków między różnymi funduszami jednak w obrębie tego samego towarzystwa funduszy inwestycyjnych pod warunkiem, że fundusze te należą do tzw. funduszu parasolowego (art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Wtedy to opodatkowanie następuje, gdy środki zostaną ostatecznie wypłacone.

Wypłacając środki w wyniku umorzenia jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym, to fundusz odprowadza podatek od zysków kapitałowych w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatek został pobrany.

Artykuł powstał we współpracy z: BPH TFI
Źródło: www.ksiegowosc.infor.pl

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



PLN 25000
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Poprzedni Roczna deklaracja PIT-37. Jak złożyć korektę?
Następny Inwestujący w fundusze w 2014 r. zarobili przeciętnie 1,82%

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Komentarz

Rząd chce zachęcić Polaków do odkładania na emerytury

Polacy odkładają rocznie średnio 2,5 mld zł na emerytury. Choć popularność służących do tego kont i pracowniczych programów emerytalnych rośnie, to rynek dobrowolnych oszczędności emerytalnych wciąż wypada słabo. Eksperci podkreślają, że

Wiadomości 3 komentarze

Jak otworzyć biuro rachunkowe?

Większość właścicieli firm zmaga się z papierkową robotą i kwestiami formalnymi. W zasadzie prawie nikt nie zna się na przepisach, które ciągle są zmieniane. W związku z tym dobrym wyjściem

Finanse 0 Komentarz

Małe i średnie firmy w najlepszej kondycji od lat. Konieczne jednak inwestycje w innowacje i eksport

Mikro-, małe i średnie firmy są w najlepszej kondycji od lat – oceniają przedstawiciele Banku Zachodniego WBK na podstawie portfela kredytowego. Sektor ten jest siłą napędową gospodarki – 1,7 mln tego typu

Finanse 0 Komentarz

Duże polskie przedsiębiorstwo traci rocznie średnio 14 mln dolarów

Choć decydenci w firmach są świadomi konsekwencji związanych z przerwami w dostępie do systemu IT, to problem wciąż narasta. W ubiegłym roku na świecie duże firmy miały średnio po 15 takich nieplanowanych przestojów.

Wiadomości 0 Komentarz

W ubiegłym roku upadło 750 firm

Przyczyną utraty płynności przez firmę często są zarówno zaległości w płatnościach kontrahentów, jak i ryzykowne decyzje inwestycyjne i operacyjne. Rozwiązaniem dla przedsiębiorcy mającego przejściowe problemy finansowe może być odroczenie przez ZUS terminu płatności składek. Urząd zobowiązuje

Wiadomości 0 Komentarz

Program „Rodzina 500 plus” wpłynie na zmianę preferencji zakupowych Polaków

Jak wynika z obserwacji sieci handlowych, większe możliwości finansowe już zmieniły preferencje zakupowe konsumentów – kupują oni bardziej świadomie i stawiają częściej na zdrową żywność. Aż 2/3 badanych wskazuje stosunek jakości do ceny jako

1 Komentarz

  1. anek
    06 sierpnia, 17:44 Odpowiedz
    Podatek od inwestycji w fundusze inwestycyjne to na prawdę świetny pomysł. W końcu naszemu państwu ciągle mało...

Zostaw odpowiedź