Od stycznia same nowości w leasingu

Od stycznia same nowości w leasingu

Od tego roku w życie weszły nowe ustalenia w sprawie leasingowania. Wbrew powszechnej opinii dają wiele korzyści samym zainteresowanym i ułatwiają podstawowe procedury. Oprócz tego są sprzyjające dla tych, którzy jeszcze umów leasingowych wcześniej nie podpisywali.

Do tej pory leasing kojarzył się przede wszystkim z samochodami. Jednak nie jest tak do końca. Uaktualnione przepisy mówią, że leasing może dotyczyć również korzystania z gruntów (chodzi również o różne nieruchomości), jednak metody rozliczenia będą trochę inne. Umowa będzie uznana za zgodną z prawem tylko wówczas, gdy łączna kwota spłat będzie równa przynajmniej połowie wartości nieruchomości.

Od stycznia możliwa będzie również zmiana stron umowy leasingowej, ale pod warunkiem, że żadne z ustaleń nie ulegnie negocjacji. Oznacza to, że sposób spłaty pozostanie ten sam, a jedynie zmieni się podmiot spłacający.

Jeśli umowa leasingowa zostanie ustalona na określony czas, wówczas można mówić o czasowym koszcie uzyskania przychodu czyli możliwe jest odliczanie opłat leasingowych.

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Poprzedni Nowości w sprawie faktur
Następny Co z kosztami sądowymi?

Może to Ci się spodoba

Dokumentacja i rozliczanie 0 Komentarz

Jak ewidencjonujemy ceny transferowe?

Przedsiębiorstwa w kraju powinny rzetelnie prowadzić dokumentacje dotyczącą cen transferowych. Może być ona konieczna podczas urzędowych badań firm krajowego rynku. W praktyce upublicznienie umowy transakcji oraz oceny jej zysku nie

Dokumentacja i rozliczanie 0 Komentarz

Czy można opodatkować wynajęcie komputerów od zagranicznej firmy?

Coraz częściej ze specjalistycznego sprzętu komputerowego korzystają tez polskie firmy. Jest to wygodna forma zwłaszcza, gdy trzeba wykonać specyficzne zlecenie i wynajęcie takiego sprzętu jest bardziej opłacalne niż jego zakup.

Korekta zeznania podatkowego

Termin składania deklaracji PIT oraz CIT upływa 30 kwietnia każdego roku. Do końca kwietnia należy też wpłacić na konto urzędu skarbowego kwoty wykazane z zeznaniu rocznym jako niedopłata. Do deklaracji,

Dokumentacja i rozliczanie 0 Komentarz

Charakterystyka roku podatkowego

Rok podatkowy to czas, za który trzeba rozliczyć swoje dochody. Zwykle pokrywa się z rokiem kalendarzowym (12 miesięcy) i obowiązuje każdego otrzymującego wynagrodzenie obywatela. Czy zawsze rok podatkowy musi wyglądać

Dokumentacja i rozliczanie 0 Komentarz

ABC strat podatkowych – Dokumentacja i rozliczanie

Każdy przedsiębiorca otwiera firmę, aby generować zyski, które z czasem rosną. Jednak oprócz zysków są i straty jako normalna kolej rzeczy przy prowadzeniu działalności. Są jednak sytuacje, gdy straty okazują

Czy ceny transferowe są kontrolowane?

W trakcie przygotowywania dokumentacji podatkowych lub druków indywidualnych dla firmy, nadchodzi pora na ustalenie cen transferowych. Czym są w rzeczywistości oraz kiedy powinny być stosowane? Czy ktoś kontroluje ich wartość?

0 Komentarzy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!

Zostaw odpowiedź