Liczba specjalistów ds. rachunkowości zarządczej w ostatnich czterech latach wzrosła trzykrotnie
Według danych Instytutu CIMA liczba specjalistów zajmujących się rachunkowością zarządczą w Polce w ciągu ostatnich czterech lat zwiększyła się trzykrotnie. Dynamika wzrostu w najbliższych latach powinna się utrzymać się na podobnym poziomie. Przedsiębiorcy coraz częściej doceniają ekspertów zajmujących się analizą danych finansowych i pozafinansowych dotyczących spółki oraz jej otoczenia i wykorzystują ich wiedzę do rozwoju biznesu. Wyspecjalizowana kadra wpływa na wzrost wartości firmy w długim okresie i sprawdza się szczególnie w czasie kryzysu.
– Zmiany w zakresie standardów rachunkowości zarządczej w Polsce idą w dobrym kierunku, ale jest jeszcze dużo pracy przed nami – ocenia Jakub Bejnarowicz, szef CIMA w Europie Środkowo-Wschodniej.
Potrzeba podniesienia standardów rachunkowości zarządczej w Polsce już została dostrzeżona przez pracodawców. Mowa tu zarówno o międzynarodowych firmach działających na Wisłą, jak i krajowych przedsiębiorcach. Wyższe standardy pozwalają w długim okresie na zwiększenie wartości prowadzonego biznesu.
– Kadra specjalistów ds. rachunkowości zarządczej w Polsce przez ostatnie cztery lata – według naszych danych – wzrosła trzykrotnie i dynamika wzrostu jest wciąż bardzo duża – informuje ekspert.
Polscy specjaliści są bardzo dobrze oceniani przez międzynarodowe firmy działające w Polsce i za granicą. Przedsiębiorcy widzą, że inwestycja w rachunkowość zarządczą jest opłacalna, a zatrudnienie kompetentnego personelu przekłada się na realne korzyści biznesowe.
– Pomagają oni analizować dane finansowe i pozafinansowe w szybkim czasie. Wykorzystują narzędzia, które są niezbędne w czasie kryzysu czy spowolnienia gospodarczego, do tego, by ciągnąć biznes do przodu – wyjaśnia szef CIMA w Europie Środkowo-Wschodniej. – Analiza takie jak benchmarking, cost-benefit analysis czy analiza wartości kapitału w długim okresie to jest to, z czego korzystają eksperci ds. rachunkowości zarządczej – wylicza.
Równocześnie widoczny jest trend polegający na współpracy ekspertów z zakresu rachunkowości zarządczej ze specjalistami IT. Efektem jest wdrożenie nowych narzędzi analitycznych, których użycie istotnie wspiera podejmowanie decyzji biznesowych zarówno w krótkim, jak i długim okresie.
Bejnarowicz podkreśla, że coraz większa liczba firm korzysta z pomocy wykwalifikowanych ekspertów ds. rachunkowości zarządczej. Wśród nich są m.in. firmy z branży FMCG, sektora outsourcingowego czy konsultingowego.
– Instytut CIMA wraz z amerykańskim instytutem AICPA opracował globalne zasady rachunkowości zarządczej, które były konsultowane na całym świecie, w tym również w Polsce – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes Jakub Bejnarowicz.
Inicjatywa Instytutu zyskała w Polsce wsparcie miedzy innymi ze strony Giełdy Papierów Wartościowych czy przedstawicieli Krajowej Izby Biegłych Rewidentów. W swoje działania specjalistów ds. rachunkowości zarządczej włączają m.in. koncern PKN Orlen oraz sieć spożywcza Piotr i Paweł.
CIMA to międzynarodowy instytut zrzeszający obecnie 227 tys. członków i studentów w ponad 179 krajach świata. W Polsce aktywnie działa w niej przeszło 3 tys. osób. Instytut, przyznając rozpoznawane na całym świecie kwalifikacje, koncentruje się głównie na doskonaleniu umiejętności specjalistów ds. rachunkowości zarządczej, a także na informowaniu o roli informacji zarządczej w procesie kierowania przedsiębiorstwem.
Źródło: Newseria.pl
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!
Może to Ci się spodoba
Przybywa skarg dotyczących inwestycji na rynku walutowym
Do Biura Rzecznika Finansowego, który wspiera klientów instytucji rynku finansowego, wpływa coraz więcej skarg dotyczących inwestycji na rynku walutowym. Forex traktowany jest jako alternatywa dla lokat bankowych, których oprocentowanie wciąż spada,
E-commerce w Niemczech – co warto wiedzieć?
Polski rynek e-commerce jest jednym z najszybciej rosnących w Europie. Biorąc tylko pod uwagę kilka ostatnich lat, średnioroczny wzrost e-handlu według Retailx przekraczał 20 proc. Znane polskie marki działają już
Rząd zajmie się kolejnymi ułatwieniami dla przedsiębiorców
Kolejne projekty w ramach pakietu „100 zmian dla firm” trafią na posiedzenie rządu. Będzie to duża nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego, która ma przyspieszyć procedury, a także pakiet wierzycielski, który ułatwi przedsiębiorcom odzyskiwanie
Od stycznia podatnicy mają nowe obowiązki sprawozdawcze
Z początkiem stycznia weszły w życie nowe przepisy dotyczące dokumentowania transakcji z podmiotami powiązanymi. Obowiązek prowadzenia bieżącej dokumentacji cen transferowych obejmie firmy i przedsiębiorców, których obroty przekraczają 2 mln euro, oraz tych, którzy dokonują
Repolonizacja banków nabiera tempa
W polskim sektorze bankowym kapitał zagraniczny ma ok. 60 proc. udziału, w krajach zachodnich to ok. 25 proc. Wiele wskazuje na to, że i w Polsce proporcje będą się zmieniać. Wiele zachodnich
Płace w sektorze IT nadal rosną. Programista zawodem przyszłości
Zapotrzebowanie na specjalistów IT stale rośnie i to w tempie szybszym niż przybywa kadr. Pracodawcy muszą więc zmierzyć się nie tylko z niedoborem pracowników, który szacowany jest na ok. 50 tys. osób, lecz także
3 komentarze
karol
23 listopada, 15:56arek
23 grudnia, 14:46mania
29 grudnia, 18:55