Konsekwencje ukrywania dochodów

Konsekwencje ukrywania dochodów

Każda osoba, która kieruje przedsiębiorstwem zobowiązana jest do rozliczania się ze swoich dochodów z urzędem skarbowym oraz do opłacania należnych podatków. W przypadku, gdy obowiązki te nie są spełniane firma może zostać obarczona wysoką karą grzywny.

Ukrywanie wysokości wynagrodzenia oraz zaniechanie płacenia podatków jest przestępstwem skarbowym. Jest to jedno z poważniejszych wykroczeń i może być obiektem zainteresowania dla instytucji skarbowych. Mogą one skontrolować przebieg transakcji w konkretnym przedsiębiorstwie i w razie wykrycia nieprawidłowości nakazać opłacenie 75% podatku od dochodów w ramach kary.

Nieruchomości, pojazdy, drogie sprzęty również bywają opodatkowane, a ich kupno wiąże się z koniecznością uiszczenia podatku od wzbogacenia się. W związku z tym przedsiębiorcy, którzy robią tego typu zakupy muszą mieć świadomość, że każde tego typu zdarzenie gospodarcze jest pod obserwacją urzędu skarbowego.

Wszystkie dochody i rozchody należy wykazać w corocznym zeznaniu podatkowym składanym do końca kwietnia każdego roku. Ukrycie dowolnego punktu może przynieść ze sobą poważne konsekwencje.

Największe zainteresowanie wzbudzają firmy, które mają większe rozchody niż przychody. Pytanie: skąd firma posiada fundusze na drogie zakupy?

W sytuacji wykrycia ewentualnego przekroczenia prawa urząd skarbowy może wziąć pod uwagę sumienność spłacania podatku z lat poprzednich. Oznacza to, że przeanalizowane zostaną minione lata podatkowe.

Po każdej kontroli skarbowej wydawana jest decyzja zawierająca informację czy doszło do popełnienia przestępstwa oraz w jakim zakresie. Jeśli rzeczywiście miało miejsce przestępstwo skarbowe ustalona zostaje wysokość grzywny oraz wszczynane jest postępowanie. Gdy urząd skarbowy nie wykaże przekroczenia prawa, wówczas sprawa zostaje umorzona.

Gdy dojdzie do kontroli przedsiębiorca może okazać skruchę i przyznać się do nierzetelności podatkowej. Wówczas inspektor nie nakłada kary, ale zmusza do uregulowania należności wraz z odsetkami za dni/miesiące, gdy urząd skarbowy oczekiwał na spłatę.

Każde zatajenie jest niezgodne z prawem. Wysokość mandatu zależy od skali wykroczenia. Ale dla porównania, maksymalnie może wynosić 700 x dzienne wynagrodzenie.

 

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Poprzedni Rozliczenie wynagrodzenia za stypendium w Stanach Zjednoczonych
Następny Zakup wycieczki przez przełożonego a zysk dla podwładnego

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 2 komentarze

Czy ubezpieczenie biura rachunkowego to konieczność?

Dowolne biuro rachunkowe, które chce oferować rozległe usługi, powinno zawrzeć umowę ubezpieczeniową. Będzie stanowiła ochronę i pomoc w momencie wystąpienia szkód i strat wyrządzonych w skutek posiadanej działalności. Dodatkowo stanie

Wiadomości 5 komentarzy

Wszystko o księgowości przez internet

Wielu przedsiębiorców, szczególnie młodych, ma duże kłopoty z zapanowaniem nad sprawami księgowymi. Zwykle przekazują te zadania specjalistom i nie muszą się martwić o ewentualne niejasności. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się

Wiadomości 0 Komentarz

Tarcze antyinflacyjne nie rozwiążą problemu wzrostu cen. Będziemy dłużej zmagać się z inflacją, ale niższą niż bez tych narzędzi

1 lutego weszła w życie obniżka VAT na niektóre produkty, m.in. paliwa, żywność i napoje. To pakiet Tarczy Antyinflacyjnej 2.0., która ma ulżyć konsumentom. Jak podkreślają eksperci, tarcze spowodują obniżenie dynamiki wzrostu

Finanse 0 Komentarz

Będzie łatwiej wnioskować o unijne dofinansowanie

Nowelizacja ustawy wdrożeniowej ma ułatwić korzystanie z unijnych dotacji. Nowe przepisy upraszczają proces ubiegania się o dofinansowanie i ograniczają biurokrację. Tworzą też instytucję Rzecznika Funduszy Europejskich, który będzie dbał o interesy beneficjentów środków unijnych.

Wiadomości 0 Komentarz

Od stycznia nowe zasady kontroli podatkowej w małych i średnich firmach

Od nowego roku już nie tylko największe firmy, lecz także małe i średnie będą miały obowiązek przekazywania w formie elektronicznej informacji o prowadzonej ewidencji VAT poprzez Jednolity Plik Kontrolny (JPK). Będzie to dotyczyło ok.

Wiadomości 0 Komentarz

Polacy coraz częściej rezygnują z płacenia gotówką

Polacy coraz chętniej korzystają z nowoczesnych form płatności. Płacenie zbliżeniowe kartą jest już na rynku standardem – taką możliwość oferuje 80 proc. kart i terminali płatniczych. Coraz powszechniejsze stają się także płatności

3 komentarze

  1. Rafał
    11 września, 14:32 Odpowiedz
    Konsekwencje ukrywania dochodów mogą być bardzo poważne, dlatego nie warto tego robić. Chyba nikt nie chce mieć problemów z policją, czy z urzędem skarbowym.
  2. Jarek
    17 września, 14:45 Odpowiedz
    Każda osoba, która kieruje przedsiębiorstwem zobowiązana jest do rozliczania się ze swoich dochodów z urzędem skarbowym, ale nie każda niestety to robi.
  3. masia
    26 stycznia, 11:48 Odpowiedz
    Przedsiębiorcy niestety coraz bardziej ukrywają swoje dochody, chociaż z drugiej strony przy tak wysokim podatku nie ma się co dziwić.

Zostaw odpowiedź