Konsekwencje ukrywania dochodów

Konsekwencje ukrywania dochodów

Każda osoba, która kieruje przedsiębiorstwem zobowiązana jest do rozliczania się ze swoich dochodów z urzędem skarbowym oraz do opłacania należnych podatków. W przypadku, gdy obowiązki te nie są spełniane firma może zostać obarczona wysoką karą grzywny.

Ukrywanie wysokości wynagrodzenia oraz zaniechanie płacenia podatków jest przestępstwem skarbowym. Jest to jedno z poważniejszych wykroczeń i może być obiektem zainteresowania dla instytucji skarbowych. Mogą one skontrolować przebieg transakcji w konkretnym przedsiębiorstwie i w razie wykrycia nieprawidłowości nakazać opłacenie 75% podatku od dochodów w ramach kary.

Nieruchomości, pojazdy, drogie sprzęty również bywają opodatkowane, a ich kupno wiąże się z koniecznością uiszczenia podatku od wzbogacenia się. W związku z tym przedsiębiorcy, którzy robią tego typu zakupy muszą mieć świadomość, że każde tego typu zdarzenie gospodarcze jest pod obserwacją urzędu skarbowego.

Wszystkie dochody i rozchody należy wykazać w corocznym zeznaniu podatkowym składanym do końca kwietnia każdego roku. Ukrycie dowolnego punktu może przynieść ze sobą poważne konsekwencje.

Największe zainteresowanie wzbudzają firmy, które mają większe rozchody niż przychody. Pytanie: skąd firma posiada fundusze na drogie zakupy?

W sytuacji wykrycia ewentualnego przekroczenia prawa urząd skarbowy może wziąć pod uwagę sumienność spłacania podatku z lat poprzednich. Oznacza to, że przeanalizowane zostaną minione lata podatkowe.

Po każdej kontroli skarbowej wydawana jest decyzja zawierająca informację czy doszło do popełnienia przestępstwa oraz w jakim zakresie. Jeśli rzeczywiście miało miejsce przestępstwo skarbowe ustalona zostaje wysokość grzywny oraz wszczynane jest postępowanie. Gdy urząd skarbowy nie wykaże przekroczenia prawa, wówczas sprawa zostaje umorzona.

Gdy dojdzie do kontroli przedsiębiorca może okazać skruchę i przyznać się do nierzetelności podatkowej. Wówczas inspektor nie nakłada kary, ale zmusza do uregulowania należności wraz z odsetkami za dni/miesiące, gdy urząd skarbowy oczekiwał na spłatę.

Każde zatajenie jest niezgodne z prawem. Wysokość mandatu zależy od skali wykroczenia. Ale dla porównania, maksymalnie może wynosić 700 x dzienne wynagrodzenie.

 

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Poprzedni Rozliczenie wynagrodzenia za stypendium w Stanach Zjednoczonych
Następny Zakup wycieczki przez przełożonego a zysk dla podwładnego

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Komentarz

Ponad 1,74 mln Polaków nie spłaca swoich zobowiązań. Wartość ich długów to prawie 24 mld zł

W ciągu roku w Rejestrze BIG InfoMonitor przybyło blisko pół miliona niesolidnych dłużników. Problem ze spłatą swoich zobowiązań ma już 1,74 mln Polaków. Wartość nieuregulowanych długów wzrosła w tym czasie dwukrotnie –

Wiadomości 0 Komentarz

Kiedy wprowadzić witaminy i minerały? Suplementy diety dla kobiet

Kobiety zawsze starają się zachować młody wygląd, witaminy i minerały dla kobiet mogą być skutecznym narzędziem w osiąganiu tego celu. Przeciwstarzeniowe suplementy diety mogą pomóc w poprawie wyglądu skóry, wzmocnieniu

Wiadomości 0 Komentarz

Przez brexit polski wzrost gospodarczy mógłby spowolnić z 4 do 3,5 proc. Straciliby na nim eksporterzy

Skutkiem opowiedzenia się za brexitem w czwartkowym referendum w Wielkiej Brytanii byłby wzrost niepewności na rynkach finansowych. W efekcie na wartości straciłby złoty, a umocniłyby się bezpieczne waluty takie jak dolar i frank

Wiadomości 0 Komentarz

Polacy coraz częściej kupują produkty bankowe w kanałach zdalnych

Klienci coraz częściej korzystają ze zdalnych kanałów w bankowości. W BZ WBK 90 proc. interakcji z klientami następuje za pomocą multikanałowej platformy. Coraz więcej osób decyduje się także na zakup produktów i usług

Wiadomości 0 Komentarz

Wartość światowego rynku telemedycznego za 5 lat się podwoi

Globalny rynek telemedycyny powinien osiągnąć w tym roku wartość 23,8 mld dolarów – wynika z raportu BCC Research. Do 2021 roku będzie ona rosła średnio w tempie 16 proc. rocznie, do poziomu 55,1

Wiadomości 0 Komentarz

Bezcłowy handel między UE a Kanadą coraz bliżej. Umowa CETA budzi dużo nadziei, ale i wątpliwości

Zniesienie 98 proc. ceł w celu pobudzenia handlu i wprowadzenie zachęty do inwestycji – to jedne z założeń umowy o wolnym handlu między UE a Kanadą (CETA). Do ostatecznego podpisania dokumentu może dojść pod

3 komentarze

  1. Rafał
    11 września, 14:32 Odpowiedz
    Konsekwencje ukrywania dochodów mogą być bardzo poważne, dlatego nie warto tego robić. Chyba nikt nie chce mieć problemów z policją, czy z urzędem skarbowym.
  2. Jarek
    17 września, 14:45 Odpowiedz
    Każda osoba, która kieruje przedsiębiorstwem zobowiązana jest do rozliczania się ze swoich dochodów z urzędem skarbowym, ale nie każda niestety to robi.
  3. masia
    26 stycznia, 11:48 Odpowiedz
    Przedsiębiorcy niestety coraz bardziej ukrywają swoje dochody, chociaż z drugiej strony przy tak wysokim podatku nie ma się co dziwić.

Zostaw odpowiedź