Kiedy przysługuje zadośćuczynienie?
Zadośćuczynienie to zgodne z prawem usuwanie szkód o podłożu materialnym lub niematerialnym. Wysokość świadczenia oraz metody spłaty uzależnione są od jednostkowych przypadków. Kiedy można ubiegać się o przyznanie zadośćuczynienia?
Najczęściej pokrzywdzony żąda przyznania zadośćuczynienia, gdy doświadczył trwałego lub czasowego uszczerbku na zdrowiu, odczuwał ból lub presję psychiczną. Dość często spotkać można walkę rodziny o wypłatę świadczenia w ramach śmierci poszkodowanego.
Fundamentalnym założeniem zadośćuczynienia jest ukaranie sprawcy w sposób dotkliwy i odpowiednio do popełnionego czynu. Nie można zatem mówić o skromnych sumach, które nie wpłyną na sytuację finansową winnego. Zwykle sąd przydziela kwoty pokaźne, które pokryją koszty hospitalizacji, rehabilitacji lub rekonwalescencji.
Są sytuacje, kiedy konsekwencje zdarzenia ujawniają się po jakimś czasie. Na przykład w wyniku wypadku poszkodowany doznał poważnego wstrząsu mózgu i z upływem czasu doszło do poważnego zaniku mowy. Wtedy można starać się o zmianę wysokości odszkodowania i ponowne rozstrzygnięcie całego zajścia.
red. Justyna Błahut
gazetapodatkowa.net
Może to Ci się spodoba
Czy małe firmy mają szansę na pożyczkę?
Poważna sytuacja ekonomiczna przedsiębiorstw to nic nowego. Część małych i średnich firm ma duże problemy z utrzymaniem płynności finansowej i nie może znaleźć gotówki na większe wydatki. zwykle właściciele wnioskują
Czym charakteryzuje się bezpodstawne wzbogacenie?
Zgodnie z obowiązującym w kraju prawem bezpodstawne wzbogacenie jest niedozwolone i odpowiednio karane. Dotyczy sytuacji, w których korzyści majątkowe osiąga się kosztem innych. Kiedy jeszcze mówić trzeba o bezpodstawnym wzbogaceniu?
Pozytywna historia płatnicza poprawia zdolność kredytową
Polacy coraz częściej dbają o swoją pozytywną historię płatniczą. Na koniec I kwartału br. liczba informacji pozytywnych w Rejestrze Dłużników ERIF Biurze Informacji Gospodarczej przekroczyła 2 mln. Świadomość konsumencka w zakresie wiarygodności płatniczej
Kto może skorzystać z ulgi inwestycyjnej?
Siedem lat temu wprowadzono zmiany i od tamtego czasu funkcjonuje w kraju nowa ulga inwestycyjna. Skierowana jest do osób, które zainwestowały w kreatywne rozwiązania technologiczne, wybierały udogodnienia techniczne i innowacyjne
PKO BP wesprze polskie start-upy
Do 200 tys. zł dofinansowania, dostęp do infrastruktury technicznej oraz wsparcie ekspertów ds. biznesu, podatków i prawa mogą otrzymać innowacyjne przedsiębiorstwa uczestniczące w konkursie Scale UP, który jest częścią programu Start in Poland.
Czy biuro rachunkowe może popełnić błąd?
Najważniejszym obowiązkiem biura rachunkowego jest prowadzenie księgowości i dokumentacji firm, które we własnym zakresie nie mogą gromadzić i uzupełniać dokumentacji. Powodów zlecania tej czynności jest wiele. Przede wszystkim brak specjalistycznej
0 Komentarzy
Brak komentarzy!
Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!