Jesteś małym lub średnim przedsiębiorcą? Już wkrótce czekają Cię elektroniczne kontrole podatkowe. Sprawdź, jak przygotować się do nowych przepisów.

Jesteś małym lub średnim przedsiębiorcą? Już wkrótce czekają Cię elektroniczne kontrole podatkowe. Sprawdź, jak przygotować się do nowych przepisów.

Znowelizowana Ordynacja podatkowa, która wprowadziła obowiązek raportowania w standardzie JPK, obowiązuje od 1 lipca tego roku. Wymagania te dotyczą obecnie jedynie największych przedsiębiorstw. Ustawodawca przewidział w uchwalonych przepisach okresy przejściowe zarówno dla małych i średnich przedsiębiorców, jak i dla mikroprzedsiębiorstw. Pierwszy z nich, dla MSP, wkrótce się zakończy. Od 1 stycznia 2017 roku firmy z tego sektora będą musiały przygotowywać dane dotyczące VAT w formacie JPK.

W jakim przypadku JPK nie będzie obowiązkowy?

Mali i średni przedsiębiorcy, czyli firmy, które w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych zatrudniały średnio poniżej 50 pracowników i których roczny obrót netto ze sprzedaży towarów i usług nie przekroczył 10 mln euro, od nowego roku zobowiązani będą do raportowania ewidencji zakupu i sprzedaży VAT w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego. Pierwsze pliki JPK_VAT za styczeń 2017 muszą być gotowe najpóźniej do 25 lutego. Pozostałe struktury, czyli księgi rachunkowe (JPK_KR), wyciągi bankowe (JPK_WB), magazyn (JPK_MAG), faktury VAT (JPK_FA), podatkowa księga przychodów i rozchodów (JPK_PKPIR) oraz ewidencje przychodów (JPK_EWP), powinny być przedstawiane organom kontrolnym na wezwanie, choć jeszcze przez osiemnaście miesięcy – do 30 czerwca 2018 roku – przedsiębiorcy będą mogli odmówić przekazywania danych w tej postaci. Odmowa taka oznaczać będzie, że kontrola podatkowa może zostać przeprowadzona w sposób tradycyjny.

Od 1 lipca 2018 r. roku MSP będą miały obowiązek przekazywania wszystkich danych (nie tylko ewidencji zakupu i sprzedaży VAT) w postaci JPK bez możliwości jakiegokolwiek odwołania, choć nadal jedynie na wezwanie organów kontrolnych.

Co stoi za przyczyną wprowadzenia JPK?

Powodem, dla którego małe i średnie przedsiębiorstwa (w ślad za dużymi firmami) już wkrótce będą musiały przejść na raportowania danych w formacie Jednolitego Pliku Kontrolnego, jest dążenie rządu do uszczelnienia systemu podatkowego. Dane szacunkowe pokazują, że z powodu jego nieszczelności polski budżet każdego roku traci od 35 do nawet 53 mld zł. Jak przyznają specjaliści, tak ogromne straty to efekt między innymi niewydolnego systemu kontroli skarbowych. JPK – rozwiązanie stosowane już w kilku krajach Unii Europejskiej – ma usprawnić prowadzenie kontroli podatkowych. Już teraz Ministerstwo Finansów zapowiada, iż politykę zapoczątkowaną przez wprowadzenie Jednolitego Pliku Kontrolnego zamierza uzupełnić wprowadzając elektroniczne paragony fiskalne oraz centralny rejestr faktur.

Jak wygenerować Jednolity Plik Kontrolny?

Dane w formacie JPK generowane są w systemie informatycznym podatnika za pomocą odpowiednio przystosowanego oprogramowania. JPK tworzone są automatycznie w formacie .xml, jednak by pliki tego typu mogły w ogóle powstać, firmowy system musi mieć niezbędny dostęp do firmowych danych. Jedynie w ten sposób możliwe jest przetworzenie ich we właściwą strukturę logiczną JPK. Wymóg ten oznacza, że każdy przedsiębiorca przygotowujący swoją firmę do nowych przepisów powinien wykonać audyt oprogramowania i przetwarzania danych. Audyt ten wykaże, czy firmowe oprogramowanie jest gotowe do generowania JPK, czy nie.

W jaki sposób przygotować firmę do JPK?

Audyt potwierdzający, iż firmowy system ma dostęp do danych wymaganych w strukturze logicznej JPK, jest zaledwie pierwszym krokiem przygotowującym małe i średnie przedsiębiorstwa do czekających je od 1 stycznia wyzwań. Drugim zalecanym krokiem jest aktualizacja oprogramowania. Różne badania udowodniły, że posiadanie zintegrowanego systemu od jednego dostawcy przekłada się bezpośrednio na wzrost efektywności realizowanych przez firmę procesów biznesowych. Warto więc przy okazji dostosowywania przedsiębiorstwa do wymogów JPK zainwestować w nowe oprogramowanie. Jednym z polecanych programów jest nowa Sage Symfonia 2.0– zintegrowany system wspomagający zarządzanie firmą i posiadający funkcjonalność JPK.

Jak zweryfikować poprawność JPK?

Samo wygenerowanie Jednolitego Pliku Kontrolnego nie oznacza jeszcze wypełnienia obowiązków określonych w ustawie. Plik taki musi być również przesłany na serwer Ministerstwa Finansów za pomocą aplikacji udostępnianej na stronie tegoż resortu. Warto jednak pamiętać, aby przed wysłaniem wygenerowanego pliku sprawdzić poprawność zawartych w nim danych. Oczywiście, ze względu na fakt, iż format, w jakim tworzone są pliki kontrolne pozostaje nieczytelny dla człowieka, nie jest to zadaniem łatwym. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z platformy internetowej Sage e-Audytor przeznaczonej do weryfikowania poprawności JPK.

Sage e-Audytor to pierwsze w Polsce narzędzie stworzone z myślą o sprawdzaniu poprawności danych pochodzących z Jednolitego Pliku Kontrolnego.  Dzięki niej wszelkie błędy są natychmiast identyfikowane, wskazywany jest obszar ich występowania, a także stopień generowanego przez nie ryzyka. Dzięki Sage e-Audytorowi każdy przedsiębiorca może jednorazowo sprawdzić dowolną strukturę JPK całkowicie bezpłatnie.

W razie wszelkich niejasności związanych z Jednolitym Plikiem Kontrolnym oraz narzędziami do ich generowania i obsługi, warto skorzystać z ogólnopolskiej infolinii JPK dostępnej pod numerem tel.: 22 417 93 01.

Poprzedni Bankomaty coraz lepiej chronione przed atakami przestępców
Następny Zakładasz firmę? Sięgnij po dotacje unijne i zwiększ swoje szanse na rozwój

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Komentarz

Metoda majątkowa wykorzystywana w wycenie przedsiębiorstwa

Metody majątkowe są jednymi z najczęściej wybieranych metod obok metod dochodowych i porównawczych realizujących wycenę przedsiębiorstw. W tych metodach wartość określa się na podstawie indywidualnych wartości wszystkich składników majątku z

Wiadomości 0 Komentarz

Voucher na prezent dla pracownika a podatek – jak go prawidłowo rozliczyć?

Wyjaśniamy, jak wygląda wręczanie pracownikom upominków w postaci voucherów z punktu widzenia rozliczeń podatkowych i ZUS. Voucher wypoczynkowy dla pracownika Pracodawcy prześcigają się w pomysłach na zaangażowanie członków swojego zespołu

Wiadomości 0 Komentarz

Nowe technologie ustępują miejsca badaniom i rozwojowi

Od 1 stycznia 2016r. przestaną obowiązywać ulgi na nabycie nowych technologii ustępując miejsca ulgom na wydatki badawczo – rozwojowe. Jest jednak grupa podatników, która jeszcze w przyszłym roku będzie mogła

Wiadomości 0 Komentarz

Prowadzenie biznesu w Polsce ma być prostsze

Bardziej przyjazna administracja, łatwiejsze odzyskiwanie wierzytelności i łagodniejsze przepisy prawa – to niektóre z ułatwień, jakie przewiduje zaproponowany przez resort rozwoju pakiet dla przedsiębiorców. Skorzystają z niego głównie małe i średnie firmy. W najbliższych tygodniach propozycje

Wiadomości 0 Komentarz

78 proc. firm otrzymuje płatności nawet 30 dni po terminie

Ponad połowa polskich firm została zmuszona do zaakceptowania dłuższych terminów płatności – wynika z Europejskiego Raportu Płatności 2017 przygotowanego przez Intrum Justitia. Zdecydowania większość przedsiębiorców otrzymuje zapłatę 30 dni po terminie, a

Wiadomości 0 Komentarz

Podatek od sprzedaży detalicznej wchodzi w życie

Od dzisiaj wchodzi w życie podatek od sprzedaży detalicznej. Podstawę opodatkowania stanowić będzie osiągnięta w danym miesiącu nadwyżka przychodu ze sprzedaży detalicznej ponad kwotę 17 mln zł. Podatek będzie musiało płacić ok.

0 Komentarzy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!

Zostaw odpowiedź