Jak rozliczyć koszty podatkowe za licencję otrzymaną nieodpłatnie?

Jak rozliczyć koszty podatkowe za licencję otrzymaną nieodpłatnie?

Należący do grupy kapitałowej podmiot udzielił licencji przedsiębiorcy w zakresie dostępu programu ułatwiającego prowadzenie rachunków. Za udzielone prawo do korzystania nie ustalono wynagrodzenia, przy czym podatnik pokrywa koszty związane z wdrożeniem systemu. Czy zatem przedsiębiorca ma obowiązek rozliczenia kosztów wdrożenia programu księgowego?

Uzyskana licencja potrzebna do wykorzystania gospodarczego, której przewidywany okres używania wynosi dłużej niż rok i wykorzystywana przez przedsiębiorcę w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą w celu rozliczeń podatkowych stanowi wartość prawną i niematerialną. Powinna zostać wprowadzona przez podatnika do ewidencji środków amortyzowanych i trwałych w przeciągu oddania jej do użytkowania. Ważne jest także, aby ustalić początkowa wartość programu rachunkowego. Sytuacja ta wskazuje, że przedsiębiorca nabył ów program nieodpłatnie i pokrył wyłącznie koszty wdrożenia tego programu.

Data otrzymania licencji będzie zawierała u przedsiębiorcy przychód z tytułu świadczenia nieodpłatnego na początkowa wartość licencji stanowi jej wartość rynkową taką jak w dniu jej nabycia pod warunkiem, że w umowie zawarta jest wartość niższa. Przepisy te uregulowane są w ustawie o CIT, z której jasno wynika, że początkowa wartość rzeczy prawnej i niematerialnej stanowi jej wartość rynkowa.

Wątpliwość stanowi fakt czy koszty wdrożenia sprawiają, że wartość rynkowa ulega podwyższeniu w porównaniu z dotychczasową wartością początkową i czy należy je w ten czas rozliczyć jako odpisy amortyzacyjne?

W przypadku licencjo nabytych nieodpłatnie wartość początkową przedmiotu niematerialnego i prawnego mogą zwiększać jedynie koszty montażu, w co nie zaliczają się koszty związane z wdrożeniem systemu komputerowego. Wdrożenie jest przystosowaniem pracy programu w danej jednostce, a montaż to składanie maszyn, urządzeń lub ich instalacja. W rezultacie na początkową wartość rzeczy niematerialnej i prawnej nie wpływają koszty wdrożenia sytemu księgowego. Kosztami wdrożenia nie są również koszty ulepszenia tego systemu, ponieważ według ustawy wyłącznie środki trwałe mogą podlegać temu ulepszeniu, lecz nie te o wartości prawnej i niematerialnej.

W kwestii rozliczenia kosztów wdrożenia licencji otrzymanej nieodpłatnie przedsiębiorca powinien zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów uwzględniając ogólne zasady ich potrącania.

Jeżeli system księgowy jest używany przez przedsiębiorcę w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą poniesione na niego wydatki winne być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem, że nie zostały one zawarte w katalogu takich kosztów, które są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów.

Joanna Walerowicz
www.gazetapodatkowa.net

Poprzedni Jak podwyższyć stawkę amortyzacyjną?
Następny Podatek CIT dla wspólnot mieszkaniowych

Może to Ci się spodoba

Koszty 0 Komentarz

Czym są straty podatkowe?

Przedsiębiorcy zakładają swoje działalności gospodarcze, aby generować zyski i nie żyć pod ciągłą presją przełożonego. Każda osoba, która prowadzi firmę zdaje sobie sprawę, że oprócz przychodów trzeba czasami ponosić koszty.

Koszty 0 Komentarz

Kiedy wykonujemy korektę faktury VAT?

W sytuacji zawyżenia wartości wykonanej usługi na rzecz nabywcy należy dokonać korekty dowodu sprzedaży. Zmiany w przychodach generują konieczność wprowadzenia zmian w ewidencji kosztów. Zmiana w treści faktury może mieć

Koszty 0 Komentarz

Jak uniknąć korekty kosztów podatkowych?

Zgodnie z obowiązującym aktualnie prawem, podatnik, który nie ureguluje zobowiązań w terminie 90 dni od zaliczenia w ciężar kosztów podatkowych, musi dokonać korekty tychże. Jak uniknąć obowiązku korygowania kosztów? Przepisy

Koszty 0 Komentarz

Jak traktować fakturę korygującą?

Każde przedsiębiorstwo usługowo-handlowe wystawia, chociaż od czasu do czasu, faktury. Zdarza się, że pojawiają się błędy lub zmiany i należy dokonać korekty. Jak powinno się postępować z fakturą korygującą? Do

Koszty 1 Komentarz

Czy zakup napojów wyskokowych jest przychodem?

Przedsiębiorcy często organizują spotkania służbowe, zebrania czy wyjazdy integracyjne. Niejednokrotnie na stołach goszczą napoje wyskokowe i wykwintne dania. Wszystko dla podniesienia rangi i ważności. Jak przedsiębiorca powinien właściwie rozliczyć zakup

Koszty 0 Komentarz

Czy pakiet medyczny pracownika to koszt dla pracodawcy?

Zgodnie z artykułem 15 ustawy 1 o podatku dochodowym pakiety medyczne pracowników mogą być zaliczone do kosztów prowadzonej działalności gospodarczej. Nie ma wątpliwości, iż samopoczucie i komfort pracowników w pracy

0 Komentarzy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!

Zostaw odpowiedź