Jak mogą komunikować się w urzędach niepełnosprawni?

Jak mogą komunikować się w urzędach niepełnosprawni?

Aktualizacja prawa w kraju skierowała uwagę na problem komunikowania się w urzędach osób niepełnosprawnych. Obejmuje to głównie Polaków głuchych i pozbawionych wzroku.

Na wsparcie ze strony państwowych pracowników mogą liczyć osoby posiadające trwałe lub czasowe trudności z porozumiewaniem się, członkowie ich rodzin oraz ich legalni opiekunowie. Pomoc dotyczy głównie poprawy drogi kontaktu ze wszystkimi organami państwowymi oraz jednostkami pierwszej pomocy.

Jaki wybór ma osoba niepełnosprawna? Może kontaktować się z wyżej scharakteryzowanymi organami drogą internetową, przesyłać wiadomości SMS oraz poprzez aplikacje do rozmowy, takie jak na przykład GG lub Skype.

Dodatkowo w kontaktach personalnych może służyć pomocą tłumacz państwowy lub opiekun, który jest w stanie ułatwić proces porozumienia się. Opiekun musi mieć ukończony 16. rok życia. Specjaliści z zakresu komunikacji niejednokrotnie uczą się języka migowego, by niepełnosprawny mógł samodzielnie załatwiać formalności w urzędach.

Niestety wiele instytucji krajowych nie jest odpowiednio wyposażona dla osób niepełnosprawnych, szczególnie tych korzystających z wózków inwalidzkich.

Ewelina Uroda
www.gazetapodatkowa.net

Poprzedni Kto może złożyć podpis na zeznaniu CIT -8?
Następny Kiedy przedsiębiorca nie musi płacić VAT?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Komentarz

Proces adopcyjny i jego aspekty prawne – jak przygotować się na adopcję dziecka?

Adopcja jest pięknym i odpowiedzialnym wyborem, który daje możliwość zapewnienia kochającego domu dziecku, które potrzebuje rodziny. Proces adopcyjny wiąże się zarówno z wyzwaniem prawnym, jak i emocjonalnym. W tym artykule

Wiadomości 0 Komentarz

Rzetelna firma.pl – świetna promocja dla uczestników programu

Wiele jest znaków rozpoznawczych dobrych i sprawdzonych firm. Najważniejsze są opinie zadowolonych klientów – jedna szczera opinia może zdziałać więcej niż wiele reklam. Równie ważne jest posiadanie certyfikatów, wydawanych przez

Wiadomości 0 Komentarz

Skórzana tapicerka jak nowa

Posiadasz auto wyposażone w skórzaną tapicerkę? Cieszysz się estetycznym wyglądem i trwałością? To bardzo dobrze, musisz jednak pamiętać, że naturalna skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji, zupełnie innej niż tworzywa sztuczne. Poniżej

Wiadomości 0 Komentarz

Bezcłowy handel między UE a Kanadą coraz bliżej. Umowa CETA budzi dużo nadziei, ale i wątpliwości

Zniesienie 98 proc. ceł w celu pobudzenia handlu i wprowadzenie zachęty do inwestycji – to jedne z założeń umowy o wolnym handlu między UE a Kanadą (CETA). Do ostatecznego podpisania dokumentu może dojść pod

Wiadomości 0 Komentarz

Uchwalenie ustawy o funduszach nieruchomościowych będzie sprzyjać rozwojowi rynku budowlanego i polskiej giełdy

Zgodnie z deklaracją rządu już w maju ma się pojawić nowy projekt ustawy o REIT-ach, czyli funduszach nieruchomościowych, w które inwestować można nawet niewielkie kwoty, partycypując w ogromnych inwestycjach. Zdaniem szefowej Griffin Premium RE, spółki,

Wiadomości 0 Komentarz

Samorządy intensyfikują inwestycje mimo kryzysu. Z rządowego programu przyznano im już ponad 63 mld zł

– Program Inwestycji Strategicznych stwarza szansę realizacji ogromnych wyzwań inwestycyjnych – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego, który jest operatorem programu. Przy jego wsparciu samorządy zrealizowały już prawie 1,5 tys.

4 komentarze

  1. Adam
    06 września, 14:24 Odpowiedz
    Niestety wiele instytucji krajowych nie jest odpowiednio wyposażona dla osób niepełnosprawnych, szczególnie tych korzystających z wózków inwalidzkich. Nie ma odpowiedniego podjazdu.
  2. Rafał
    11 września, 14:34 Odpowiedz
    Niepełnosprawni nie tylko na co dzień mają utrudnione życie. W urzędach wcale nie mają łatwiej, bo tak się składa, że instytucje publiczne wciąż za mało, za słabo są wyposażone.
  3. marysia
    07 stycznia, 15:08 Odpowiedz
    Tak na prawdę w mało którym zakładzie niepełnosprawni mogą się w jakiś sposób komunikować, bo nie ma takich możliwości.
  4. masia
    26 stycznia, 11:39 Odpowiedz
    Moim zdaniem urzędy są niestety wciąż słabo przystosowane do tego, żeby poruszali się po nim niepełnosprawni.

Zostaw odpowiedź