Ile kosztują zaległości podatkowe?
Podatki to skomplikowana sprawa, która spędza sen z powiek niejednemu przedsiębiorcy. Z problemem muszą także regularnie mierzyć się zwykli pracownicy, którzy raz w roku stają przed trudnym zadaniem rozliczenia dochodu i zapłacenia ewentualnej różnicy w należnym podatku. A jak to w życiu bywa, szczególnie jeśli z problemem łączą się duże ilości obliczeń, błędy zdarzają się częściej niż gotowi jesteśmy przyznać. Efektem tego są zaległości podatkowe, wynikające z niedopatrzenia lub innych zdarzeń losowych. A fiskus jest nieubłagany, dlatego aby mieć znowu czyste konto podatkowe, nie wystarczy zapłacić zaległej kwoty. Trzeba także uregulować należne odsetki…
Odsetki budżetowe, zwane także podatkowymi, pobierane są od wszystkich należności budżetowych, które nie są spłacane terminowo a ich wysokość ustalana jest przez Ministra Finansów. Zgodnie z obowiązującymi zasadami, stanowią one 200% podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego, która jest z kolei podawana przez Radę Polityki Pieniężnej i zmienia się z roku na rok. Dlatego też równie często zmienia się wysokość odsetek podatkowych, które wynoszą obecnie (IV kwartał 2014) 8% w stosunku rocznym, co jest znaczącym spadkiem w porównaniu do poprzednich wartości na poziomie 10-13% w 2013 roku. Tak częste zmiany w oprocentowaniu przysparzają jednak wielu kłopotów przy wyliczaniu właściwej kwoty zaległości, ponieważ w kalkulacjach należy uwzględnić wszystkie wartości obowiązujące w okresach objętych zadłużeniem. Dlatego im starszy dług względem Urzędu Skarbowego, tym więcej liczenia.
Na szczęście, na pomoc jak zawsze w obecnych czasach przychodzi nam wszechobecny Internet i jego niezliczone, darmowe narzędzia ratujące życie i stan konta. W sieci dostępnych jest wiele kalkulatorów, które szybko i łatwo pomogą policzyć ile dokładnie trzeba zapłacić, żeby nasze podatkowe uchybienia odeszły w niepamięć. Typowy kalkulator odsetek pozwala policzyć zarówno odsetki podatkowe jak i ustawowe (za zwłokę w spełnieniu świadczeń pieniężnych na rzecz podmiotów innych niż Skarb Państwa) a do wykonania kalkulacji potrzebna jest jedynie kwota zaległości, data od której naliczane są odsetki oraz data zapłaty zaległej kwoty. W ten sposób szybko i bez obawy o pomyłkę, dowiemy się ile jesteśmy winni. Potem wystarczy już tylko przelew na konto Urzędu Skarbowego i spokój… do następnego rozliczenia.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!
6 komentarzy
wiesłam
06 sierpnia, 17:45ola
11 sierpnia, 14:47alusia
19 grudnia, 15:25arek
23 grudnia, 15:20mania
29 grudnia, 19:01darek
09 stycznia, 09:34