Dostawa towaru w ramach umowy leasingowej
W ramach umowy leasingowej wydanie towarów może być uznane jako jego dostawa.
W przypadku, gdy zawarta jest umowa leasingowa, aby wydanie towaru zostało uznane za dostarczenie muszą zostać spełnione dwa warunki:
– przedmiot zawarty w umowie leasingu musi być amortyzowany przez osobę, która z niego korzysta,
– następstwem normalnych zdarzeń przewidzianych w konkretnej umowie leasingu lub spłata stanieje raty jest przeniesienie prawa własności.
Dostawa towarów musi mieć tak skonstruowaną umowę leasingową, z której wynika, że przewidzianym następstwem normalnych zdarzeń będzie przeniesienie prawa własności, którego przejście ma być wyrażono sposób bezwarunkowy. Treść umowy będzie stanowić, że po uregulowaniu ostatniej raty płatności przez leasingobiorcę zostanie przeniesione prawo własności budynku i tym samym towar zostanie wydany na podstawie tej umowy, co oznacza realizację procesu dostawy towaru.
Dostawa towaru musi zostać udokumentowana fakturą VAT i podlega opodatkowaniu nie później niż w okresie 7 dni od dnia wydania towaru.
Podstawą opodatkowania jest kwota należna za dostarczony towar obniżona o wartość podatku VAT. Obowiązek podatkowy wynikający z tytułu leasingu czyli dostawy towaru obejmuje całą wartość takiej umowy.
Joanna Walerowicz
www.gazetapodatkowa.net
Może to Ci się spodoba
Kto odprowadza podatek w leasingu zagranicznym?
Współprace na podstawie leasingu podmiotów nie ogranicza zasięg terytorialny. Oznacza to, iż stronami leasingu mogą być podmioty nie działające na terenie jednego kraju. W przypadku leasingu zagranicznego istotne jest określenie
Pojazdy leasingowane a podatek
Każdy przedsiębiorca, który kupuje dowolny pojazd, musi uiścić z tego tytułu podatek. Inaczej jednak jest w przypadku firm leasingowych, które oferują użytkowanie samochodów w oparciu o umowy leasingowe. Firmom leasingowym
Na czym polega leasingowanie operacyjne?
Obecnie leasing jest bardzo popularny wśród przedsiębiorców. Korzystają z niego szczególnie te firmy, które chcą kontrolować swoje wydatki i racjonalnie gospodarować pieniędzmi. Od lat istnieje możliwość leasingowania operacyjnego. Na czym
0 Komentarzy
Brak komentarzy!
Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!