Dlaczego firmy stosują praktyki dumpingowe?
Każda firma ma własną taktykę rozwoju i kreowania pozycji na rynku. Czasami wybiera się dość ryzykowne metody, które nie dają gwarancji sukcesu. Wśród nich znajduje dumping, który cieszy się coraz większą popularnością. Czym się charakteryzuje? Dlaczego przedsiębiorstwa wybierają go tak często?
Na początku warto wyjaśnić, że dumping wdrażają firmy handlowe. Proponują asortyment w cenach, które nie rekompensują nawet kosztów produkcji lub sprzedają produkty poza granicami, ale nie udostępniają ich w kraju.
Wskazać można trzy podstawowe strategie dumpingowe. Najbardziej popularny jest dumping sporadyczny, który charakteryzuje się sprzedażą towarów w bardzo niskiej cenie z powodu braku zainteresowania, dużego popytu za granicą lub aby otrzymać zwrot kosztów magazynowania. Mniej znany, ale stanowiący większe zagrożenie, jest dumping łupieżczy, który ma doprowadzić do przejęcia rynku i usunięcia konkurencji. Najrzadziej spotkać można dumping stały, czyli sprzedawanie produktów tylko za granicą.
Przedsiębiorcy muszą pamiętać, że dumping w Polsce jest zabroniony i dokładnie opisany w ustawie sprzed 20 lat. Jest objawem dyskryminacji konkurencji i drastycznego zwalczania rywali na rynku.
red. Justyna Błahut
gazetapodatkowa.net
0 Komentarzy
Brak komentarzy!
Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!