Czym jest druk SD-Z2?
Codziennie w różnych okolicznościach umiera kilkuset Polaków. Zostawiają rodziny, przyjaciół i znajomych. Ale również swoje majątki i dobytki całego życia. Zazwyczaj dziedziczą je dzieci, wnukowie lub dalsza rodzina. Jak załatwić wszystkie formalności zgodnie z prawem?
Zgodnie z prawem w pierwszej kolejności należy wypełnić druk SD-Z2 maksymalnie do pół roku od uzyskania spadku lub darowizny.
Prawo reguluje, kto może ubiegać się o przyznanie dziedzictwa zmarłej osoby. W pierwszej kolejności są to małżonkowie, dzieci i wnuki, rodzice i dziadkowie, rodzeństwo, a na samym końcu ojczym lub macocha.
Osoby wymienione wyżej mogą starać się o uzyskania prawa majątkowego na zasadach spadku, darowizny, zapisu w testamencie, polecenia, renty, użytkowania, współwłasności, dostępu do oszczędności.
W przypadku darowizny, zachowku i dziedziczenia konieczne jest odprowadzenie podatku od wzbogacenia się. Jest to bezwzględny obowiązek każdego, kto uzyskał jakieś dobro majątkowe.
Do 2007 roku każdy spadkobierca zmuszony był do poinformowania o nabyciu praw majątkowych w chwili śmierci przekazującego dobra. Od 5 lat istnieje obowiązek informacji o nabyciu praw do pół roku od momentu przyznania. Taka informacja musi zostać zapisana na druku SD-Z2.
Gdy dochodzi do przekazania pieniędzy potwierdzeniem będzie rachunek bankowy oraz potwierdzenie dokonania przelewu. W przypadku praw majątkowych potwierdzeniem jest sporządzenie aktu notarialnego.
W sytuacji, gdy podatnik nie zgłosi faktu lub zgłosi, ale po terminie, wówczas może oczekiwać na wysoką karę za zatajenie prawdy, a nawet przestępstwo skarbowe. Wszystko zależy od rangi konkretnej sprawy.
Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net
Może to Ci się spodoba
Kiedy spadek pozostaje wolny od podatku?
Otrzymanie spadku lub darowizny to dla wielu osób powód do dumy i wyróżnienie. Nie zawsze jednak odbywa się to bez ponoszenia nieplanowanych kosztów. Kiedy zapisy testamentowe są dla spadkobierców wolne
Kiedy unikniemy podatku CIT od darowizn i spadków?
Według polskiego prawa posiadanie dóbr materialnych, nabytych w związku z testamentem bliskiej osoby jest zwolnione od podatku dochodowego. Spadkobiercami nie objętymi podatkiem są: małżonkowie, rodzice, dzieci, wnuki, rodzeństwo, rodzice zastępczy
Podatek a darowizna mieszkaniowa
W sytuacji darowizn na cele mieszkaniowe kwota, która w obrębie I grupy podatkowej ograniczona jest do wysokości 9637 zł, może być dwukrotnie większa. Natomiast darowizny mieszczące się w powyższym limicie,
0 Komentarzy
Brak komentarzy!
Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!