Czy zakup napojów wyskokowych jest przychodem?
Przedsiębiorcy często organizują spotkania służbowe, zebrania czy wyjazdy integracyjne. Niejednokrotnie na stołach goszczą napoje wyskokowe i wykwintne dania. Wszystko dla podniesienia rangi i ważności. Jak przedsiębiorca powinien właściwie rozliczyć zakup alkoholu?
Wedle aktualnie obowiązującego prawa i na podstawie dotychczasowych wyroków sądowych w podobnych sprawach można wywnioskować, że zakup alkoholu nie można być traktowany jako koszt uzyskania przychodu. Przede wszystkim dlatego, że ma on wpływu na kwalifikacje, umiejętności i efektywność pracowników. Jest jedynie miłych akcentem spotkania.
Do kosztów uzyskania przychodów zalicza się sytuacje, które przyczyniły się do poprawy sytuacji materialnej firmy, np. szkolenia lub kursy doszkalające. Nie można jednak dodatku traktować jako sedno.
Ogólnie rzecz ujmując narady i zebrania organizowane są po to, aby omówić cele zawodowe lub ciekawie spędzić czas w towarzystwie współpracowników. Poza tym chodzi o poprawienie atmosfery w grupie i integrację. Na pewno wpływ na to ma alkohol. Jego rola jednak nie powinna być przeceniana.
Mimo silnego uzasadnienia, dla którego wpisało się alkohol w koszty uzyskania przychodu, prawo nie jest po stronie przedsiębiorcy. Liczne postępowania wszczęte w podobnych sprawach nie skończyły się dobrze dla podatnika.
Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net
1 Komentarz
Rafał
11 września, 14:32