Czy wymiana opon w samochodzie to wydatek firmowy?
Każdy przedsiębiorca, który zarejestrował swój pojazd na działalność wie, że kupno części i naprawa bywa bardzo kosztowna. Dlatego też wprowadzono udogodnienie, które umożliwia wymianę opon, a następnie wpisanie tej usługi w koszty firmowe. Stanowi to duże wsparcie, szczególnie dla działalności, które mają więcej samochodów.
Sezonowa wymiana opon jest możliwa i daje przedsiębiorcy sposobność do zapisania tej usługi w koszty. Od razu zmniejsza to podatek należny urzędom skarbowym. Prawo do odliczeń posiadają tylko ci, którzy objęci są podatkiem liniowym w wysokości 19% lub oblicza się na zasadach ogólnych, czyli wedle stawek 18% i 32%. Istotne jest, aby samochód znajdował się w ewidencji firmy lub był eksploatowany na zasadach kilometrówki (koszty użytkowania osobistego samochodu w celach zawodowych).
Prócz wymiany opon przedsiębiorca może odliczyć od podatku także kupno tychże opon oraz ich przechowywanie w następnych miesiącach.
Są jednak restrykcje, żeby osoby prowadzące firmę nie nadużywały uprawnień do częściowego zniesienia podatku. Najwięcej można odliczyć do 400 zł na jeden pojazd. Oprócz tego dodatkowe 23% VAT (około 75 zł) i zmniejszony, że jeśli firma ma dużo pojazdów, wówczas automatycznie więcej oszczędzi na wymianie opon.
Jeśli przedsiębiorstwo umieściło w ewidencji wszystkie samochody może doliczyć w koszty nie tylko wymianę opon, ale również pozostałe koszty związane z użytkowaniem pojazdu, na przykład naprawy u mechanika lub zakup uszkodzonych lub zużytych części. Gdy przedsiębiorca rozlicza się z kilometrówki jest obarczony limitem wydatkowym. Limit ten określany jest na w oparciu o różne parametry, np. przebieg lub pojemność silnika.
Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net
Może to Ci się spodoba
Kiedy zaliczka podlega opodatkowaniu?
Bardzo często nabywcy wpłacają zaliczkę z tytułu usług wykonywanych przez usługodawcę. Najczęściej jest to wymóg przedsiębiorstwa i stanowi asekuracje w momencie rezygnacji z odbioru zamówionych towarów po ich faktycznym przygotowaniu.
Kiedy składać wniosek o zwrot wydatków za materiały budowlane
Nabywając towary budowlane, przed otrzymaniem zgody na rozpoczęcie działań budowlanych, możemy uzyskać zwrot podatku od ich wartości. Ważne, by w dniu wysyłania takiej prośby, mieć już owe pozwolenie. Zwrot nie
Mandat dla pracownika – jak księgować?
Wielu podwładnych, szczególnie w branży przedstawicielstwa handlowego, ma samochód zapisany na firmę i może z niego korzystać w ramach spełnianych przez siebie powinności zawodowych. Niejednokrotnie zmierzają w różne miejsca, ignorują
Co z podatkiem przy zakupie licencji?
Wielu przedsiębiorców kupuje różne licencje, aby korzystać z programów komputerowych, rozwiązań technologicznych lub innych rzeczy posiadających prawa autorskie. Każda taka transakcja powinna zostać wpisana w koszty uzyskania przychodu. Dlaczego tak
Co ująć w ostatniej inwentaryzacji firmy?
Przedsiębiorca, który wszczął procedury likwidacji prowadzonej jednostki gospodarczej, jest zobligowany stworzyć spis z natury dóbr wchodzących w skład kapitału firmy. Owy rejestr obejmuje produkty i usługi objęte obowiązkiem odliczenia podatku
Wszystko o kosztach uzyskania przychodów od remontu i ulepszeń
Do kosztów podatkowych można zaliczyć zarówno remont, jak i ulepszenie środków trwałych. Koszty remontu wliczane są w całości w koszty uzyskania przychodu. Koszty na ulepszenie środka trwałego podlegają odpisom amortyzacyjnym.
2 komentarze
Adamek
11 września, 14:41Tasior
15 września, 15:56