Czy można opodatkować wynajęcie komputerów od zagranicznej firmy?
Coraz częściej ze specjalistycznego sprzętu komputerowego korzystają tez polskie firmy. Jest to wygodna forma zwłaszcza, gdy trzeba wykonać specyficzne zlecenie i wynajęcie takiego sprzętu jest bardziej opłacalne niż jego zakup. Wątpliwością może być czy taki sprzęt nie jest tzw. „urządzeniem przemysłowym” opisanym w art. 21 ustawy o CIT.
Opodatkowaniu podatkiem u źródła, według regulacji prawych, podlegają przychody pochodzące z udzielenia prawa do użytkowania urządzenia przemysłowego. Przepisy prawa podatkowego nie podają dokładnej definicji urządzenia przemysłowego.
Jako przykład może służyć definicja zinterpretowana przez Wyższy Sąd Apelacyjny we Wrocławiu, który w uzasadnieniu wyroku z dnia 8 marca 1998 roku określił, że urządzeniem jest zespół elementów lub mechanizm służący do wykonywania określonych czynności, które służą ułatwieniu pracy i jest urządzeniem przeładunkowym lub transportowanym. Przymiotnik „przemysłowy” oznacza natomiast, że coś dotyczy przemysłu jest z nim związane i wykorzystywane w nim.
Sąd stwierdził, że przemysł jest produkcja materialną polegająca na masowym wytwarzaniu produktów przy użyciu urządzeń mechanicznych. Oznacza to, że „urządzeniem mechanicznym” jest takie urządzenie, które jest przeznaczone do wykorzystanie w przemyśle i ściśle z tym sektorem związane.
Definicja „komputera” jest inna i mówi, że jest to sterowane przez program urządzenie elektroniczne, które przetwarza informacje zapisane cyfrowo oraz wyszukuje, przetwarza i porządkuje dane oraz steruje pracą innych urządzeń. Zatem wniosek jest taki, że komputer nie należy do urządzeń przemysłowych mimo, iż jest on wykorzystywany w dziedzinie przemysłu i chociaż nie spełnia zadań przemysłowych może sterować innymi urządzeniami wykorzystywanymi w tym sektorze. Fakt, iż dany sprzęt może być wykorzystany w określonej dziedzinie nie może jednoznacznie decydować o określeniu komputera jako urządzenia przemysłowego, ponieważ jest on urządzeniem naukowym lub handlowym, którego wynajęcie podlega opodatkowaniu.
Organy podatkowe wyrażają niekiedy odmienny pogląd na taką sprawę. Opisany powyżej wyrok wydany przez wrocławski Wyższy Sąd Apelacyjny dotyczył sprawy, w której organ podatkowy wynajęcie sprzętu komputerowego określił jako podlegający opodatkowaniu tzw. „podatkiem u źródła”.
Joanna Walerowicz
www.gazetapodatkowa.net
Może to Ci się spodoba
Jak liczyć rok podatkowy?
Termin „rok podatkowy” nie jest wyjaśniony w żadnej dedykowanej temu tematowi ustawie. Jednakże ustalone zostały uznane ogólne zasady określania roku podatkowego. Za taki uważa się rok kalendarzowy, czyli 12 miesięcy.
Kto może złożyć podpis na zeznaniu CIT -8?
Osoba, która podpisze się pod formularzem, zapewnia o poprawności informacji w nim ujętych. Nie każdy ma predyspozycje do wzięcia na siebie takiej odpowiedzialności. W obszarze spółek kapitałowych instytucją upoważnioną do
Od stycznia same nowości w leasingu
Od tego roku w życie weszły nowe ustalenia w sprawie leasingowania. Wbrew powszechnej opinii dają wiele korzyści samym zainteresowanym i ułatwiają podstawowe procedury. Oprócz tego są sprzyjające dla tych, którzy
Usługi zagraniczne w CIT
CIT to podatek dochodowy od osób prawnych. Poniższy artykuł poświęcony będzie rozwiązaniu wątpliwości w przypadku rozliczania podatku CIT przez przedsiębiorców korzystających z usług doradców za granicą kraju. Przedsiębiorcy działający na
Kiedy można mówić o stracie podatkowej?
Wielu przedsiębiorców zakłada dwój interes, żeby osobiście decydować o zakresie powinności oraz pozyskiwać przyzwoite pieniądze, które ułatwią funkcjonowanie na średnim poziomie. Niejednokrotnie jednak plany finansowe spadają poniżej oczekiwanego poziomu i
Czy ceny transferowe są kontrolowane?
W trakcie przygotowywania dokumentacji podatkowych lub druków indywidualnych dla firmy, nadchodzi pora na ustalenie cen transferowych. Czym są w rzeczywistości oraz kiedy powinny być stosowane? Czy ktoś kontroluje ich wartość?
0 Komentarzy
Brak komentarzy!
Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!