Co z podatkiem przy zakupie licencji?
Wielu przedsiębiorców kupuje różne licencje, aby korzystać z programów komputerowych, rozwiązań technologicznych lub innych rzeczy posiadających prawa autorskie. Każda taka transakcja powinna zostać wpisana w koszty uzyskania przychodu. Dlaczego tak się dzieje?
Licencja jest kosztem przede wszystkim dlatego, że jej wykupienie ma bezpośredni wpływ na usprawnienie działania przedsiębiorstwa oraz poprawienie jakości i wydajności. Dodatkowo wprowadzone udogodnienia pozwolą zaoszczędzić czas oraz będą generowały zyski i przysparzały nowych klientów.
Metoda wpisania licencji zależy od kilku czynników. Głównie chodzi o koszty zakupu licencji, okres ważności usługi oraz branżę, w której funkcjonuje działalność gospodarcza.
Jednak warto mieć świadomość, że licencja wykorzystywana jedynie przez rok nie musi być wliczana w koszty. Dopiero w momencie, gdy użytkowanie przedłuży się, wówczas należy dopełnić obowiązku wpisania transakcji w koszty.
Gdy przedsiębiorca (już podczas zakupu) zdaje sobie sprawę, że licencja będzie mu potrzebna tylko przez jakiś czas (do roku), wtedy może jednorazowo zaliczyć ten zakup do kosztów uzyskania przychodu. Jednak każdy błąd wiązał się będzie z dodatkowymi odsetkami.
Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net
Może to Ci się spodoba
AC a reperacja pojazdu służbowego
Użytkowanie samochodu służbowego wiąże się w ryzykiem wypadkowym. Gdy dojdzie do kolizji przedsiębiorca może (na podstawie AC) reperować pojazd. Zatem czy naprawdę można uznać za koszty uzyskania przychodów? Wedle ustawy
Czy wymiana opon w samochodzie to wydatek firmowy?
Każdy przedsiębiorca, który zarejestrował swój pojazd na działalność wie, że kupno części i naprawa bywa bardzo kosztowna. Dlatego też wprowadzono udogodnienie, które umożliwia wymianę opon, a następnie wpisanie tej usługi
Co z kosztami sądowymi?
Wielu przedsiębiorców znajduje się w konflikcie z konkurencją lub byłymi klientami. Często waśnie i spory kończą się w sądzie i to on rozstrzyga kto ma rację. Druga strona musi pokryć
Wszystko o kosztach uzyskania przychodów od remontu i ulepszeń
Do kosztów podatkowych można zaliczyć zarówno remont, jak i ulepszenie środków trwałych. Koszty remontu wliczane są w całości w koszty uzyskania przychodu. Koszty na ulepszenie środka trwałego podlegają odpisom amortyzacyjnym.
3 komentarze
Karolina
04 września, 14:49lukiik
10 sierpnia, 14:06agon
20 grudnia, 12:12