Co z podatkiem mieszkaniowym przed upływem 5 lat?

Co z podatkiem mieszkaniowym przed upływem 5 lat?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami nabycie oraz sprzedaż mieszkania w ciągu pięciu lat należy odpowiednio opodatkować. Istnieją jednak sposoby, aby uniknąć dodatkowych opłat i działać legalnie.

Obecnie w Polsce funkcjonuje zasada, wedle której sprzedający nieruchomość powinien uregulować podatek dochodowy (19%) w ramach wykonanej transakcji. Za dochód uważa się różnicę między kosztami zakupu a zyskami ze sprzedaży.

O kosztach mówić można w odniesieniu do opłat związanych z nabyciem, wytworzeniem lub powiększeniem i jednoczesnym zwiększeniu wartości majątkowej, np. generalny remont mieszkania. Oczywiście wszystkie wydatki należy odpowiednio udokumentować (rachunki, faktury VAT, opłaty administracyjne i inne).

Z zapłaty podatku dochodowego przepisy zwalniają właścicieli, którzy sprzedają nieruchomość po upływie pięciu lat od momentu zakupu. Dzieje się tak również w sytuacji, gdy środki otrzymane za sprzedaż mieszkania zostaną przekazane na podobny cel w ciągu dwóch lat podatkowych.

Za cele mieszkaniowe uważać należy zakup mieszkania, części lub udziału w budynku mieszkalnym/spółdzielczym; zakup gruntu budowlanego; nabycie, remont, budowę, przebudowę, rekonstrukcję budynku mieszkalnego lub jego dowolnej części; spłatę rat kredytu mieszkaniowego oraz odsetek z tym związanych.

Na zakończenie warto dodać, że działka rekreacyjna nie jest traktowana jako cel mieszkaniowy. Oznacza to, że zakup domku letniskowego oraz działku o charakterze wypoczynkowym należy traktować w sposób odrębny.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Poprzedni Kiedy nastąpi zwrot podatku?
Następny Ile kosztują zaległości podatkowe?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Komentarz

Co trzecia firma rozpocznie inwestycje w ciągu 6 miesięcy

Polskie firmy dość ostrożnie planują swoje inwestycje. Z raportu Deutsche Bank wynika, że na najbliższe pół roku zamiar rozpoczęcia jakiejś formy inwestycji deklaruje jedna trzecia przedsiębiorstw. Z tej grupy ponad

Wiadomości 0 Komentarz

Dopłaty do leków w ramach programu 75+ wyniosą w przyszłym roku 564 mln zł

1 września resort zdrowia ogłosi listę leków refundowanych dla seniorów. Znajdą się na niej preparaty stosowane m.in. w chorobach układu krążenia, cukrzycy i zaburzeniach środkowego układu nerwowego, a więc leki najczęściej stosowane przez tę

Wiadomości 0 Komentarz

Provident wchodzi w segment pożyczek online

Lider rynku pożyczek pozabankowych po 18 latach działania na polskim rynku poprzez mobilnych sprzedawców odwiedzających klientów w domach i stacjonarne placówki, dodaje do swojej oferty nowy kanał sprzedaży. Będzie nim sprzedaż pożyczek

Wiadomości 0 Komentarz

E-commerce w Niemczech – co warto wiedzieć?

Polski rynek e-commerce jest jednym z najszybciej rosnących w Europie. Biorąc tylko pod uwagę kilka ostatnich lat, średnioroczny wzrost e-handlu według Retailx przekraczał 20 proc. Znane polskie marki działają już

Wiadomości 6 komentarzy

Odszkodowania powypadkowe

Odszkodowanie po wypadku zapewnia niezbędną pomoc finansową mającą stanowić rekompensatę za doznane szkody. Jeśli staliśmy się więc uczestnikami wydarzeń, w których mimowolnie doznaliśmy krzywdy, bezsprzecznie można ubiegać się o odszkodowanie.

Finanse 0 Komentarz

Polacy coraz częściej rezygnują z płacenia gotówką

Polacy coraz chętniej korzystają z nowoczesnych form płatności. Płacenie zbliżeniowe kartą jest już na rynku standardem – taką możliwość oferuje 80 proc. kart i terminali płatniczych. Coraz powszechniejsze stają się także płatności

2 komentarze

  1. kiki
    07 sierpnia, 16:44 Odpowiedz
    Pierwsze słyszę, że nabycie oraz sprzedaż mieszkania w ciągu pięciu lat należy odpowiednio opodatkować.
  2. marki
    25 stycznia, 12:45 Odpowiedz
    Ja też szczerze mówiąc to pierwsze słyszę, ale widocznie tak trzeba. Przepisów nie zmienimy.

Zostaw odpowiedź