Co z podatkiem mieszkaniowym przed upływem 5 lat?

Co z podatkiem mieszkaniowym przed upływem 5 lat?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami nabycie oraz sprzedaż mieszkania w ciągu pięciu lat należy odpowiednio opodatkować. Istnieją jednak sposoby, aby uniknąć dodatkowych opłat i działać legalnie.

Obecnie w Polsce funkcjonuje zasada, wedle której sprzedający nieruchomość powinien uregulować podatek dochodowy (19%) w ramach wykonanej transakcji. Za dochód uważa się różnicę między kosztami zakupu a zyskami ze sprzedaży.

O kosztach mówić można w odniesieniu do opłat związanych z nabyciem, wytworzeniem lub powiększeniem i jednoczesnym zwiększeniu wartości majątkowej, np. generalny remont mieszkania. Oczywiście wszystkie wydatki należy odpowiednio udokumentować (rachunki, faktury VAT, opłaty administracyjne i inne).

Z zapłaty podatku dochodowego przepisy zwalniają właścicieli, którzy sprzedają nieruchomość po upływie pięciu lat od momentu zakupu. Dzieje się tak również w sytuacji, gdy środki otrzymane za sprzedaż mieszkania zostaną przekazane na podobny cel w ciągu dwóch lat podatkowych.

Za cele mieszkaniowe uważać należy zakup mieszkania, części lub udziału w budynku mieszkalnym/spółdzielczym; zakup gruntu budowlanego; nabycie, remont, budowę, przebudowę, rekonstrukcję budynku mieszkalnego lub jego dowolnej części; spłatę rat kredytu mieszkaniowego oraz odsetek z tym związanych.

Na zakończenie warto dodać, że działka rekreacyjna nie jest traktowana jako cel mieszkaniowy. Oznacza to, że zakup domku letniskowego oraz działku o charakterze wypoczynkowym należy traktować w sposób odrębny.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Poprzedni Kiedy nastąpi zwrot podatku?
Następny Ile kosztują zaległości podatkowe?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Komentarz

Ulgi podatkowe dla przedsiębiorców i zachęty dla naukowców

Dzięki przyjętej przez rząd małej ustawie o innowacyjności ma przyspieszyć współpraca między uczelniami a przedsiębiorcami. Firmy będą mogły liczyć na ulgi podatkowe, a uczelnie – na dodatkowe środki i ułatwienia w prowadzeniu innowacyjnej działalności.

Wiadomości 0 Komentarz

Kobiety wciąż mniejszością w kadrze zarządzającej

Dysproporcja między kobietami i mężczyznami na stanowiskach kierowniczych to zjawisko powszechne. Brak równowagi płci widoczny jest szczególnie w firmach technologicznych, gdzie średni poziom zatrudnienia pań wynosi około 27 proc. W sektorze teleinformatycznym

Wiadomości 6 komentarzy

Money2Money – Zarabiaj. Po prostu

Czy zarabianie pieniędzy może być proste? Na to pytanie z pewnością każdy z nas próbował sobie nie raz odpowiedzieć. W dobie Internetu pojawiło się wiele nowych rozwiązań, kuszących na każdym

Finanse 0 Komentarz

Lata 2025–2030 mogą być trudne dla systemu emerytalnego

W 2060 roku na jednego emeryta będzie przypadać tylko dwóch pracujących. Zabezpieczyć emerytury po 2020 roku miał Fundusz Rezerwy Demograficznej. Choć wpływy do Funduszu są wyższe niż wydatki, to środki

Wiadomości 0 Komentarz

Kodeks pracy wymaga zmian. Potrzebne jest wsparcie dla firm rodzinnych i promowanie etatów

Kodeks pracy nie odpowiada na dzisiejsze potrzeby rynku – ocenia Jacek Męcina z Rady Dialogu Społecznego. Konieczne jest uproszczenie regulacji oraz doprecyzowanie przepisów dotyczących czasu pracy i zawierania umów o pracę. Kodeks powinien wspierać mniejsze

Wiadomości 0 Komentarz

Klienci coraz częściej przenoszą rachunki do innych banków

Coraz więcej Polaków decyduje się na przeniesienie rachunku do innego banku. Tylko w I kwartale tego roku na taki krok zdecydowało się blisko 10 tys. osób, o 68 proc. więcej niż rok

2 komentarze

  1. kiki
    07 sierpnia, 16:44 Odpowiedz
    Pierwsze słyszę, że nabycie oraz sprzedaż mieszkania w ciągu pięciu lat należy odpowiednio opodatkować.
  2. marki
    25 stycznia, 12:45 Odpowiedz
    Ja też szczerze mówiąc to pierwsze słyszę, ale widocznie tak trzeba. Przepisów nie zmienimy.

Zostaw odpowiedź