Jak liczyć dochody dziecka z zagranicy?
Dostawanie środków z racji prorodzinnej formy rozliczania podatku VAT jest obarczone limitem przychodu, jaki dziecko może uzyskać w danym okresie podatkowym.
Wątpliwości budzą się w kwestii wliczania do limitu wartości zarobku potomka uzyskanych poza krajem zamieszkania. Zgodnie z krajowymi ustawami wszystkie przychody należy ująć, nawet te, dla których podatek został odliczony w miejscu pracy zarobkowej. Definiuje to, iż rodzin ubiegających się o ten dodatek jest bardzo mało.
Ponadto, aby w ogóle rozważać o uzyskaniu ulgi, potomek musi:
– nie być starszy niż 25 lat z określeniem aktywnego uczenia się w akademii wyższej,
– być aktywnym uczniem,
– posiadać dochody nieujęte w rozliczeniu VAT,
– nie korzystać z papierów wartościowych i odrębnych dóbr tego rodzaju.
W Polsce sytuacja jest dość prosta, jednak za granicą zwolnione od podatku dla młodzieży są wynagrodzenia na podstawie indywidualnych umów zawartych pomiędzy ojczyzną, a krajem zatrudnienia.
Regulacje owe mają za zadanie uniknięcie obowiązku uiszczania podatku w dwóch instytucjach podatkowych. Dochody uzyskanie w niżej podanych państwach są zwolnienie z opodatkowania w Polsce:
-Francja,
-Hiszpania,
-Irlandia,
-Niemcy,
-Szwajcaria,
-Wielka Brytania.
Podatek zapłacić w Polsce należy za pracę między innymi w: Belgii, Danii, Holandii, Islandii.
Nie likwiduje to jednak faktu, iż wszystkie kwoty zarobione za granicą podlegają zsumowaniu do łącznej wartości dochodu dziecka uczącego się. Przekroczenie progu limitowego jest najczęstszym powodem utracenia ulgi prorodzinnej w deklaracjach dochodowych. Dlatego też owe rozporządzenie spotyka się z niezrozumieniem wśród zainteresowanych rodzin.
Ewelina Uroda
www.gazetapodatkowa.net
0 Komentarzy
Brak komentarzy!
Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!