Czym są księgi nierzetelne i wadliwe?
Funkcjonowanie działalności na rynku gospodarczym obarczone jest przymusem posiadania ksiąg dokonanych transakcji, chyba, że podmiot określił inną formę określania przychodów. W polskim prawie istnieje termin ksiąg wadliwych i nierzetelnych. Kiedy spotykamy tego typu określenia?
Księga wadliwa dotyczy dokumentów stworzonych nielegalnie, tj.: nie stosujących się do form i zasad zarezerwowanych w tego typu dokumentach. Księga nierzetelna to taka, w której zawarte informacje nie są prawdziwe. Oba stany mogą być dowodem podczas postępowania sądowego.
Operacje gospodarcze mogą zostać uznane za niewykonane, jeśli instytucja nie posiada potwierdzeń ich dokonania, czyli na przykład faktur lub umów zlecenia obowiązku. Niestety, wszystkie wykroczenia i oszustwa obarczone są konsekwencjami.
W przypadku nieznacznych wykroczeń, czyli takich, których wartości nie stanowią duże kwoty, otrzymamy mandat finansowy. Jeśli jednak problem jest dużej rangi i opiewa na sporą sumę musimy liczyć się ze znaczna grzywną sięgającą nawet do trzydziestokrotności najmniejszego wynagrodzenia w Polsce. Minimalna płaca wynosi w tym roku 1600 zł brutto.
Za wadliwe lub nierzetelne mogą zostać określone tylko fragmenty ksiąg, a nie ich całość. Nie zmienia to jednak faktu konieczności poniesienia kary za bezprawne postępowanie. Dodatkowo ważne jest, czy przestępstwo zostało dokonane świadomie, czy przez pomyłkę osób prowadzących rozliczenia skarbowe i podatkowe w określonych placówkach gospodarczych.
Ewelina Uroda
www.gazetapodatkowa.net
Może to Ci się spodoba
W najbliższych tygodniach złoto może tanieć. Możliwy powrót do niskich poziomów z grudnia
Najbliższe tygodnie mogą przynieść spadki na rynku złota w okolice minimów z grudnia 2016 roku – przewiduje Dorota Sierakowska, analityk surowcowy z Domu Maklerskiego BOŚ. Oznaczałoby to, że surowiec czeka przecena o co najmniej
Tylko 50 proc. małych i średnich firm udaje sę samodzielnie odzyskać długi
Tylko połowie małych i średnich firm udaje się z sukcesem samodzielnie odzyskać dług. Ponad 70 proc. firm nie korzysta z zewnętrznej windykacji, choć jak pokazują doświadczenia firm windykacyjnych, im szybciej zadłużenie zostanie zlecone takiej
Czy usługi księgowe może proponować każdy?
Nikogo nie zaskakuje fakt, że od dłuższego czasu właściciele oraz zwykłe osoby potrzebują porad księgowych. Przede wszystkim dlatego, że samodzielnie nie umieją przeprowadzić wszystkich obliczeń. Kto może oferować takie usługi?
Banki wydają 1–3 proc. swoich przychodów na druk i zarządzanie dokumentami
W pełni cyfrowe biuro to jeszcze odległa przyszłość – podkreślają przedstawiciele firmy Lexmark. Dziś blisko 40 proc. procesów w bankach wciąż opiera się na papierowych wersja dokumentów. Zarządzanie dokumentacją i drukiem to
W 2017 roku możliwe zniesienie krótkoterminowych wiz dla obywateli Ukrainy i Gruzji
Unijni politycy i urzędnicy zgodzili się na to, by obywatele Ukrainy i Gruzji przekraczali granice strefy Schengen bez wiz. Jeśli procedury legislacyjne szybko się zakończą, będzie to możliwe w 2017 roku. Zdaniem ekspertów
Co trzeci Polak nie ma żadnych oszczędności
Łączne oszczędności Polaków wynoszą już przeszło 1,2 bln zł i rosną. Jak jednak wynika z badania firmy Lindorff co najmniej jedna trzecia społeczeństwa w ogóle nie ma odłożonych pieniędzy na przyszłość. Blisko 60 proc.
0 Komentarzy
Brak komentarzy!
Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!