Jakie są grzywny za wykroczenia skarbowe?
Działania nie będące zgodne z prawem, obarczone są koniecznością poniesienia za nie konsekwencji. W przypadku przekroczeń prawa skarbowego przewidziane są grzywny, których sumy są wyższe niż w latach ubiegłych.
W związku z podniesieniem minimalnej płacy w Polsce grzywny uległy proporcjonalnemu zwiększeniu. Przekroczenia skarbowe dzielimy na przewinienia skarbowe i przestępstwa. Z przewianiem mamy do czynienia, gdy kwota należnego podatku nie przekracza 8-krotności minimalnego wynagrodzenia, czyli 8 tysięcy złotych. Powyżej tej sumy mówimy o przestępstwie skarbowym.
Kodeks Karny Sądowy określa wysokość grzywny za przewinienie skarbowe na postawie ilości stawek oraz ich jednostkowej dniowej wartości. Stawki oscylują w ilościach od 10 do 720 sztuk. Dzienna stawka zależna jest od dochodów oraz warunków mieszkalnych podatnika.
Wysokość zadośćuczynienia za przestępstwo zależna jest od posiadanego majątku podatnika i jego rodziny oraz od comiesięcznych dochodów. Najmniejsza grzywna za tego typu przewinienie to 160 złotych, a największa 32 000 złotych.
Mandat karny jest zadośćuczynieniem dla grzywny odnoszącej się do przestępstwa podatkowego, lecz nie przekraczającego dwukrotności wynagrodzenia. Jego wartość to: 16000-3200 złotych.
Ewelina Uroda
www.gazetapodatkowa.net
Może to Ci się spodoba
Kompetencje wywiadu skarbowego
Jednym z elementów nielubianych kontroli skarbowych jest wywiad skarbowy. Zwykle przeprowadzany jest przez specjalnie do tego celu powołanego urzędnika. Jakie są szczegóły wywiadu oraz na czym dokładnie polega? W wywiadzie
Podstawowe obowiązki wywiadu skarbowego
Organem podległym Ministrowi Finansów jest wywiad skarbowy, który swoją działalność rozpoczął ponad 15 lat temu i z powodzeniem działa do dziś. Zajmuje się szeroko pojętymi kontrolami skarbowymi i wskazuje nieprawidłowości.
W jaki sposób firmowe pojazdy będą sprawdzane?
Praktycznie każdy przedsiębiorca poszukuje rozwiązań prawnych i sprzyjających przepisów. Wśród całej masy jest prawo zakupu samochodu firmowego bez przymusu uiszczania podatku VAT. Jednak właściciele rzadko są rzetelny. Czy urząd skarbowy
Konsekwencje ukrywania dochodów
Każda osoba, która kieruje przedsiębiorstwem zobowiązana jest do rozliczania się ze swoich dochodów z urzędem skarbowym oraz do opłacania należnych podatków. W przypadku, gdy obowiązki te nie są spełniane firma
2 komentarze
Miłosz
17 września, 14:39lakas
13 sierpnia, 15:52