Kiedy unikniemy podatku CIT od darowizn i spadków?

Kiedy unikniemy podatku CIT od darowizn i spadków?

Według polskiego prawa posiadanie dóbr materialnych, nabytych w związku z testamentem bliskiej osoby jest zwolnione od podatku dochodowego.

Spadkobiercami nie objętymi podatkiem są: małżonkowie, rodzice, dzieci, wnuki, rodzeństwo, rodzice zastępczy oraz adopcyjni wraz z dziećmi. Niezbędne jest zgłoszenie faktu dziedziczenia do zamiejscowego Urzędu Skarbowego na formularzu SD-Z2 w ciągu 30 dni od prawnego otrzymania dóbr.

W sytuacji nie złożenia dokumentu, lub uczynienia tego po upływie określonego terminu, nie możemy skorzystać z ulgi i musimy zapłacić należny podatek.

Częstym problemem podczas składania tego typu deklaracji jest błędy wybór formularza. Zamiast wspomnianego druku SD-Z2 wypełniany jest SD-3. Ten błąd na szczęście nie pozbawia nas prawa do ulgi, ponieważ podstawowym kryterium jest tu czas a nie rodzaj złożonego dokumentu.

Urząd Skarbowy w wyniku stwierdzenia jakichkolwiek błędów w zeznaniu powinien wezwać zainteresowanego w celu poprawienia nieścisłości.

Ewelina Uroda
www.gazetapodatkowa.net

Poprzedni Charakterystyka tajemnicy skarbowej
Następny Rozliczamy PIT za pracę w Danii

Może to Ci się spodoba

Podatek od spadków i darowizn 1 Komentarz

Kiedy spadek pozostaje wolny od podatku?

Otrzymanie spadku lub darowizny to dla wielu osób powód do dumy i wyróżnienie. Nie zawsze jednak odbywa się to bez ponoszenia nieplanowanych kosztów. Kiedy zapisy testamentowe są dla spadkobierców wolne

Podatek od spadków i darowizn 0 Komentarz

Podatek a darowizna mieszkaniowa

W sytuacji darowizn na cele mieszkaniowe kwota, która w obrębie I grupy podatkowej ograniczona jest do wysokości 9637 zł, może być dwukrotnie większa. Natomiast darowizny mieszczące się w powyższym limicie,

Podatek od spadków i darowizn 0 Komentarz

Czym jest druk SD-Z2?

Codziennie w różnych okolicznościach umiera kilkuset Polaków. Zostawiają rodziny, przyjaciół i znajomych. Ale również swoje majątki i dobytki całego życia. Zazwyczaj dziedziczą je dzieci, wnukowie lub dalsza rodzina. Jak załatwić

0 Komentarzy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!

Zostaw odpowiedź