Rzeczy używane bez VAT
Przedsiębiorca nie będzie musiał rozliczać się z podatku VAT gdy sprzeda rzecz, której używał przez co najmniej 6 miesięcy. Takie zwolnienie jest możliwie, gdy w chwili nabycia rzeczy podatnikowi nie przysługiwało prawo do odliczenia naliczonego podatku VAT.
Zgodzie z ustawą o VAT za rzeczy używane uważane są ruchomość np. samochód, którego okres używania wynosi co najmniej pół roku do momentu nabycia prawa do rozporządzania nim jako własnością.
Towary używane przez przedsiębiorcę nie mogą być tylko przez niego nabyte, ale również używane. Definicji tej nie podlegają artykuły handlowe.
Okres 6 miesięczny liczy się od dnia nabycia towaru co jest ważne w przypadku leasingu ponieważ przedmiot umowy był już używany wcześniej. Gdy przedsiębiorca kupuje samochód z leasingu okres, po którym może nastąpić zwolnienie jest liczony od dnia wykupu auta.
Interpretacje organów podatkowych zgadzają się z tym stanowiskiem, czego przykładem jest indywidualna interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu mówiąca o tym, że pojazd może zostać objęty zwolnieniem przedmiotowym po upływie pół roku od momentu wykupienia go w ramach leasingu.
Przedsiębiorca może nie opodatkować VAT-em transakcji towaru używanego pod warunkiem, że podczas nabycia towaru nie przysługiwało mu prawo do jego odliczenia. Nie może być to mylone z sytuacją, gdzie podatnik z prawa do odliczenia zrezygnował sam. Zwolnienie to jest stosowane, gdy podatnik zakupił rzeczy przeznaczone do zwolnionej działalności i wtedy prawa do odliczenia podatnik nie posiada.
Joanna Walerowicz
www.gazetapodatkowa.net
0 Komentarzy
Brak komentarzy!
Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!