Skutki zwrotu dofinansowania przez pracodawcę
Pracodawca podpisał umowę o pracę z pracownikiem, który wymówił stosunek pracy przed okresem odpracowania kosztów, jakie pracodawca poniósł w celu jego kształcenia. Rozliczenie, które powstało w wyniku odejścia pracownika, wykracza poza zobowiązania zawarte w prawie pracy. Co mówi o tym CIT?
Pracodawca może ubiegać się o kosztów poniesionych na kształcenie pracownika. Taki zwrot powinien być zaliczony do przychodów pracodawcy, w momencie przyznania prawa jego należności. Jeśli okaże się, że zwrot ten był zawyżony, jego korekta powinna być zarachowana w przychodach roku podatkowego, w którym był on przyznany.
Jako przykład podana jest sytuacja dotycząca spółki, która na podstawie umowy zawartej z pracownikiem, w latach 2006-2009 pokrywała koszty jego kształcenia, w ramach podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Pracownik wypowiedział umowę w 2010 roku, co oznacza, że był zobowiązany pokryć część kosztów kształcenia. Firma potrąciła pracownikowi kwotę 11 tys. zł i wliczyła ją do przychodów podatkowych. Pracownik uznał, że kwota zwrotu została przez firmę zawyżona i założył sprawę w sądzie. Sąd uznał roszczenie pracownika i przyznał mu zwrot nadwyżki.
W takim wypadku, spółka złożyła wniosek do sądu z zapytaniem o sposób rozliczenia podatku dochodowego od osób prawnych w tym ostatnim etapie. Wniosek zawierał stanowisko, że jeśli kwota nadwyżki została potrącona, znaczy to, że koszty przychodów tej spółki na rok 2010 uległy obniżeniu. Firma argumentowała również, że w tym roku zwrot kosztów kształcenia była należny jako całość i został włączony do przychodów podatkowych, a zatem skoro korekta powinna nastąpić w roku, w którym było dokonane pierwotne zarachowanie.
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi zgodził się ze stanowiskiem firmy uzasadniając, że przepisy CIT nie określają konkretnie, jakie są zasady dokonywania korekt przychodów. 2010. Interpretacja była wnioskowana na podstawie ogólnych zasad. Jedna z takich reguł mówi, że przychodami podatkowymi są takie przychody, które są niewątpliwe, wymagalne i bezwarunkowe. Dyrektor zauważył jednak, że fakt skorygowania wartości przychodu nie zmienia daty jego powstania i skutek korekty przychodu powinien być odniesiony do roku 2010.
Joanna Walerowicz
www.gazetapodatkowa.net
0 Komentarzy
Brak komentarzy!
Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!