Podatek VAT za usługi gastronomiczne i cateringowe

Podatek VAT za usługi gastronomiczne i cateringowe

W usługach cateringowych i gastronomicznych zastosowana obecnie preferowana stawka VAT to 8%. Pytanie, czy jeśli podatnik oprócz tej usługi sprzedaje, herbatę kawę czy wodę może również korzystać ze stawki obniżonej podatku od towarów i usług, gdy ten towar jest mu dostarczany?

Regulacje w tym zakresie jednoznacznie informują, że nie jest to możliwe. Sprzedaż napojów posiada bowiem wyodrębniona stawkę w wysokości podatku VAT w wysokości 23%. Opodatkowanie odpłatnej dostawy towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terenie państwa jest zawarte w przepisach ustawy o podatku od towarów i usług. Od 1 stycznia 2011 roku podstawowa stawka VAT wynosi 23%.

Zostały przewidziane jednak sytuacje, w których opodatkowanie stawkami VAT jest obniżone lub zredukowane. Podstawa prawna dla tych regulacji to rozporządzenie Ministra Finansów z dn. 4 kwietnia 2011 roku dotyczące niektórych zapisów prawnych ustawy o podatku od towaru i usług.

Zgodnie z przepisami, stawka podatku VAT od towarów i usług obniża się do poziomu 8% w przypadku:

– napojów alkoholowych o zawartości powyżej 1,2 % alkoholu,

– napojów alkoholowych, które są mieszaniną napojów bezalkoholowych i piwa a zawartość alkoholu przekracza w nich 0,5%,

– usług związanych z przygotowaniem i dostarczeniem żywności z wyłączeniem sprzedaży,

– herbaty i kawy,

– gazowanych napojów bezalkoholowych,

– wody mineralnej,

– innych towarom nieprzetworzonym, które są wymienione w art. 41 ust. 1.

Świadczenie usług gastronomicznych ii cateringowych oraz dostawa napojów podlegają opodatkowaniu od towarów i usług, stawka podatku będzie różna. W świetle prawa nie ma możliwości połączenia tych dwóch usług i stosowania jednej preferencyjnej stawki VAT w wysokości 8%. Obydwa przedmioty transakcji różnią się od siebie. Usługi gastronomiczne i cateringowe jako usługi związane z wyżywieniem, których stawka opodatkowania to 8%. Dostawa napojów tj. kawy, herbaty, wody mineralnej czy napojów bezalkoholowych podlegają natomiast 23% opodatkowaniu.

Podatnik, który wykonuje takie czynności powiązane ma obowiązek na fakturze dokonać rozliczenia wyodrębniając dwie pozycje – dotyczącą wykonania usługi gastronomicznej czy cateringowej (8%VAT), oraz dostawy napojów (23%VAT).

Joanna Walerowicz
www.gazetapodatkowa.net

Poprzedni Kupno gazet a KPIR
Następny Nowe zasady fakturowania

Może to Ci się spodoba

Stawki VAT 0 Komentarz

Nowy VAT od 2013

Tydzień temu zaczęły obowiązywać nowe zasady dotyczące sposobu rozliczania procentowego podatku VAT. Zmianie uległo kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim inaczej rozliczane będą wyroby wełniane i odpady zwierzęce. Podatek spadnie z

Stawki VAT 0 Komentarz

Od 2014 wyższy podatek za wyroby tytoniowe

Od nowego roku mają wzrosnąć akcyzy na wyroby tytoniowe. Jest to projekt długoletniego projektu proponowanego przez rząd. Jakie znamy czekają palaczy? Wzrost cen najbardziej dotyka osoby kupujące papierosy codziennie. Oni

Stawki VAT 0 Komentarz

Opodatkowanie karnetu rekreacyjnego

Właściciele zakładów fitness i siłowni powinni zapoznać się z aktualizacją prawa o podatku VAT. Jednocześnie stanowisko sądów i urzędów skarbowych nie jest jednoznaczne w kwestii ulgowych wejściówek. Sprawa z nałożeniem

Stawki VAT 1 Komentarz

Odwrotne obciążenie – sprawdź, czy Twój kontrahent jest Vatowcem

Sprzedajesz laptopy, tablety, konsole do gier telefony komórkowe lub smartfony? Sprawdź komu wydasz fakturę bez naliczonego podatku VAT! Od 26 czerwca 2015r. na portalu podatkowym dostępna jest  usługa umożliwiająca sprawdzenie

1 Komentarz

  1. Anna
    12 sierpnia, 19:27 Odpowiedz
    Tyle utrudnień... Ciekawa jestem, czy początkująca osoba poradzi sobie z firmą gastronomiczną, oczywiście bez doświadczonej księgowej. Jeden błąd może ciągnąć się w skutkach latami. Oczywiście nikomu tego nie życzę, za to liczę na ujednolicenie podatku.

Zostaw odpowiedź