Co z zakupem sprzętu komputerowego?
Większość firm w Polsce nie wyobraża sobie pracy bez sprzętu komputerowego i rozwiązań technologicznych. Jednak zakup przynajmniej kilku komputerów to ogromny wydatek. Jak poradzić sobie z tak wysokimi kosztami?
Świetnym rozwiązaniem jest amortyzowanie sprzętów komputerowych jedną z dwóch metod (liniowa lub degresywna). Należy pamiętać, że wartość przedmiotów powinna przekraczać sumę 3,5 tys. zł. Jeśli koszty są niższe można je doliczyć do uzyskania przychodu.
Przedsiębiorca może skorzystać z metody liniowej (30% rocznie) lub degresywnej (wg specjalnej stawki). Terminy przelewania opłat amortyzacyjnych są dowolne (raz miesiąc, raz na kwartał, raz na rok). O wyborze jednak należy poinformować przed rozpoczęciem spłacania należności.
Podobnie sytuacja ma się wobec oprogramowania, programów komputerowych i sprzętów dodatkowych. Obowiązuje limit 3,5 tys. zł.
Warto jednak dokładnie wyjaśnić, co ustawa uważa za sprzęt komputerowy (czyli środek stały). Przede wszystkim urządzenia i pojazdy, z których przedsiębiorca chce korzystać ponad rok w związku z prowadzeniem firmy na zasadach umowy amortyzacyjnej.
W Polsce obowiązuje Kwalifikacja Środków Trwałych, według której sprzęt komputerowy to przede wszystkim karty pamięci, transmisji danych, kontroli danych, układy centralne, dodatkowe urządzenia wyjściowe i wejściowe.
Warto zwrócić uwagę na dodatkowe kwestie dotyczące środków trwałych. Za jeden środek trwały uważa się jedno stanowisko komputerowe (monitor, myszka, klawiatura, drukarka itd.). Trzeba umieć to rozróżnić i odpowiedni o zapisać w rejestrze.
Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net
Może to Ci się spodoba
Czy najmowanie pomieszczeń może być kosztem uzyskania przychodów?
Często przedsiębiorcy, oprócz oferowanych towarów i usług, posiadają nieruchomości, grunty rolne i inne majątki, które wynajmują lub dzierżawią. Nie zawsze jednak udaje się zachować ciągłość w najmie lub dzierżawie. Czy
1 Komentarz
Karolina
04 września, 14:52