Na czym polega leasingowanie operacyjne?

Na czym polega leasingowanie operacyjne?

Obecnie leasing jest bardzo popularny wśród przedsiębiorców. Korzystają z niego szczególnie te firmy, które chcą kontrolować swoje wydatki i racjonalnie gospodarować pieniędzmi. Od lat istnieje możliwość leasingowania operacyjnego. Na czym polega?

Wzięcie leasingu operacyjnego to nic innego, jak dawna forma leasingowania plus ewentualne dodatki oferowane przez firmy leasingowe. Przede wszystkim chodzi o finansowanie przeglądów, napraw, wymiany części. Oznacza to, ze przedsiębiorca wśród wszystkich opłat finansuje amortyzację i odsetki.

Kwoty te jednak nie są rozdzielane. Cała usługa jest ujęta w jednej sumie (opłata leasingowa + koszty operacyjne). Tak, jak w przypadku innych sposobów leasingowania konieczne jest podpisanie umowy. Jej dodatkowym atutem jest możliwość wykupienia pojazdu (lub innego przedmiotu, o którym stanowi umowa) po upływie trwania umowy.

Jak w innych przypadkach, tutaj również możliwe jest zerwanie umowy. Dokładne terminy zależą od dat proponowanych przez obie strony.

Leasing operacyjny traktowany jest jako usługa, zatem opłata za korzystanie musi być uiszczana systematycznie i zgodnie z warunkami umowy. Należy pamiętać, że do kwoty należnej nie naliczany jest podatek.

 

Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net

Poprzedni Nowy VAT od 2013
Następny Co z darowiznami dla instytucji oświatowych?

Może to Ci się spodoba

VAT w Leasingu 0 Komentarz

Dostawa towaru w ramach umowy leasingowej

W ramach umowy leasingowej wydanie towarów może być uznane jako jego dostawa. W przypadku, gdy zawarta jest umowa leasingowa, aby wydanie towaru zostało uznane za dostarczenie muszą zostać spełnione dwa

VAT w Leasingu 0 Komentarz

Pojazdy leasingowane a podatek

Każdy przedsiębiorca, który kupuje dowolny pojazd, musi uiścić z tego tytułu podatek. Inaczej jednak jest w przypadku firm leasingowych, które oferują użytkowanie samochodów w oparciu o umowy leasingowe. Firmom leasingowym

VAT w Leasingu 0 Komentarz

Kto odprowadza podatek w leasingu zagranicznym?

Współprace na podstawie leasingu podmiotów nie ogranicza zasięg terytorialny. Oznacza to, iż stronami leasingu mogą być podmioty nie działające na terenie jednego kraju. W przypadku leasingu zagranicznego istotne jest określenie

0 Komentarzy

Brak komentarzy!

Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!

Zostaw odpowiedź