Jaki wzmacniacz zintegrowany powinienem kupić?
Wzmacniacz audio jest istotnym elementem każdego systemu stereo. Napędza on głośniki w celu uzyskania najlepszej jakości dźwięku. Jakość dźwięku systemu audio zależy od wzmacniacza i głośników.
Wzmacniacz to urządzenie, które wzmacnia dźwięk i przekazuje go do głośników. Jego podstawowym parametrem jest moc, jaką jest w stanie dostarczyć do głośników. Powinna być ona zbalansowana z potrzebami głośników. Nie powinna przekraczać maksymalnej mocy głośników. Często jest ona niższa. Dla kolumn półkowych jest to zazwyczaj 15 W, a dla podłogowych 50 W. Wszystko zależy od głośnika i wielkości pomieszczenia. Głośniki o wyższej skuteczności będą dobrze współpracowały ze słabszymi wzmacniaczami (np. lampowymi).
Sprawdź także: Cechy dobrego amplitunera
Wzmacniacz zintegrowany – lampowy czy tranzystorowy?
Najpopularniejszym rozwiązaniem w tej kategorii są wzmacniacze zintegrowane, zwane też integrami. Łączą one w jednej obudowie stopień sterujący i wzmacniacz. Wzmacniacz mocy. Na rynku istnieją dwa rodzaje wzmacniaczy zintegrowanych: oparte na tranzystorach lub oparte na lampach.
Ze względu na swoją uniwersalność, wzmacniacze tranzystorowe są najbardziej popularną konstrukcją. Mogą one napędzać głośniki o większych wymaganiach, szczególnie duże, niskoczęstotliwościowe.
Urządzenia lampowe – charakteryzują się niższym poziomem mocy niż wzmacniacze półprzewodnikowe. Konstrukcje te najlepiej stosować z głośnikami o wysokiej skuteczności. Dostępne są również wzmacniacze lampowe o większej mocy, co ułatwia dobór głośników. Te przypadki mogą być kosztowne. Należy również pamiętać, że lampy w końcu się zużywają i trzeba je wymieniać. Pomimo tych niedogodności wiele osób nadal uwielbia lampowy dźwięk tych wzmacniaczy.
Współpraca z gramofonami, słuchawkami i innymi urządzeniami audio
Ważne jest, aby przy wyborze wzmacniacza zintegrowanego wziąć pod uwagę jego wyposażenie. Zwiększa to funkcjonalność urządzenia i pozwala mu współpracować z szeroką gamą sprzętu audio. Warto zastanowić się, czy wzmacniacz o lepszej specyfikacji nie będzie bardziej odpowiedni dla Twoich potrzeb. Nawet jeśli teraz nie korzystasz ze wszystkich funkcji, to w przyszłości mogą okazać się bardzo pomocne. Warto zwrócić uwagę na te funkcje:
Konwerter cyfrowo-analogowy (DAC) – pozwala na pracę ze źródłami cyfrowymi, które dostarczają sygnały audio w postaci analogowej. Moduł ten pozwala na przekształcenie przenośnego odtwarzacza lub komputera w funkcjonalne źródło dźwięku Hi-Fi.
Niezbędny dla miłośników analogowego brzmienia, przedwzmacniacz gramofonowy. Moduł ten pozwala na podłączenie gramofonu do wzmacniacza. Ważne jest, aby przed zakupem sprawdzić, czy zainstalowany wzmacniacz gramofonowy będzie współpracował z posiadaną wkładką gramofonową. Przedwzmacniacze zazwyczaj współpracują z wkładkami MM. Zaawansowane konstrukcje mogą współpracować zarówno z wkładkami MM jak i MC.
Wzmacniacz słuchawkowy – Układ ten pozwala na podłączenie słuchawek do wzmacniacza. Eliminuje to konieczność zakupu zewnętrznego wzmacniacza słuchawkowego. Pozwala to na zaoszczędzenie pieniędzy na systemie audio przy jednoczesnym zachowaniu oczekiwanej funkcjonalności.
Złącza wejściowe decydują o tym, ile i jakiego typu urządzenia możemy podłączyć do naszego wzmacniacza zintegrowanego. Jeszcze kilka lat temu normą były złącza XLR. Cyfrowe audio rozwija się bardzo szybko i „integratorzy” zaczęli stosować coraz bardziej wyrafinowane wejścia cyfrowe, takie jak optyczne i koaksjalne. Umożliwiają one przesyłanie do wzmacniacza sygnału audio z telewizora, odtwarzacza Bluray/DVD czy konsoli do gier. Port Ethernet to kolejna warta uwagi funkcja, która pozwala na podłączenie wzmacniacza do sieci domowej w celu odtwarzania muzyki.
Łączność bezprzewodowa – Istnieje wiele urządzeń, które obsługują najbardziej popularne technologie, takie jak Bluetooth, AirPlay i Wi-Fi. Wi-Fi, AirPlay, Bluetooth lub wszystkie trzy. Bluetooth i AirPlay umożliwiają strumieniowe przesyłanie dźwięku do wzmacniacza za pośrednictwem smartfona, tabletu lub innych urządzeń Bluetooth lub Apple (AirPlay). Dla uzyskania najlepszych rezultatów dostępna jest obsługa Wi-Fi. Pozwala to na dostęp do biblioteki muzycznej za pośrednictwem sieci bezprzewodowej w domu.
Charakter brzmienia wzmacniacza to osobny temat, który jest bardzo ważny. Obejmuje on barwę, naturalność i rytmiczność, dynamikę oraz budowę przestrzeni dźwiękowej. Dla uszu jednego słuchacza dobry bas może okazać się niewystarczający. Dlatego ważne jest, aby przed zakupem wzmacniacza poznać jego możliwości brzmieniowe.
Może to Ci się spodoba
Wprowadzenie podatku obrotowego od sklepów wielkopowierzchniowych może kosztować branżę 3 mld zł rocznie. Najbardziej zagrożone są duże sieci detaliczne
Objęcie sklepów wielkopowierzchniowych podatkiem obrotowym negatywnie odbije się na wynikach sieci handlowych. Propozycja forsowana przez Prawo i Sprawiedliwość może kosztować przedsiębiorców nawet 3 miliardy złotych rocznie. Najbardziej zagrożeni są wielcy detaliści, tacy
Mobilnie płaci nawet 80 proc. użytkowników smartfonów i tabletów
Urządzenia mobilne zawładnęły rynkiem płatniczym w Polsce. Już blisko 80 proc. użytkowników smartfonów i tabletów płaci za ich pomocą. Na popularności zyskują także smartwatche, inteligentne opaski czy breloki z wbudowaną kartą płatniczą. Banki pracują
Płać kartą kredytową i zmniejszaj swój podatek
W Polsce większość przedsiębiorców swoje zobowiązania opłaca gotówką lub przelewem z konta firmowego. Jednakże coraz większa grupa osób prowadzących działalność gospodarczą korzysta z dodatkowego zabezpieczenia płynności finansowej jaką jest karta
Kiedy warto płacić podatek VAT?
Rejestracja podatnika VAT jest przymusowa tylko w momencie, jeśli roczny dochód działalności przekracza 150 tys. zł. Co prawda istnieją w Polsce zwolnienia z płatności podatku VAT, jednak nie zawsze się
Od 2018 roku kasy fiskalne będą połączone z centralnym systemem fiskusa
Do 2020 roku wszystkie działające w polskich firmach kasy fiskalne, czyli ponad 1,8 mln urządzeń, będą musiały być połączone z centralnym systemem administracji podatkowej. Rząd chce przez e-paragony poprawić skuteczność kontroli skarbowych i uszczelnić
Start-upy mogą liczyć na coraz większe wsparcie finansowe
W Polsce działa ok. 2,7 tys. start-upów. Zdecydowana większość z nich, bo aż 73 proc., znajduje się na jednym z dwóch środkowych etapów rozwoju. Tylko 15 proc. jest na etapie ekspansji rynkowej. Liczba
0 Komentarzy
Brak komentarzy!
Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!