Za rok PIT dla rolnika
Od 2014 roku każdy rolnik będzie musiał wykazać wszystkie swoje przychody płynące z prowadzenia działalności rolniczej i wypełniony PIT przekazać do odpowiedniego urzędu pracy.
Projekt ustawy został zatwierdzony już dwa lata temu. Na mocy nowelizacji zniesiony zostanie podatek rolny i wprowadzony podatek dochodowy.
Taką datę wskazał 13 sierpnia 2012 r. minister rolnictwa Stanisław Kalemba w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”. Projekt ustawy wprowadzającej podatek dochodowy dla rolników od dochodów z działalności rolniczej i jednocześnie likwidującej podatek rolny jest już podobno uzgodniony z ministrem finansów.
Według specjalistów w branży podatkowej tak naprawdę niewiele się zmieni, a jeśli nawet to nie obciąży to portfeli rolników zbyt mocno. Inni eksperci mają przeciwne zdanie, bowiem uważają, że zmiana ta zadziała na niekorzyść i utrudni życie dość ubogim grupom zawodowym.
Konieczność deklarowania przychodów będzie nieodwołalna, a każde odstępstwo od założeń ustawy, karane zgodnie z taryfikatorem.
Nikt natomiast nie mówi, ile kosztów poniesie państwo, na przyjęcie nowych inspektorów skarbowych, którzy badać będą sumienność rolników i szczegółowo badać wszystkie przychody.
Na pewno niezadowoleni będą rolnicy, chociażby dlatego, że zmuszeni będą do wypełniania dodatkowych dokumentów i dopełniania formalności.
Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net
Może to Ci się spodoba
Korekta zeznania podatkowego
Termin składania deklaracji PIT oraz CIT upływa 30 kwietnia każdego roku. Do końca kwietnia należy też wpłacić na konto urzędu skarbowego kwoty wykazane z zeznaniu rocznym jako niedopłata. Do deklaracji,
Zaproponowana reforma podatkowa negatywnie oceniana przez pracodawców
W ramach Polskiego Ładu rząd chce zmienić limity kwoty wolnej od podatku oraz drugiego progu podatkowego. Według Pracodawców RP nie jest to jednak projekt przemyślany. Skorzystają z niego tylko najubożsi pracujący i emeryci, natomiast
Ilość dzieci a podatki
Z najnowszych ustaleń wynika, że wysokość kwoty wolnej od podatku powinna być wprost proporcjonalna do ilości dzieci pod opieką. Oznacza to, że rodziny wielodzietne mogą liczyć na duże odciążenie wspólnego
Jak powinno wyglądać rozliczenie korepetytora?
W ostatnim czasie wielu uczniów i studentów korzysta z usług korepetytora. Pobierają dodatkowych lekcji z Wszystkich przedmiotów, gdyż nie są w stanie samodzielnie opanować tematu. Dlatego też ofert udzielania korepetycji
Ile zyskasz, gdy przyznasz się do nieujawnionej darowizny
Przyjęta przed laty i niezgłoszona do opodatkowania darowizna może być źródłem sporych kosztów podatnika. Jeśli organ podatkowy ujawni taki fakt, nakłada daninę od nieujawnionych dochodów w wysokości 75% podstawy opodatkowania.
Zmiany w uldze abolicyjnej wprowadzają limit odliczenia do 1360 zł
Od stycznia 2021 roku osoby, które rozliczają dochody z zagranicy zgodnie z metodą proporcjonalnego odliczenia, skorzystają z ulgi podatkowej tylko do kwoty 1360 zł. Ministerstwo Finansów tłumaczy, że ma to zapobiec nieprawidłowościom i unikaniu
1 Komentarz
Maciek
15 sierpnia, 17:24