Przestępstwa w branży deweloperskiej
Branża deweloperska cieszy się ogromnym zainteresowaniem inspektorów skarbowych przede wszystkim dlatego, że w każdym roku notuje się bardzo dużą ilość oszustw i przestępstw. W trakcie kontaktów z deweloperami trzeba się wykazywać zdrowym rozsądkiem o rozwagą. Jakie błędy klienci popełniają najczęściej?
Zwykle klienci uważają, że jeśli weszli w posiadanie mieszkania lub innej nieruchomości są jej właścicielami i mogą robić z nimi, co tylko chcą. Tak do końca nie jest. Przede wszystkim dlatego, ze polskie prawo czuwa nad nielegalnym handlem mieszkaniami (od kupna do sprzedaży musi upłynąć ustawowy czas, ponieważ szybkie transakcje są traktowane jako chęć wzbogacenia się w krótkim czasie). Niejednokrotnie właściciel zapomina, że gdy kupuje działkę musi pokonać przekształcenia w zależności od potrzeb (działki rolne, działki budowlane).
Oprócz osób indywidualnych także przedsiębiorcy prężnie działają na rynku nieruchomości. Sprzedają i kupują budynki lub biura, remontują i sprzedają. Często zapominają uwzględnić w księdze przychodów i rozchodów informacji, że dokonano zakupu budynku (to również należy do przychodu firmy).
Jednak rekordy bije chwyt polegający na powzięciu pieniędzy za nieruchomość bez podpisania aktu notarialnego. Nabierają się głównie osoby nie mające pojęcia o procedurach kupna-sprzedaży nieruchomości.
Warto czasami zasięgnąć rady specjalistów, bezstronnych ekspertów lub firm pośredniczących, które w sposób jasny i klarowny przedstawią krok po kroku wszystkie działania i rozwieją ewentualne wątpliwości.
Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net
1 Komentarz
Jarek
17 września, 14:46