Jak liczyć rok podatkowy?
Termin „rok podatkowy” nie jest wyjaśniony w żadnej dedykowanej temu tematowi ustawie. Jednakże ustalone zostały uznane ogólne zasady określania roku podatkowego. Za taki uważa się rok kalendarzowy, czyli 12 miesięcy.
Istnieje jednak możliwość, że sam przedsiębiorca określi rok podatkowy według własnego uznania. Metoda często stosowana przez przedsiębiorców sezonowych. Nie można jednak zapominać, że aby pozwolić sobie na tego typu rozwiązanie trzeba zapisać wszelkie postanowienia w regulaminie lub umowie spółki lub w dokumentach podatkowych.
Nie obejdzie się bez załatwiania formalności w urzędach i instytucjach. Fakt ten należy zgłosić na 30 dni przed planowanym rozpoczęciem działania firmy lub miesiąc od momentu upływu poprzedniego roku podatkowego (czyli styczeń, jeśli rok podatkowy kończy się w grudniu poprzedniego roku).
W przypadku, kiedy wiadomość ta nie zostanie przekazana, wówczas decyzja o zmianie roku podatkowego nie wchodzi w życie i należy korzystać z dotychczasowego rozwiązania.
Nie ma odstępstw od normy nawet w przypadku, gdy wniosek o zmianę roku podatkowego nie zostanie dostarczony do urzędu w terminie z przyczyn nieleżących po stronie przedsiębiorcy.
Podatnik może również skrócić swój rok podatkowy (mniej niż 12 miesięcy) w przypadku, gdy dopiero otwiera firmę lub w trakcie jej prowadzenia z określonych powodów.
Justyna Błahut
www.gazetapodatkowa.net
Może to Ci się spodoba
Jak wpisać leasing do ksiąg rachunkowych?
Obecnie część przedsiębiorców posiada problemy finansowe lub kłopoty ze spłatą kredytu. Dobrym rozwiązaniem dla małych firm jest skorzystanie z leasingu. Decydują się na niego właściciele, którzy muszą zakupić pojazd mechaniczny.
Usługi zagraniczne w CIT
CIT to podatek dochodowy od osób prawnych. Poniższy artykuł poświęcony będzie rozwiązaniu wątpliwości w przypadku rozliczania podatku CIT przez przedsiębiorców korzystających z usług doradców za granicą kraju. Przedsiębiorcy działający na
Od stycznia same nowości w leasingu
Od tego roku w życie weszły nowe ustalenia w sprawie leasingowania. Wbrew powszechnej opinii dają wiele korzyści samym zainteresowanym i ułatwiają podstawowe procedury. Oprócz tego są sprzyjające dla tych, którzy
Czy można opodatkować wynajęcie komputerów od zagranicznej firmy?
Coraz częściej ze specjalistycznego sprzętu komputerowego korzystają tez polskie firmy. Jest to wygodna forma zwłaszcza, gdy trzeba wykonać specyficzne zlecenie i wynajęcie takiego sprzętu jest bardziej opłacalne niż jego zakup.
Jak ewidencjonujemy ceny transferowe?
Przedsiębiorstwa w kraju powinny rzetelnie prowadzić dokumentacje dotyczącą cen transferowych. Może być ona konieczna podczas urzędowych badań firm krajowego rynku. W praktyce upublicznienie umowy transakcji oraz oceny jej zysku nie
Czy ceny transferowe są kontrolowane?
W trakcie przygotowywania dokumentacji podatkowych lub druków indywidualnych dla firmy, nadchodzi pora na ustalenie cen transferowych. Czym są w rzeczywistości oraz kiedy powinny być stosowane? Czy ktoś kontroluje ich wartość?
0 Komentarzy
Brak komentarzy!
Możesz być pierwszy - dodaj komentarz!