Od 2015 księgowy z kasą fiskalną bez względu na wielkość obrotu
1 stycznia 2015 roku weszło w życie Rozporządzenie Ministra Finansów, które zobowiązało księgowych, świadczących na rzecz osób fizycznych usługi doradztwa podatkowego, do stosowania kas fiskalnych. Konieczność prowadzenia ewidencji przy użyciu urządzenia rejestrującego wystąpi bez względu na wysokość osiąganego obrotu. Przypominamy, do kiedy biura księgowe mają czas na zainstalowanie kasy i pomagamy w wyborze odpowiedniego rozwiązania technologicznego.
Kasa fiskalna obowiązkowa, ale nie od 1 stycznia
Rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących weszło w życie 1 stycznia 2015 roku, ale nie był to ostateczny termin na zainstalowanie urządzenia fiskalnego. Podatnicy objęci nowymi przepisami, a wśród nich księgowi, mogą skorzystać z ustanowionych okresów dostosowawczych.
Biura rozpoczynające obsługę osób fizycznych w 2015 roku powinny zainstalować kasę fiskalną najpóźniej po dwóch miesiącach, następujących po miesiącu, w którym po raz pierwszy wykonano tego typu usługę – tłumaczy Szef Serwisu w Polskim Centrum Kas Fiskalnych, Marcin Ciechowicz.
Z okresu dostosowawczego będą mogli skorzystać także księgowi, którzy do 31 grudnia 2014 nie przekroczyli rocznego limitu obrotu, przed wejściem w życie Rozporządzenia obsługiwali klientów indywidualnych i nadal kontynuują ten rodzaj działalności. W ich przypadku ostatecznym terminem rozpoczęcia ewidencji przy użyciu kasy fiskalnej będzie 1 marca 2015.
Jak wybrać odpowiednią technologię sprzedaży?
Zmiana przepisów oznacza dla wielu księgowych konieczność zakupu kasy fiskalnej. Przed wyborem konkretnego urządzenia warto się jednak zastanowić, jakie rozwiązanie technologiczne będzie dostosowane do potrzeb biura i ułatwi prowadzenie ewidencji. Poszczególne modele kas rejestrujących oferują bowiem różne parametry i funkcje. Szukając odpowiedniego urządzenia dobrze jest zwrócić uwagę nawet na kwestie, które pozornie mogą wydawać się mało istotne, a w ogólnym rozrachunku wpływają na komfort pracy – gabaryty i wagę.
Wybór urządzenia warto oczywiście poprzedzić samodzielną analizą oferowanych parametrów i funkcji. Dzięki temu zyskamy rozeznanie w szerokiej ofercie kas fiskalnych. W zakupie odpowiedniego urządzenia niezbędne może się jednak okazać wsparcie ze strony firmy, która zajmuje się sprzedażą tego typu technologii. Wiedza i doświadczenie dystrybutora dadzą nam pewność, że otrzymamy najlepsze rozwiązanie – podkreśla ekspert PCKF.
Nowoczesna kasa dla księgowego
Korzystanie z nowoczesnej technologii wpływa nie tylko na komfort i efektywność pracy, ale także na uznanie w oczach klientów. Kasa fiskalna również może stać się wizytówką biura księgowego. Przykładem takiego urządzenia jest z pewnością Elzab K10. Wspomniana kasa wyróżnia się przede wszystkim zastosowaniem obszernego i intuicyjnego w obsłudze panelu dotykowego (zamiast tradycyjnej klawiatury). Co więcej, zarówno ekran K10, jak i obudowa, są odporne na uszkodzenia mechaniczne i działanie czynników zewnętrznych, np. wnikanie płynów. Wystarczy dodać do tego, że kasa posiada moduł elektronicznej kopii paragonów i jest dostępna w trzech wersjach kolorystycznych, a otrzymamy urządzenie fiskalne na miarę XXI wieku.
Technologia, której zaufali inni przedsiębiorcy
Oprócz nowinek technologicznych, cieszących się zainteresowaniem użytkowników, na polskim rynku dostępne są także sprawdzone i popularne urządzenia fiskalne, które od lat służą polskim przedsiębiorcom. Proste w obsłudze i wytrzymałe na intensywną eksploatację, a jednocześnie funkcjonalne i nowoczesne. Taką kasą jest z pewnością Posnet Bingo HS EJ, model należący do rodziny produktów Posnet Bingo. Kasa posiada moduł elektronicznej kopii paragonów, więc automatycznie zapisuje dane o prowadzonej sprzedaży, jak również umożliwia programowanie klawiszy funkcyjnych. Co więcej, Bingo HS EJ korzysta z wydajnego i wytrzymałego mechanizmu drukującego, który pozwala na szybką wymianę rolki papieru.
Niewielka kasa stacjonarna do szybkiej obsługi klientów
Większość produkowanych dziś kas fiskalnych posiada klawisze funkcyjne, które można zaprogramować albo do prowadzenia szybkiej sprzedaży, albo do bezpośredniego dostępu do najważniejszych funkcji. Dzięki temu urządzenia rejestrujące zdecydowanie usprawniają pracę w punktach handlowo-usługowych. Nietrudno zgadnąć, że im więcej klawiszy funkcyjnych, tym lepiej. W tej kategorii warto wyróżnić Elzab Mini E, czyli niewielką kasę fiskalną, która umożliwia zdefiniowanie aż 61 skrótów. Poza tym, wspomniane urządzenie archiwizuje kopie paragonów w formie elektronicznej, więc znika konieczność przechowywania wielu papierowych wydruków.
Mała, lekka, poręczna i funkcjonalna
Urządzenie cechujące się niewielkimi gabarytami wcale nie musi oferować mniej funkcji. Tak powszechna dziś miniaturyzacja sprawiła, że mała i lekka kasa fiskalna może korzystać z najbardziej zaawansowanych rozwiązań technologicznych. Przykładem takiego urządzenia jest Posnet Mobile HS EJ. Wymiary tego modelu to jedynie 46 x 48 x 158 mm (wysokość, szerokość, długość), a waga – zaledwie 400 g! Pod względem gabarytów Mobile HS EJ nie ma sobie równych – to najmniejsza i najlżejsza kasa fiskalna na rynku. A co oferuje poza tym? Elektroniczną kopię paragonów, korzystanie z klawiszy funkcyjnych, 4 000 pozycji w bazie towarowej oraz szybki wydruk potwierdzeń zapłaty.
Mobile HS EJ to kasa mobilna, więc w tego rodzaju działalności sprawdzi się najlepiej. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby korzystać z niej w stacjonarnym biurze księgowym. Zajmie zdecydowanie mniej miejsca, niż tradycyjne urządzenie, a przy okazji zapewni dostęp do przydatnych funkcjonalności – podsumowuje Ciechowicz.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!
Może to Ci się spodoba
Prowadzenie biznesu w Polsce ma być prostsze
Bardziej przyjazna administracja, łatwiejsze odzyskiwanie wierzytelności i łagodniejsze przepisy prawa – to niektóre z ułatwień, jakie przewiduje zaproponowany przez resort rozwoju pakiet dla przedsiębiorców. Skorzystają z niego głównie małe i średnie firmy. W najbliższych tygodniach propozycje
Polskie banki dobrze sobie radzą na tle europejskich. Muszą jednak szukać dalszych oszczędności
Banki działające w Polsce są beneficjentami dobrej sytuacji w gospodarce, ale szukanie oszczędności będzie w kolejnych latach jednym z największych wyzwań stojących przed nimi – wskazują eksperci A.T. Kearney. W ubiegłym roku w sektorze koszty
Niskie Ceny Nieruchomości w Batumi
Batumi, malownicze miasto nad Morzem Czarnym, jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się rynków nieruchomości w Gruzji. Jego atrakcyjność dla inwestorów wynika nie tylko z pięknych plaż i rozwiniętej infrastruktury turystycznej,
Mądry Polak po szkodzie – wiesz, że on Cię uratuje, ale wciąż go nie masz? To błąd!
W ostatnich latach zwiększa się zainteresowanie kierowców wciąż zmieniającymi się przepisami prawa drogowego. Pojawiają się kolejne zaostrzenia, aby jeszcze lepiej zadbać o bezpieczeństwo zarówno kierowców jak i pieszych. Czy dzięki
Mniej niż 20 proc. mikro- i małych firm w sektorze handlu i usług akceptuje płatności kartami
Tylko co piąty przedsiębiorca akceptuje karty płatnicze – wynika z doświadczeń Banku Pekao SA. Główną barierą jest obawa o wysokie koszty, jednak inwestycja w terminal płatniczy może się szybko zwrócić. Detaliści akceptujący płatności
Kredyt mieszkaniowy powinien być przywiązany do nieruchomości, a nie do osoby
Osoby mające kredyt w walucie obcej będą mogły się ubiegać o rekompensatę z tytułu spreadów pobieranych przez banki. To rozwiązanie zaproponowane w prezydenckim projekcie ustawy frankowej, która ma ulżyć kredytobiorcom. W pracach nad dokumentem pojawiały
2 komentarze
antek
06 sierpnia, 17:42darek
09 stycznia, 09:33