Nadpłata podatkowa w praktyce

Nadpłata podatkowa w praktyce

Nadpłata podatkowa to termin, z jakim można zetknąć się składając zeznanie podatkowe do organu właściwego, czyli właściwego Urzędu Skarbowego.
Co to jest nadpłata? I czy trzeba się jej obawiać? Uspokajamy – to jedna z tych sytuacji, w której chciałby się znaleźć każdy podatnik…

podatki3

Nadpłata a Ordynacja Podatkowa

Zgodnie z przepisami zawartymi w Przepisach Ordynacji Podatkowej, z nadpłatą mamy do czynienia, w przypadku gdy od płatnika pobierany jest podatek w zbyt wysokiej kwocie lub gdy podatek został zapłacony niezależnie, w wysokości wyższej od jego zobowiązania.

Sam moment nadpłaty określany jest wraz z dniem gdy:

  • a) podatnik zapłacił podatek niezależny lub podatek w wysokości większej od należnej,
    b) płatnika pobrał podatek nienależny lub podatek w wysokości większej od należnej,
    c) płatnik lub inkasent dokonał zapłaty należności, która wynikała z decyzji o odpowiedzialności płatnika (inkasenta), w przypadku gdy takie świadczenie było nienależne lub zostało ustalone w kwocie wyższej, niż kwota rzeczywiście należna,
    d) nastąpiło złożenie zeznania rocznego w podatku dochodowym od osób fizycznych,
    e) nastąpiło złożenie zeznania wstępnego w podatku dochodowym od osób prawnych
    f) doszło do złożenia deklaracji podatku akcyzowego w podatku akcyzowym.

Jak wynika z powyżej wymienionych sytuacji, mówiąc w prostych słowach, z sytuacją powstania nadpłaty mamy do czynienia przede wszystkim gdy doszło do zapłaty lub potrącenia podatku.

Jak odzyskać pieniądze z nadpłaconego podatku

Jeśli dany podatnik kwestionuje zasadność pobrania podatku przez płatnika lub też uważa, że jego wysokość została zawyżona, wówczas ma możliwość złożyć wniosek o stwierdzenie nadpłaty podatku. Można zakwestionować wysokość pobranego podatku w zeznaniu rocznym a także w niektórych przypadkach w deklaracji podatku akcyzowego.

O zasadności wniosku decyduje organ podatkowy przeprowadzając odpowiednią procedurę. Wówczas też stwierdza, czy podatek pobrany został prawidłowo oraz czy w prawidłowej kwocie.
Jeśli podatnik ma przesłanki do stwierdzenia nadpłaty podatku, swój wniosek winien złożyć w przeciągu 5 lat od powstania nadpłaty. Prawo do zwrotu nadpłaty bowiem wygasa po upływie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin określony w art. 76 par. 1 Ordynacji podatkowej. Po upływie tego terminu podatnik nie ma również prawa ubiegać się o zaliczenie nadpłaty na poczet bieżących lub przyszłych zobowiązań podatkowych.

Jakie są terminy zwrotu nadpłaty i w jaki sposób dokonywany jest jej zwrot?
W zależności od sytuacji prawnej, terminy zwrotu zostały mocno zróżnicowane. Zwrot następuje:

  • * w terminie 30 dni od dnia wydania decyzji o zmianie decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego lub określającej wysokość zaległości podatkowej, zmianie decyzji o odpowiedzialności podatkowej płatnika lub inkasenta, uchyleniu lub stwierdzeniu nieważności decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego lub określającej wysokość zaległości podatkowej, uchyleniu lub stwierdzeniu nieważności decyzji o odpowiedzialności podatkowej płatnika lub inkasenta, stwierdzeniu nadpłaty. stwierdzeniu nadpłaty w sytuacji, gdy nadpłata powstała w wyniku prawomocnego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego
    * w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania rocznego przez podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych, zeznania wstępnego w podatku dochodowym od osób prawnych bądź deklaracji podatku akcyzowego.

Zwrot nadpłaty jest dokonywany na wskazany przez podatnika, płatnika lub inkasenta rachunek bankowy. W przypadku, jeśli osoby nie są obowiązane do posiadania rachunku bankowego, na ich wniosek nastąpi wypłata nadpłaty podatku w gotówce.
Rekompensata za nadpłatę

W sytuacji gdy podatnik miał do czynienia z nadpłatą podatkową, organ właściwy dokonuje nie tylko zwrotu nadpłaty ale i stosownej rekompensaty w związku ze szkodą która powstała w związku z brakiem możliwości dysponowania przez podatnika swoimi środkami finansowymi.
Nadpłaty są z reguły oprocentowane do dnia ich zwrotu.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Poprzedni Od lutego nie zapłacimy kartą w internecie
Następny Doborowolne gormadzenie środków na emeryturę

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Komentarz

Jaki wzmacniacz zintegrowany powinienem kupić?

Wzmacniacz audio jest istotnym elementem każdego systemu stereo. Napędza on głośniki w celu uzyskania najlepszej jakości dźwięku. Jakość dźwięku systemu audio zależy od wzmacniacza i głośników. Wzmacniacz to urządzenie, które

Wiadomości 0 Komentarz

Poprawia się sytuacja w segmencie mikro, małych i średnich przedsiębiorstw

Po pogorszeniu nastrojów w sektorze MŚP w I kwartale roku teraz widać ich znaczącą poprawę – wynika z Barometru EFL. Bardziej optymistyczne są prognozy dotyczące sprzedaży produktów i usług. Statystyki GUS pokazują też, że

Wiadomości 0 Komentarz

Od lipca fiskus będzie kontrolować firmy przez Jednolity Plik Kontrolny

Po 1 lipca urzędy skarbowe będą przeprowadzać kontrole skarbowe elektronicznie, z wykorzystaniem Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Zmiany te wymagają od firm dostosowania swoich systemów informatycznych, które od tego momentu będą musiały

Finanse 0 Komentarz

Bankomaty coraz lepiej chronione przed atakami przestępców

Liczba transakcji bankomatowych od dwóch lat utrzymuje się na stałym poziomie. Według NBP wartość wypłacanej gotówki w II kwartale tego roku sięgnęła 184 mln zł. Polacy coraz częściej korzystają z usługi BLIK

Wiadomości 1 Komentarz

Czy usługi księgowe może proponować każdy?

Nikogo nie zaskakuje fakt, że od dłuższego czasu właściciele oraz zwykłe osoby potrzebują porad księgowych. Przede wszystkim dlatego, że samodzielnie nie umieją przeprowadzić wszystkich obliczeń. Kto może oferować takie usługi?

Wiadomości 0 Komentarz

Rząd chce zachęcić Polaków do odkładania na emerytury

Polacy odkładają rocznie średnio 2,5 mld zł na emerytury. Choć popularność służących do tego kont i pracowniczych programów emerytalnych rośnie, to rynek dobrowolnych oszczędności emerytalnych wciąż wypada słabo. Eksperci podkreślają, że

3 komentarze

  1. minis
    06 sierpnia, 17:47 Odpowiedz
    A co w przypadku gdy w ciągu 30 dni nie otrzymamy tej oto nadpłaty? Gdzie należy się wtedy zwrócić?
  2. sprt
    13 sierpnia, 15:50 Odpowiedz
    Zwrot nadpłaty jest dokonywany na wskazany przez podatnika rachunek, czy może być przez pocztę?
  3. żona
    17 grudnia, 20:28 Odpowiedz
    Wydaje mi się, że to czy zwrot dostaniemy przez pocztę, czy na rachunek to obojętne. Sami możemy to wybrać.

Zostaw odpowiedź