Kierowco, wymień opony!

Kierowco, wymień opony!

Opony w samochodzie są podstawą bezpiecznej i wygodnej jazdy, zwłaszcza zimą. Śnieg, błoto oraz deszcze powodują, że od opon zimowych wymagamy znacznie więcej niż latem, kiedy jest z reguły sucho i ciepło.

141622782283799800

Konstrukcja opony zimowej

Współczesne opony zimowe są dziełami pracy inżynierów i projektantów, którzy mając do dyspozycji najnowsze osiągnięcia nauki i techniki konstruują opony przystosowane do różnych warunków, tak by zapewnić ich użytkownikom jak największe bezpieczeństwo. Wbrew pozorom, opona nie jest prostym kawałkiem gumy – jej budowa jest znacznie bardziej złożona. Podstawą budowy opon jest odpowiednia mieszanka gum, które łączone są z innymi elementami. Tak więc mamy osnowę, która składa się z wielu warstw kordu poliamidowego lub z włókna szklanego. Sposób ułożenia włókien osnowy, daje nam różne konstrukcje opon (radialne lub diagonalne). Następnie w oponie wyróżniamy opasanie (warstwa włókien, wykonana z możliwie jak najbardziej nierozciągliwego materiału), usztywniające czoło opony i zapobiegające jego deformacjom w czasie eksploatacji opony. Stopka za pomocą której opona przylega do felgi jest odpowiednio ukształtowana i zapewnia równomierne przyleganie opony do felgi oraz uszczelnienie jej krawędzi. Jednak najistotniejszą dla komfortu i bezpieczeństwa jazdy częścią opony jest bieżnik, którego budowa zależy od przeznaczenia opony. Bieżnik w oponach zimowych robi się z mieszanek, które pozostają elastyczne i zachowują dobrą przyczepność w niskich temperaturach (opony letnie w takich warunkach stają się twarde i mają słabą przyczepność do podłoża). Ma on rzeźbę znacznie bardziej skomplikowaną w porównaniu do opon letnich. Rowki w oponach zimowych są znacznie szersze i głębsze, a także bardziej otwarte od tych w letnich oponach, zapewniając tym samym efektywne odprowadzanie wody lub błota spod kół. Są one bardziej otwarte i znacznie głębsze niż rowki w oponach letnich. Same bloki zaś ponacinane są szeregami lamelek zwiększających przyczepność opony do podłoża. Dzięki temu opony zimowe znacznie lepiej sprawują się w czasie użytkowania na zaśnieżonych, oblodzonych lub pokrytych błotem powierzchniach niż opony letnie. Są także bardziej odporne na aquaplaning. Opony zimowe okazują się w niskich temperaturach lepsze od opon letnich także na suchym asfalcie. Taka konstrukcja opony zwiększa bezpieczeństwo jazdy w zmiennych warunkach pogodowych polskiej zimy, w czasie której mogą zdarzyć się zarówno dni mokre jak i suche, ciepłe lub bardzo mroźne.

Dobór opon

Wybierając opony zimowe powinniśmy odpowiednio dobrać je zarówno do samego modelu auta, warunków w jakich będziemy je najczęściej eksploatować, a nawet do planowanego przebiegu. W większości przypadków wystarczy zmiana opon z letnich na zimowe o takim samym rozmiarze, zwłaszcza kiedy będziemy jeździć głownie w warunkach miejskich. Jednak gdy będziemy zmuszeni korzystać z dróg słabo utrzymanych to możemy zastanowić się nad zmianą opon letnich na węższe w stosunku do zalecanych przez producenta, np. 155 zamiast 175. By zachować podobną średnicę koła należy użyć opon o wyższym profilu, co przekłada się na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Dotyczy to zwłaszcza tych aut, w których w okresie letnim stosowane są opony niskoprofilowe. Użycie węższej opony zwiększa masę przypadającą na powierzchnię styku opony z drogą, co ułatwia przekopanie się opony przez warstwę śniegu i poprawia jej kontakt z nawierzchnią drogi. Poprawia się wtedy skuteczność hamowania i zmniejszają opory w czasie jazdy w śniegu. Najlepiej jest wymieniać wszystkie cztery opony. Dotyczy to zwłaszcza aut z napędem na cztery koła, w których zastosowanie różnych opon na przodzie i tyle (nawet tego samego modelu, ale o różnym stopniu zużycia) może powodować intensywniejsze zużywanie się mechanizmu napędowego, głównie dyferencjału. Użytkownicy aut z napędem na jedną oś (przednią lub tylną) często wymieniają tylko opony na osi napędowej. Mimo, iż zapewnia to dobre przyspieszanie i hamowanie na prostych odcinkach, działanie takie nie jest zalecane ponieważ znacznie pogarsza stabilność jazdy na zakrętach lub w czasie wykonywania gwałtownych manewrów.

Wybór i kupno opon

Wybierając opony do naszego auta możemy skierować swoje kroki do sklepu z oponami i zapoznać się z jego ofertą. Jeśli nie znajdziemy w nim towaru który wzbudziłby nasze zainteresowanie idziemy do drugiego, trzeciego, czwartego… Tracimy czas, który moglibyśmy poświęcić na inne, przyjemniejsze czynności. Jednak rozwiązaniem takiego problemu są specjalistyczne sklepy internetowe, w których kupimy nie tylko komplet potrzebnych do naszego auta opon, ale także uzyskamy fachową poradę związaną w wyborem odpowiedniego modelu. Oferta sklepów internetowych jest z reguły znacznie szersza niż sklepów stacjonarnych, a towar dostarczany jest do klienta w ciągu zaledwie kilkudziesięciu godzin. Sklep internetowy pozwala zamówić towar z dostawą pod wskazany adres, a kontakt z kurierem umożliwia umówienie się na konkretną godzinę.

Jednak znacznie wygodniejsze jest kupno opon połączone z usługą ich wymiany i wyważenia. Opony dostarczane są wtedy do wybranego przez nas serwisu partnerskiego. Wizytę w nim ustalamy już na etapie składania zamówienia w sklepie, dzięki czemu jadąc po odbiór towaru w najbardziej odpowiednim dla nas terminie możemy od razu dokonać wymiany opon.

Artykuł powstał na zlecenie portalu Oponeo.pl

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



-
* Wymagane

Dziękujemy za zainteresowanie finansowaniem działalności! Nasz konsultant skontaktuje się tak szybko, jak to tylko będzie możliwe!

Poprzedni Przeciętne zarobki w Polsce - jak wypadamy na tle Unii Europejskiej?
Następny Rośnie rynek wierzytelności

Może to Ci się spodoba

Finanse 0 Komentarz

Mniej niż 20 proc. mikro- i małych firm w sektorze handlu i usług akceptuje płatności kartami

Tylko co piąty przedsiębiorca akceptuje karty płatnicze – wynika z doświadczeń Banku Pekao SA. Główną barierą jest obawa o wysokie koszty, jednak inwestycja w terminal płatniczy może się szybko zwrócić. Detaliści akceptujący płatności

Finanse 0 Komentarz

Mniej niż połowa Polaków ma zaufanie do banków

Klienci oczekują od instytucji finansowych rzetelnej i uczciwej oferty, jasnej komunikacji i podmiotowego traktowania człowieka. To mogłoby zwiększyć zaufanie społeczeństwa. Dziś bankom ufa 49 proc. Polaków, doradcom finansowym – 26 proc., a

Wiadomości 0 Komentarz

Obligacje mogą dać w tym roku zarobić

Wzrost inflacji, przewidywane podniesienie stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych i niepewność co do realizacji budżetu państwa prawdopodobnie popchną rentowność obligacji w górę. Choć inwestorzy coraz wyraźniej kierują się w stronę rynków akcji, na obligacjach

Wiadomości 0 Komentarz

Skórzana tapicerka jak nowa

Posiadasz auto wyposażone w skórzaną tapicerkę? Cieszysz się estetycznym wyglądem i trwałością? To bardzo dobrze, musisz jednak pamiętać, że naturalna skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji, zupełnie innej niż tworzywa sztuczne. Poniżej

Wiadomości 0 Komentarz

Lata 2025–2030 mogą być trudne dla systemu emerytalnego

W 2060 roku na jednego emeryta będzie przypadać tylko dwóch pracujących. Zabezpieczyć emerytury po 2020 roku miał Fundusz Rezerwy Demograficznej. Choć wpływy do Funduszu są wyższe niż wydatki, to środki

Wiadomości 0 Komentarz

Ubezpieczyciele inwestują w nowe kanały komunikacji i metody obsługi polis

Już nie tylko cena decyduje o wyborze ubezpieczyciela. Jednym z ważniejszych kryteriów wyboru obowiązkowej polisy komunikacyjnej staje się szybkość i jakość obsługi. Firmy wprowadzają nowe kanały komunikacji czy sposoby likwidacji szkód, budują pozytywne doświadczenia

4 komentarze

  1. kicc
    11 sierpnia, 14:49 Odpowiedz
    Wybierając opony zimowe powinniśmy odpowiednio dobrać je zarówno do samego modelu auta, jak iwarunków w jakich będziemy je najczęściej eksploatować.
  2. arek
    23 grudnia, 15:23 Odpowiedz
    Smutna prawda jest taka, że kierowcy nie wymieniają opon póki nie spadnie śnieg, a później słyszymy ' zima zaskoczyła kierowców '.
  3. mania
    29 grudnia, 19:02 Odpowiedz
    Na razie niby bez śniegu, ale kiedy przyjdzie śnieg to już na wymianę opon będzie zdecydowanie za późno. Pamiętajmy o tym.
  4. darek
    09 stycznia, 09:38 Odpowiedz
    Niestety często kierowcy zapominają o wymianie opon, czego później efekty widzimy na drodze. Dość nie przyjemne efekty.

Zostaw odpowiedź